Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Kultura bez granic | Książka

Dwujęzyczna publikacja przedstawia i rozwija kluczowe tematy, zjawiska i wydarzenia Europejskiego Kongresu Kultury. Łączy materiały o różnym formacie – eseje, wywiady, rozmowy, krótkie teksty artystyczne, zdjęcia i prace graficzne. W oryginalny, przyjazny dla czytelnika sposób przedstawia złożone zagadnienia wyłaniające się z programu i przebiegu Kongresu.

Wśród materiałów przygotowanych specjalnie do wydawnictwa znalazły się między innymi wywiad ze słynnym filozofem Giannim Vattimo, szefem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Edynburgu Jonathanem Millsem, esej prof. Anny Zeidler-Janiszewskiej stanowiący podsumowanie debat kongresowych, a także tekst wybitnej pisarki Dubravki Ugrešić oraz komiks egipskiego streetartowca Ganzeera.

Istotnym elementem uzupełniającym lekturę jest DVD z filmami Maksa Cegielskiego i Anny Zakrzewskiej, przedstawiający reportaże z wydarzeń realizowanych w miastach Polski w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie EU, reportaż z Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu oraz jego najważniejszego wydarzenia artystycznego – koncertów Krzysztofa Pendereckiego, Aphex Twina i Jonny'ego Greenwooda.

Europejski Kongres Kultury był jednym z najważniejszych wydarzeń Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie EU. Pozwolił na spotkanie wielu twórców i badaczy, którzy choć są uznawani za mistrzów rzadko mają okazję wymienić publicznie poglądy i skonfrontować je wspólnie ze słuchaczami, przyciągnął wielu aktywistów z całej Europy (rozumianej szerzej niż granice Unii Europejskiej) oraz polityków odpowiedzialnych realnie za kształtowanie warunków do rozwoju kultury. We Wrocławiu mistrzowie spotkali się także z pokoleniem najmłodszym – badaczami i twórcami, którzy kształtować będą europejską kulturę w najbliższych latach.

 

Kultura bez granic, wyd. Narodowy Instytut Audiowizualny.

Książka jest dostępna w formie książkowej w sklepie internetowym NInA. NInA jest wydawcą książki.

Zobacz również