Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Pasja według świętego Marka | Paweł Mykietyn | CD

Pasja według św. Marka Pawła Mykietyna na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną jest jedną z najciekawszych i najczęściej komentowanych polskich kompozycji ostatnich lat.

Utwór miał swoją premierę w 2008 roku. Został skomponowany na zamówienie Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans. Nagranie zostało zrealizowane w Alvernia Studios w 2010 roku. Wydawnictwo miało swoją premierę podczas Europejskiego Kongresu Kultury, który odbył się w dniach 8-11 września 2011 roku we Wrocławiu.

Jak pisała w Dwutygodniku Ewa Szczecińska:

,,

Tym razem historia Chrystusa została opowiedziana od końca – utwór zaczyna się od śmierci na krzyżu. Tekst pochodzi przede wszystkim od św. Marka, ale kompozytor dodał również fragmenty pozostałych Ewangelii oraz Księgi Izajasza

Muzycznie kompozycja jest bardzo zróżnicowana: znajdziemy tu zarówno fragmenty tonalne, klasyczny sopran, mikrotony, efekty sonorystyczne, a także rockowe uderzenia elektrycznych gitar. Równocześnie pod względem instrumentalnym utwór jest dość oszczędny: słychać saksofony, tubę, perkusję, gitary elektryczne i instrumenty smyczkowe. A do tego głosy: Macieja Stuhra w roli recytatora-Piłata, Urszulę Kryger jako Chrystusa, Katarzynę Moś jako Judasza oraz trzy głosy chłopięce i chór.

Pasja Mykietyna, choć opowiada historię ostatnich godzin życia Chrystusa opisaną przez ewangelistę Marka, choć przywołuje prorocze zdania z księgi Izajasza, właściwie nie jest dziełem religijnym. (…) wciąż jesteśmy zaskakiwani zmianami muzycznych poetyk, strzępami wydarzeń, kontekstami, mieszaniem czasów. W końcu dochodzimy do wniosku, że nie chodzi tu wcale (tylko?) o mękę Chrystusa.

,,

 

„Pasja według św. Marka”, cz. 1

Zobacz również