Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
mat. Kid Film
Powrót

Inny świat | Dorota Kędzierzawska

Wzruszająca i pełna humoru opowieść wybitnej aktorki filmowej i teatralnej Danuty Szaflarskiej.

Inny świat to film w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej, opowiadający o świecie, którego już nie ma. Danuta Szaflarska wchodzi w nim w role narratorki i przewodniczki po historii i kulturze. Oszczędne, głównie czarno-białe zdjęcia Arthura Reinharta, przeplatane archiwaliami ze zbiorów aktorki, a także kadrami z filmów (Zakazanych piosenekSkarbuPożegnania z Marią czy Pora umierać), tworzą ramę dla pełnej dygresji, wspomnień i poczucia humoru opowieści, którą bohaterka dzieli się z widzami.

Film trwa 97 minut, co jest bezpośrednim nawiązaniem do wieku aktorki w czasie jego powstawania. Podczas premiery ówczesny minister kultury Bogdan Zdrojewski zażartował, że przy okazji kolejnych urodzin film powinien być uzupełniany o kolejną minutę. I rzeczywiście, na stulecie urodzin aktorki dokręcono 3 minuty nowych sekwencji. Można je obejrzeć dzięki wydawnictwu DVD Inny świat, którą przygotowała NInA.

Fragment filmu „Inny świat”

 

W 2014 roku Inny świat otrzymał Polską Nagrodę Filmową Orzeł w kategorii Najlepszy Film Dokumentalny. Można go obejrzeć w całości w Ninatece.

Narodowy Instytut Audiowizualny oraz TVP Kultura są producentami filmu. 

Zobacz również