Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Kino w dobrym gatunku | Cykl pokazów filmowych

Zamiast postaci narodowych bohaterów – powracające zza grobu femmes fatales i dybuki; w miejsce udręczonych herosów – rezolutne łobuziaki i dzielni śledczy.
O cyklu
Skrócony program
Pokazy

Polski film gatunkowy? Brzmi jak oksymoron. W końcu oficjalną historię naszego kina pisali wielcy autorzy, kreujący wizjonerskie światy, tudzież opisujący Polskę i Historię. Jedynym wyjątkiem od tej reguły zdaje się fenomen rodzimych komedii. Tymczasem wysyp rasowych melodramatów w latach 30., kina milicyjnego oraz horrorów w latach 60., wreszcie kryminałów w ostatniej dekadzie udowadnia, że historię polskiego kina można przedstawić z zupełnie innej strony.

Program cyklu Kino w dobrym gatunku łączy epoki i pokolenia kina polskiego, od niemych filmów z lat 20. po premiery z ostatniego sezonu, od telewizyjnych hitów po dzieła zapoznane (czy wręcz odnalezione taśmy z międzywojnia!).

Niektóre z nich, oglądane po latach, zdumiewają pomysłowością twórców lub wzruszają wintydżowym urokiem efektów. Przywracają też znakomitych rzemieślników kina gatunkowego takich, jak Jan Batory, Ryszard Ber, Julian Dziedzina, Marek Piestrak, Kazimierz Tarnas czy Michał Waszyński.

Projekcje zorganizowane są w czterech pasmach gatunkowych adresowanych do różnych grup odbiorców w każdą sobotę o godzinie 18:00 w siedzibie NInA. Przed i po wybranych seansach będą miały miejsce krótkie prelekcje i spotkania z reżyserami, aktorami i nie tylko. Co nam opowie kryminalistyk o metodach Szackiego/Szackiej, kulturoznawca o międzywojennym okultyzmie a psycholog o podwórkowym wychowaniu? Zapraszamy na Wałbrzyską 3/5!

– Jan Topolski