Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Trzej kompozytorzy | trzejkompozytorzy.pl

Największa ogólnodostępna baza dzieł trzech mistrzów: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Składają się na nią zarówno kompozycje powszechnie znane, jak i niemal zapomniane – wielkie utwory koncertowe czy sceniczne, ale też muzyka pisana na potrzeby filmu, teatru i radia, a nawet popularne piosenki; łącznie ponad 320 nagrań i 380 opisów utworów.

Omówienia dzieł wzbogaciliśmy o konteksty – wypowiedzi twórców oraz opinie krytyków i muzykologów, odnoszące się do omawianych kompozycji, pochodzące najczęściej z okresu ich powstania. Dodatkową pomocą w uporządkowaniu ogromnego dorobku kompozytorów są chronologiczne spisy utworów wraz z podziałem na przyjęte w fachowej literaturze okresy twórczości, a także pomysłowe alfabety, gromadzące charakterystyczne dla twórców pojęcia i zagadnienia. Interaktywna, ilustrowana oś czasu sytuuje natomiast wydarzenia z życia i twórczości artystów w szerszym kontekście historycznym i kulturowym XX i XXI wieku.

Kolekcja opiera się głównie na nagraniach z zasobów Polskiego Radia, zdigitalizowanych na zlecenie NInA. Znalazły się w niej zarówno wykonania prowadzone przez samych kompozytorów, jak i najwyższej rangi światowej dyrygentów polskich i zagranicznych (między innymi Antoniego Wita, Witolda Rowickiego, Jana Krenza, Andrzeja Markowskiego, Wojciecha Michniewskiego, Zubina Mehtę, Walerego Gergieva). Część z nich to rejestracje prawykonań utworów, mające istotne znaczenie dokumentacyjno-archiwalne. 

Autorami tekstów na stronie jest zespół muzykologów i redaktorów muzycznych pod kierunkiem dr hab. Iwony Lindstedt z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Artykuły poświęcone Witoldowi Lutosławskiemu napisał Marcin Krajewski, życie i twórczość Henryka Mikołaja Góreckiego opisała dr Beata Bolesławska-Lewandowska, a życie i dzieło Krzysztofa Pendereckiego – dr hab. Iwona Lindstedt i Konrad Jeliński. Alfabety zredagowała Marta Tabakiernik.

 

Specjalne wydanie programu Studio Kultura poświęcone Trzem kompozytorom.

Zobacz również