Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Czesław Datka, Narodowe Archiwum Cyfrowe
Powrót

Tu Europeana

Druga edycja działań poświęconych propagowaniu i wykorzystywaniu materiałów archiwalnych zgromadzonych na platformie Europeana. Jak skorzystać z potencjału polskich i europejskich kolekcji cyfrowych? Jak zwiększyć ich widoczność w sieci? Jak twórczo je wykorzystać? Zapraszamy do udziału w serii edukacyjno-informacyjnych działań poświęconych tym zagadnieniom.
O Europeanie
Dla twórców
Dla nauczycieli i edukatorów
Dla posiadaczy kolekcji
Partnerzy
Kontakt

WEBINARIUM

Webinarium to rodzaj internetowego seminarium prowadzonego i realizowanego za pomocą technologii webcast, która umożliwia obustronną komunikację między prowadzącym spotkanie a uczestnikami, z wykorzystaniem wirtualnych narzędzi.

W ramach projektu TuEuropeana odbędzie się 5 webinariów, a ich tematyka dotyczyć będzie przedstawienia platformy Europeana, wprowadzenia do monitorowania oglądalności serwisów, sposobów badania użyteczności serwisów udostępniania zbiorów. Seminarzyści pochylą się również nad prawnymi aspektami wykorzystywania zdigitalizowanych zasobów kultury umieszczanych w internecie.

Celem webinariów będzie przybliżenie uczestnikom portalu Europeana zasad przekazywania danych do tego portalu. Omówione zostaną również podstawowe kwestie związane z prawem autorskim w kontekście udostępniania zbiorów online, a także przedstawiony zostanie szereg narzędzi pozwalających na mierzenie wpływu i oglądalności udostępnianych w sieci zbiorów.

Webinaria realizowane będą na platformie YouTube. Udział jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji, jednak do zadawania pytań i komentowania przebiegu webinarium niezbędne będzie konto Google. Webinaria będzie można oglądać na kanale YouTube prowadzony przez Federację Bibliotek Cyfrowych.

Webinaria poprowadzi Marcin Werla z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, operatora Federacji Bibliotek Cyfrowych.

 

Harmonogram

Relacje z przeprowadzonych seminariów znajdują się pod nazwą każdego Webinarium.

15.11.2017 o 12:00 | Wprowadzenie do EuropeanyCelem webinarium będzie kompleksowe przedstawienie uczestnikom portalu Europeana. Omówiona zostanie historia powstania i rozwoju tego portalu, możliwości jakie daje użytkownikom końcowym, a także sposoby współpracy instytucji kultury z tym portalem i z międzynarodową siecią Europeana. Czas trwania: 90 minut.

29.11.2017 o 10:00 | Prawo autorskie w udostępnianiu zbiorów Europeana Publishing FrameworkCelem webinarium będzie zasygnalizowanie najważniejszych wyzwań związanych z prawem autorskim w kontekście udostępniania zbiorów online. Tę część poprowadzi gościnnie prawniczka, specjalistka w dziedzinie prawa autorskiego. Drugim elementem webinarium będzie omówienie dokumentu Europeana Publishing Framework, który określa prawne i techniczne wymagania związane z przekazywaniem danych o zbiorach do Europeany. Czas trwania: 120 minut.

13.12.2017 o 12:00 | Mierzenie siły oddziaływania instytucji kultury - Europeana Impact PlaybookCelem webinarium będzie przedstawienie narzędzia opracowanego przez Fundację Europeana (Europeana Impact Playbook), które ma wspierać instytucje kultury w mierzeniu szeroko rozumianego wpływu podejmowanych przez nie działań, w szczególności tych związanych z udostępnianiem zbiorów online. Czas trwania: 90 minut.

Europeana Impact Playbook - POBIERZ.

10.01.2018 o 12:00 | Mierzenie oglądalności zbiorów on-line (cz. 1)Celem webinarium będzie wprowadzenie uczestników do tematyki mierzenia oglądalności zbiorów online oraz omówienie podstawowych możliwości narzędzi do analityki webowej, takich jak Google Analytics. Czas trwania: 90 minut.

24.01.2018 o 12:00 | Mierzenie oglądalności zbiorów on-line (cz. 2)Celem webinarium będzie omówienie zaawansowanych możliwości narzędzia Google Analytics i Google Search Console w kontekście monitorowania oglądalności zbiorów online. Przedstawione zostanie również dodatkowe narzędzie do analizy zachowania użytkowników na stronach WWW o nazwie HotJar. Czas trwania: 90 minut.


SEMINARIUM

Zbiory regionalnych instytucji kultury w sieci | Platformy, wyzwania, strategie

Seminarium, które odbyło się 28.11.2017 w siedzibie Biblioteki Śląskiej w Katowicach, skierowane było do regionalnych instytucji kultury zainteresowanych szerokim udostępnianiem swoich zbiorów w internecie. Celem seminarium było zaprezentowanie sposobów, w jaki instytucje mogą udostępniać swoje zbiory online, z naciskiem na udostępnianie zbiorów poza własnym serwisem internetowym. Wyzwania i strategie tego typu działań zostały przedstawione na przykładzie platform o różnym zasięgu działania i charakterystyce: od poziomu regionalnego, poprzez krajowy i europejski, aż do ogólnoświatowego. Seminarium zakończyło się panelem dyskusyjnym.

Program | 28 listopada 2017

Gmach główny Biblioteki Śląskiej, Plac Rady Europy 1, Katowice.

12:00-13:00 - Rejestracja, lunch

13:00-13:15 - Rozpoczęcie

13:15-14:45 - Regionalny Klaster Informacyjny - prof. Ryszard Kaczmarek i zespół,  Remigiusz Lis, Biblioteka Śląska

14:45-15:00 - przerwa kawowa

15:00-15:45 - Europeana.eu jako platforma otwartej dystrybucji cyfrowych zasobów kultury - Marcin Werla, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe

15:45-16:30 - Wikipedia i GLAM - możliwości współpracy - Marta Moraczewska, Stowarzyszenie Wikimedia Polska

16:30-17:15 - Panel dyskusyjny prelegentów

Partnerzy

Biblioteka Śląska, Fundacja Wikimedia oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (IChB PAN).

Galeria zdjęć

fot. Adam Grycner