Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Portal Europejskiego Kongresu Kultury | culturecongress.eu

Strona culturecongress.eu to nie tylko platforma informacyjna dotycząca kongresu i związanych z nim wydarzeń artystycznych, ale także baza reportaży, wywiadów i artykułów, stanowiących przekrojowy zapis współczesnej dyskusji o kulturze.

Europejski Kongres Kultury był centralnym wydarzeniem Krajowego Programu Kulturalnego Prezydencji 2011, będącego artystyczną realizacją pięciu idei Kongresu: równorzędności, interdyscyplinarności, współtworzenia, synergii, oraz przenikania się dyscyplin.

Kluczem do programu Europejskiego Kongresu Kultury jest synergia, współdziałanie jako najskuteczniejsza forma oddziaływania. Synergia totalna – łączenie gatunków i dyscyplin artystycznych, fuzja teorii z praktyką, integracja kulturowa i pokoleniowa, ingerencja sztuki w życie codzienne. Przez cztery dni twórcy i odbiorcy, naukowcy i artyści, politycy i aktywiści, autorzy i piraci internetowi doświadczają współczesnej kultury w skondensowanej postaci. Wydarzenia kongresu tj. projekty artystyczne i dyskusje z udziałem twórców oraz teoretyków odnoszą się do współczesnej kultury, kierunków i problemów jej rozwoju. W wydarzeniach biorą udział ludzie o bardzo różnych kompetencjach kulturowych i skrajnych niekiedy stanowiskach – od przedstawicieli organizacji społecznych czy blogerów po reprezentantów Parlamentu Europejskiego, od postaci wybitnych i powszechnie znanych, zajmujących się diagnozowaniem zjawisk kulturalnych i społecznych, po osoby mniej rozpoznawalne, biorące czynny udział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. 

Redaktorką naczelną serwisu www.culturecongress.eu jest Agnieszka Berlińska.

Zobacz również