Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Jan Matejko, Stańczyk
Powrót

iPSB | Internetowy Polski Słownik Biograficzny

Powszechna i bezpłatna multimedialna encyklopedia poświęcona Polakom oraz obcokrajowcom, którzy mieli wpływ na historię Polski - od Popiela i Piasta, przez Hipolita Cegielskiego, po Jerzego Grotowskiego. Jest najbogatszym, najbardziej rzetelnym i wiarygodnym zbiorem wiedzy o polskich postaciach historycznych dostępnym online.

Najwyższą jakość iPSB gwarantują sprawdzone materiały źródłowe. Podstawę serwisu stanowi 49-tomowy Polski Słownik Biograficzny, zawierający 27,3 tys. haseł, wydawany od 1935 roku przez Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk i Polską Akademię Umiejętności. Wszystkie informacje zawarte w iPSB są dodatkowo weryfikowane przez redakcję Instytutu Historii PAN.

 

Użytkownicy słownika mogą korzystać z rozbudowanych mechanizmów wyszukiwania i czytelnych indeksów alfabetycznych i tematycznych, które ułatwiają nawigację po stronie. Oprócz biogramów w serwisie znajdują się materiały multimedialne, pokazujące realia epoki, kontekst historyczny i kulturowy dotyczący danej postaci. Materiały pochodzą z zasobów m.in. TVP, NInA, Biblioteki Narodowej, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Filmoteki Narodowej oraz wielu innych instytucji.

 

 

 

Spot promocyjny internetowego Polskiego Słownika Biograficznego.

Zobacz również