Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Marcin Oliva Soto
Powrót

Inauguracja Polskiej Prezydencji 2011

1 lipca 2011 w Warszawie miała miejsce oficjalna inauguracja Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2011. Z tej okazji zrealizowaliśmy całodniowe widowisko muzyczne, które rozegrało się na czterech specjalnie przygotowanych scenach, dedykowanych różnym gatunkom muzycznym i różnym odbiorcom.

W programie z udziałem artystów z całej Europy znalazła się zarówno muzyka klasyczna, projekty interdyscyplinarne dla dzieci, muzyka alternatywna i jazzowa, jak i muzyka mniejszości narodowych i etnicznych. Inaugurację uświetniło prawykonanie skomponowanej specjalnie na tę okazję III Symfonii Pawła Mykietyna. Dzień zakończył spektakularny pokaz pirotechniczny na placu Defilad. W różnych częściach miasta wystąpiło łącznie ponad 200 artystów. Pomimo
niesprzyjających warunków atmosferycznych koncerty zgromadziły ponad 50-tysięczną publiczność. 

Tu Warszawa | Scena główna

Widowisko muzyczne według scenariusza i reżyserii Krzysztofa Materny i Kuby Wojewódzkiego było głównym wydarzeniem kulturalnym dnia Inauguracji. Publiczność zgromadzona na placu Defilad wysłuchała przebojów muzyki klasycznej, filmowej i rozrywkowej. Na trzech połączonych multimedialnie scenach wystąpili zarówno polscy artyści prezentujący swoje najpopularniejsze utwory, jak i znani artyści zagraniczni, którzy śpiewali polskie przeboje w nowych, anglojęzycznych wersjach. Po północy niebo nad Pałacem Kultury zajaśniało od spektakularnego pokazu sztucznych ogni do utworu Orawa Wojciecha Kilara. Na zakończenie koncertu na scenie pojawiła się gwiazda triphopu, Tricky. Koncert TU WARSZAWA zgromadził czterdziestotysięczną publiczność, a telewizyjną transmisję na antenie TVP 1 obejrzało około 900 tysięcy widzów. 

Na trzech scenach pod Pałacem Kultury i Nauki wystąpili: Janusz Olejniczak, Sebastian Karpiel Bułecka, Me Myself & I, Leszek Możdżer + Sinfonia Varsovia, Tomasz Stańko, Sinfonia Varsovia, Leszek Możdżer & Zohar Fresco, Chris Botti, Perfect, Manhattan Transfer, Lech Janerka, Dolores O’Riordan, Myslovitz, Kapela ze Wsi Warszawa, Angie Stone, Michael Bolton, Kenny G i Tricky. Jacek Cieślak napisał w Rzeczpospolitej: 

,,
Krzysztof Materna i Kuba Wojewódzki nie skłamali: przygotowali barwny, o dynamicznej narracji koncert, którego bonusem był godzinny show Tricky’ego.
,, 
Reportaż z dnia Inauguracji Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.

EUgeniusz | Scena dziecięca

Warszawski Mariensztat w samo południe zmienił się w przestrzeń działań twórczych dla najmłodszych. Dzieci angażując nie tylko wzrok, ale także węch, słuch, dotyk i smak, odkrywały twarz EUgeniusza — interaktywne instalacje zaprojektowane przez czołowych polskich projektantów. Najmłodsi uczestnicy chętnie wchodzili do wyścielonego miękkimi włoskami NOSA, czochrały WŁOSY oraz zasiadały w wygodnych DŁONIACH, aby posłuchać płynącej z UCHA muzyki. Jak powiedziała kuratorka wydarzenia, Iza Rutkowska: 

,,
EUgeniusz jest wujkiem, przewodnikiem dzieci po świecie zmysłów.
,,

Zauroczenie EUgeniuszem nie minęło w dniu Inauguracji. W sierpniu gościł on między innymi na Europejskim Stadionie Kultury. Finałowym koncertem na nietypowej scenie był występ Asi Miny wspólnie z czterdziestoosobową orkiestrą instrumentów dętych Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Koncertom i instalacjom przez cały dzień towarzyszyły gry i warsztaty. Na scenie wystąpili: Snowman i Lumikulu, Drekoty, DVA, Małe Instrumenty, Efterkids, Asia Mina. 

 

Reportaż ze sceny dziecięcej EUgeniusz w ramach dnia Inauguracji Polskiej Prezydencji.

EUharmonia | Scena etniczna

Równolegle ze sceną dziecięcą, w samo południe na Rynku Nowego Miasta rozpoczęła się wielogodzinna podróż muzyczna po Europie i kulturach mniejszości zamieszkujących Polskę w przeszłości i dziś. Ponad stu muzyków z różnych zakątków kontynentu udowodniło, w jaki sposób różne tradycje muzyczne mogą się przenikać, zachowując swój unikalny charakter, a jednocześnie tworząc nową jakość. Wielokulturowy kolaż obejmował różnorodność stylistyk i środków wyrazu, łącząc tradycję i nowoczesność. Gitarom, trąbkom, perkusjom, skrzypcom i kontrabasom towarzyszyły tak wyjątkowe instrumenty, jak lira korbowa, skandynawska moraharpa, marokańskie qarqabuz czy starodawna polska fi del płocka. Na scenie wystąpili: TEKA, Drom , Destroyers + Czessband, Nefesh, Hedningarna + Kapela ze Wsi Warszawa, Cukunft, Mahala Rai Banda + Gooral i elbicho.

Maciej Szajkowski z Kapeli ze Wsi Warszawa tak skomentował występ zespołu Hedningarna: 

,,
To jest porównywalne do tego, jakby Rolling Stonesi przyjechali nad Wisłę.
,,

TrzeciEUcho | Scena eksperymentalna

W industrialnych przestrzeniach dawnej elektrociepłowni nad Wisłą i w nowoczesnym centrum nauki zabrzmiała muzyka elektroniczna, improwizowana, post rockowa i jazzowa. Wieczór w Centrum Nauki Kopernik rozpoczął koncertem solowym Fred Frith. Następnie scenerią dla muzycznych eksperymentów — które wymykając się defi nicjom, określane są jako alternatywne i niezależne — stała się hala rewitalizowanej elektrowni. Zagrali na niej między innymi Paris Tetris, The EX, Mouse on Mars i Pantha du Prince. Równolegle z występami na scenie głównej w zaułkach i pobocznych przestrzeniach industrialnego kompleksu EC Powiśle swoje projekty prezentowali polscy artyści dźwiękowi i wizualni.

Wystąpili: Fred Frith, Paris Tetris + Eddie Stevens, Ścianka + goście, Ililta Band, The Ex + Ken Vandermark, Dj Rupture, Mouse on Mars, Pantha du Prince, Jacek Sienkiewicz (live act + dj set), Dandy Jack (live act + dj set), Motyl, Robert Piotrowicz, Dis/cord performance, Burn Reynolds, Maceo Wyro, DJ Eprom i inni.

Piotr Lewandowski z Popupmusic.pl tak skomentował wydarzenie: 

,,
Nie przypominam sobie, żeby jakikolwiek koncert rocznicowo-okazjonalny, a do takich zaliczyć należy program inauguracji, mógł w ogóle dorównać programowi i poziomowi koncertów, które zobaczyliśmy w EC Powiśle.
,,

 

Reportaż ze sceny eksperymentalnej w ramach Inauguracji Polskiej Prezydencji.

 

 Zobacz również