Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Malwina Toczek/NInA
Powrót

Skolimowski | Specjalne wydawnictwo DVD

Z okazji wręczenia Jerzemu Skolimowskiemu weneckiego Złotego Lwa za całokształt twórczości, Narodowy Instytut Audiowizualny we współpracy z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej przygotował specjalne, dwupłytowe wydawnictwo DVD.

Wydawnictwo, przygotowane w formie książki w twardej oprawie, zawiera dwa filmy, stanowiące klamrę dotychczasowej twórczości Jerzego Skolimowskiego: debiutancki Rysopis oraz najnowszą produkcję, czyli 11 minut. Oprócz płyt DVD znalazły się w nim teksty w języku angielskim: laudacje dyrektora festiwalu Alberto Barbery oraz laureata tej samej nagrody z 1998 roku – Andrzeja Wajdy, wspomnienia Romana Polańskiego oraz Jeremy'ego Thomasa, który współpracował ze Skolimowskim przy Wrzasku, a także wprowadzenie dyrektorki PISF Magdaleny Sroki. Ponadto Michał Oleszczyk, krytyk filmowy i dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, napisał pogłębione eseje, przybliżające zagranicznej publiczności postać reżysera oraz zarysowujące charakterystyczne dla całej jego twórczości wątki.

Oleszczyk pisze:

,,
11 minut to film równie eksperymentalny i odważny, jak pierwsza fabuła Skolimowskiego Rysopis. Jest tak samo skoncentrowany na tematyce czasu, który zostaje zawężony do tytułowych 11 minut. [...] «Niczego już nie naprawisz, jest za późno» – mówi głos samego reżysera z offu, gdy grany przez Dawida Ogrodnika diler/dostawca narkotyków wchodzi do Lynchowskiego apartamentu na 11 piętrze. Te słowa przypominają wiersz napisany przez Skolimowskiego, wykorzystany 50 lat wcześniej w debiutanckim Rysopisie: «Człowiek na dworcu/który mówi/nie wiem po co tu przyszedłem/aż po wielu latach/albo po czymś takim/jak młodość albo miłość/z ręką na gardle/chce wszystko naprawić/i poprawia krawat». Dla Skolimowskiego życie to eksplozja niezwykłej energii, która płonie jasno dopóki trwa i z której korzystamy, szukając sensu, będącego zawsze poza naszym zasięgiem i tęskniąc za pięknem, które pozostaje wiecznie nieuchwytne.
,,

Wydawnictwo było przeznaczone dla akredytowanych dziennikarzy oraz gości festiwalu i nie będzie dostępne w powszechnej dystrybucji.

 

fot. Malwina Toczek/NInA

Zobacz również