Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Marcin Oliva Soto
Powrót

Miłość – Europa – Świat Zygmunt Baumana

Dokument, zrealizowany przez NInA z okazji Europejskiego Kongresu Kultury, jest portretem jednego z najwybitniejszych i najważniejszych współczesnych socjologów i filozofów.

Bohater, znany z tego, że nie chce zwykle opowiadać o swoim życiu („jest najnudniejszym z tematów, o jakich mógłbym i chciałbym mówić”), dzieli się z widzami swoimi refleksjami na temat genezy powstania kultury oraz procesów, jakim ona podlega.  Mówi:

,,
Postęp jest niekończącym się biegiem
,,

Krytycznie komentuje perspektywy rozwoju kultury w przyszłości:

,,
Ostatecznym rezultatem blisko dwustuletniego rozwoju kultury jest poczucie zabłąkania
,,

Portret Zygmunta Baumana uzupełniają wypowiedzi jego córek: Anny (zamieszkałej w Jaffie, w Tel-Awiwie), Lidii i anglojęzycznej Ireny (obie mieszkają w Leeds, w Wielkiej Brytanii). Wspominają ojca z dzieciństwa i przypominają zasady, jakie im wszczepił w dawnych czasach, czyli przekonanie o konieczności zachowania indywidualności i potrzeba podważania ogólnie przyjętych „prawd”. Córki wspominają również małżeństwo rodziców. Mama była jedyną osobą na świecie, przed którą on się „otwierał” – uważa Anna. Film zamyka cytat z napisanego przed kilkunastoma laty eseju Baumana: „Czy miłość potrzebuje rozsądku?”. Czytając odpowiedź, profesor sam siebie pozytywnie zaskakuje.

 

Film Miłość - Europa - Świat Zygmunt Baumana, reż. Krzysztof Rzączyński.

Zobacz również