Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Wikimedia Commons, PD
Powrót

Wajdart | Retrospektywa Andrzeja Wajdy | 3–6 marca

Andrzej Wajda obchodzi 90. urodziny! Z tej okazji przygotowaliśmy przegląd wybranych filmów fabularnych po cyfrowej rekonstrukcji – Niewinnych czarodziejów, Wesela, Ziemi obiecanej i Kroniki wypadków miłosnych – a także mało znanych dokumentów o reżyserze. Przeglądowi towarzyszy multimedialna wystawa rysunków Wajdy.
O przeglądzie
Pokazy
O wystawie
Pamiątkowe zdjęcie
Informacje praktyczne

Na twórczość Andrzeja Wajdy spojrzymy z dwóch punktów widzenia: obejrzymy w zrekonstruowanych cyfrowo wersjach z angielskimi napisami cztery klasyczne filmy fabularne: „Niewinnych czarodziejów” (87’), „Wesele” (102’), „Ziemię obiecaną” (180’) i „Kronikę wypadków miłosnych” (114'). Seanse będą poprzedzały rozmowy z twórcami i krytykami, które poprowadzi Ryszard Jaźwiński, dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Drugą perspektywą spojrzenia na twórczość i postać Andrzeja Wajdy będzie przegląd dokumentów, które pogłębiają lub kontekstualizują twórczość Wajdy, a często odsłaniają nieznane wątki z biografii reżysera. W programie film o nagrodach filmowych Andrzeja Wajdy („Cegła i inne nagrody filmowe”, 54’), autobiograficzny film reżysera przeplatany wspomnieniami z dzieciństwa „Kredyt i debet” (54’) oraz „Biesy po latach” (52') – opowieść o słynnej inscenizacji teatralnej.

W przestrzeni kawiarni Café Gorączka planujemy również multimedialną wystawę rysunków filmowych i storyboardów Andrzeja Wajdy, której kuratorem jest Antoni Rodowicz.

 

Partnerzy cyklu

 

undefined

 

undefined