Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Jacek Dehnel, Lala (fragment okładki), Wydawnictwo W.A.B., 2006
Powrót

Słuchowiska i książka czytana

W złotej erze radia seriale dźwiękowe przyciągały do odbiorników całe rodziny. Dziś ta moda wraca – dzięki nowym nośnikom i mediom, audioksiążkom i internetowi, ale też dzięki NINATECE, która udostępnia najlepsze książki i słuchowiska koprodukowane przez NInA i Polskie Radio.

Zapraszamy do bazy słuchowisk w NINATECE, gdzie znajdziecie takie tytuły jak: 

Lala | Jacek Dehnel

Tytułowa Lala to babcia narratora, która z dużą dozą dowcipu opowiada mu o swoim życiu.  W swoich historiach czasem sięga aż do dziewiętnastego wieku. Radiowa adaptacja książki to przede wszystkim opowieść na dwa głosy o minionych ludziach, miejscach i rzeczach. 

Salome | Oscar Wilde

Rozgrywająca się podczas jednego wieczoru historia biblijnej Salome odrzuconej przez chrześcijańskiego proroka Jokanaana. W zamian za zmysłowy taniec dla Heroda, księżniczka Judei żąda głowy swego niedoszłego kochanka. Salome to krwawa historia miłosnej obsesji, brawurowo przedstawiona przez Annę Cieślak, Edytę Olszówkę i Andrzeja Chyrę.

 

Salome, reż. Dariusz Błaszczyk

Mewa | Borys Akunin

Sztuka Czechowa kończy się śmiercią syna znanej aktorki, co dla Akunina dopiero rozpoczyna całą opowieść. Młody mężczyzna, który już parokrotnie próbował się zabić, tym razem zrobił to skutecznie. Ale czy rzeczywiście było to samobójstwo? Rozpoczyna się śledztwo. 

Prorok Ilja | Tadeusz Słobodzianek

Prorok Ilja to pseudonim rzeczywistej postaci – Eliasza Klimowicza, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku na Podlasiu przywódcy religijnego. W okresie międzywojennym ogłosił się prorokiem i założył sektę oraz osadę Wierszalin – swoiste  „centrum świata”. Słuchowisko otrzymało prestiżową nagrodę Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. 

Mapa i terytorium | Michel Houellebecq

Satyra społeczna Michela Houellebecqa z mocnym wątkiem kryminalnym, a także traktat o ułomnych relacjach międzyludzkich, które aktorzy oddają w sposób wciągający i autentyczny. W obsadzie znakomici Magdalena Cielecka i Andrzej Chyra.

 

Mapa i terytorium według Michela Houellebecqa

Medea | Eurypides

Historia kobiety, która zabija swoje dzieci, by w ten sposób zemścić się na niewiernym małżonku, w  reżyserii Waldemara Modestowicza staje się studium skrajnych, niepohamowanych emocji. W roli porzuconej przez męża Medei występuje  Anna Dereszowska. 

Colas Breugnon | Romaina Rollanda 

Krzysztof Kowalewski jako tytułowy bohater ujmuje humorem, ciepłem i radością życia. Dzieło, na którym oparte zostało słuchowisko, stworzone jako hołd dla ojczystej Burgundii, jest z pewnością najpopularniejszym utworem francuskiego pisarza Romaina Rollanda.

Zobacz również