Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Hamlet polski, Jan Malczewski, 1903, Muzeum Narodowe w Warszawie, domena publiczna
Powrót

Tu Europeana 2016

Europeana to ponad 50 milionów materiałów archiwalnych pod jednym adresem internetowym. Jak i do jakich celów można z nich korzystać? Jak rozbudowywać polskie zbiory? Zapraszamy do udziału w serii edukacyjno-informacyjnych działań poświęconych tym zagadnieniom.
O Europeanie
Dla nauczycieli i edukatorów
Dla posiadaczy kolekcji
Dla branży kreatywnej
Partnerzy
Kontakt

Jak udostępniać on-line zbiory instytucji kultury? | Warsztat

W Poznaniu w dniach 26–27 października odbył się warsztat poświęcony zasadom i dobrym praktykom dotyczącym udostępniania zasobów kultury w internecie, w szczególności na platformie Europeana.

Celem warsztatów było spojrzenie na proces udostępniana zbiorów przez instytucje kultury jak na usługę, którą instytucje te świadczą na rzecz społeczeństwa. Zastanawialiśmy się wspólnie, co wchodzi w skład ekosystemu takiej usługi, jakie działania należy podjąć aby ją dobrze zaprojektować i stworzyć wartość dla jej odbiorców, a także jak monitorować funkcjonowanie usługi, aby mieć pewność że jest ona realizowana w zgodzie z naszymi zamierzeniami i oczekiwaniami odbiorców.

Raport z warsztatów

Efektem warsztatów jest raport, który może być przydatny dla instytucji dopiero planujących profesjonalne udostępnianie zbiorów online:

Pobierz raport

Dostępny jest również polskojęzyczny opis zasad udostępniania materiałów w Europeanie (Europeana Publishing Framework):

Pobierz opis

Reportaż wideo

Fotorelacja

fot. Maciej Rutkowski, PCSS, CC BY-SA
Pliki do pobrania
PDF
Europeana Publishing Framework_PL.pdf
PDF
Raport_TU_Europeana.pdf