Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Kwartety polskie | Kronos Quartet | DVD

Płyta zawiera nagrania czterech kwartetów smyczkowych zarejestrowanych przez NInA podczas koncertu Kronos Quartet, który odbył się 11 listopada 2006 w Filharmonii Krakowskiej w ramach II Festiwalu Muzyki Polskiej.

Koncert w całości składał się z dzieł kompozytorów polskich - od awangardowych z początku lat 60. po najnowsze. Na płycie znalazł się Kwartet smyczkowy (1964) Witolda Lutosławskiego, II Kwartet smyczkowy (2006) Pawła Mykietyna, Quartetto per archi nr 1 Krzysztofa Pendereckiego (1960), III kwartet smyczkowy "Pieśni śpiewają" op. 67 (1994/95) Henryka Mikołaja Góreckiego. To cztery mistrzowskie i skrajnie odmienne partytury, które reprezentują istotny fragment polskiego repertuaru na kwartet smyczkowy z lat 1960-2006. 

Kwartet Kronos prowadzi niestrudzoną działalność, poszukując nowego repertuaru i nowych inspiracji w różnych zakątkach świata przez współpracę z kompozytorami i muzykami ze wszystkich kontynentów, i zachęcanie ich do czerpania inspiracji z tradycyjnej muzyki swego kręgu kulturowego. Ta nienasycona ciekawość muzyków Kronos Quartet przynosi wciąż nowe owoce w postaci kolejnych projektów, utworów, płyt i nowych przyjaźni muzycznych. Od czasu koncertu w Krakowie (muzycy zmienili wówczas pierwotnie ustaloną w programie kolejność utworów, zaczynając od kwartetu Lutosławskiego, po nim zaś wykonując utwory Mykietyna, Pendereckiego i Góreckiego), Kronos Quartet dokonał szeregu kolejnych wykonań utworów polskich kompozytorów w Stanach Zjednoczonych i Europie.

 

Henryk Mikołaj Górecki opowiada o swojej współpracy z Kronos Quartet oraz o okolicznościach powstania Kwartetu smyczkowego „...pieśni śpiewają”.

 

 

Zobacz również