Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Coś co zginęło szuka tu imienia | Stanisław Radwan | CD

Płyta CD z kompozycjami Stanisława Radwana do przedstawień Jerzego Grzegorzewskiego. Obaj artyści w ciągu swojej kilkudziesięcioletniej współpracy zrealizowali kilkadziesiąt teatralnych premier i stworzyli jedną z najbardziej niezwykłych par artystycznych w polskim teatrze.

Radwan tworzył programy muzyczne i komponował dla Piwnicy pod Baranami. Grzegorzewski, dorastając, zasiadał w łódzkiej operetce. Te skromne sceniczne żywioły okazały się zaskakująco pojemne, kiedy błyskawicznie przeszły szkołę wielkiego repertuaru dramatycznego. Persyflaże i parodie, podszyte Witkacym, Beckettem, zostały przymuszone do obsługiwania wielkiej literatury. Autoironia i sabotaż konwencji, krytyczna przenikliwość w stosunku do sztucznej powagi rosły do formatu nowoczesnej dyscypliny myślenia. Muzyka Radwana, zaprzyjaźniona z parodią muzyczną, musicalem, swingiem, sobie tylko znaną drogą wchłaniała gatunki z przeciwnego bieguna: organy, hymn, elegię, liturgiczny recytatyw, arię tragiczną. Szybko nawiązała intymną więź z Wyspiańskim. Spotkali się przy pierwszym wspólnym Weselu w Łodzi pod koniec lat sześćdziesiątych. Wedle pewnej wersji zadzwonił do kompozytora dyrektor Żukowski, polecając Grzegorzewskiego:

 

,,
Myślę, że to jest wielki reżyser, chociaż ja zupełnie nie wiem, o co mu chodzi.
,,

Zrobili razem dziesiątki przedstawień, uważa się, że takiej pary artystycznej w teatrze polskim nie było. Stanisław Radwan tak mówił o Grzegorzewskim:

,,
Otworzył mi oczy, uszy, głowę na zupełnie inny porządek w procesie powstawania spektaklu. Odpowiedzialność za moje własne myślenie zwiększyła się nieprawdopodobnie.
,,

 

Notacje poświęcone Stanisławowi Radwanowi.

W opisie wykorzystane fragment tekstu Małgorzaty Dziewulskiej Purgatorio, dostępnego w książeczce wydanej wraz z płytą.

Zobacz również