Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
proj. Matylda Sałajewska
Powrót

Opowiadanie na nowo | Wystawa

Zobacz wybór prac wykorzystujących nowe, interaktywne metody opowiadania historii. Wernisaż odbędzie się 25 września o godzinie 19:00. Wystawa będzie dostępna do 18 października w godzinach otwarcia NInA.
Wstęp
Ścieżki
Interaktywny storytelling
Ekonomia uwagi
Powolna sieć
Dla dzieci
Kuratorki
Kontakt

Tradycyjne media, przenosząc się do internetu, straciły monopol na uwagę widza. Konkurują w nim już nie tylko z kilkoma programami czy tytułami, ale z ponad miliardem stron www. Czy w świecie, w którym najważniejszym celem jest przykucie uwagi widza, możliwe jest tworzenie długich, wartościowych opowieści? W jaki sposób wykorzystanie różnych mediów wpływa na sposób opowiadania historii?

Te pytania są punktem wyjścia wystawy Opowiadanie na nowo, która skupia się na zagadnieniach audiowizualności, opowieści, przyszłości mediów i metod narracyjnych. Stanowi ona próbę zdefiniowania „interaktywnego storytellingu”, znalezienia sposobu opowiadania historii w czasach ciągłej bitwy o uwagę oraz stworzenia odpowiednich warunków dla skupionego odbioru długich historii w środowisku wolnym od zbędnych bodźców. Te założenia zostały odzwierciedlone w trzech ścieżkach tematycznych wystawy: Interaktywny storytelling, Ekonomia uwagi i Powolna sieć.

Interaktywny storytelling wprowadza w temat nowych form audiowizualnych, Ekonomia uwagi porusza problematykę związaną z deficytem czasu i rozproszeniem uwagi odbiorcy, a Powolna sieć tworzyprzestrzeń pozwalającą na zanurzenie się w długich opowieściach. Ich uzupełnieniem jest kącik dziecięcy i wieczorna prezentacja interaktywnych teledysków.

 

Dlaczego wystawa, a nie kolejna strona internetowa?

Większość prac prezentowanych na wystawie jest dostępna w internecie, gdzie – jak zauważa twórczyni nowomedialna May Abdalla – wyreżyserowanie całościowego doświadczenia jest dużo trudniejsze niż w kinie czy galerii. A przecież to właśnie kontekst definiuje sposób odbioru mediów, jak w słynnym powiedzeniu Abrahama Maslowa:

,,
Kiedy w ręku trzymasz młotek, wszystko wygląda jak gwóźdź
,,

Dlatego postanowiliśmy stworzyć wystawę, która pozwala obcować z pracami w specjalnie zaaranżowanym otoczeniu, tworzącym pole skupienia i uwagi. Chcemy zmienić oglądanie w doświadczanie.

 

– Anna Desponds

Kuratorka Anna Desponds o wystawie „Opowiadanie na nowo”
Pliki do pobrania
PDF
Przewodnik po wystawie.pdf