Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Festiwal NInA Wersja Beta | Nowa Fala Seriali | 19–22 maja

Seriale HBO, mroczne szwedzkie kryminały i nowości prosto z Cannes. Do tego premiera serialu duetu Strzępka/Demirski, dyskusje, warsztaty, koncerty, a nawet parada. W dniach 19–22 maja w NInA: pierwsze wydarzenie w Polsce, które w tak kompleksowy sposób zaprezentuje fenomen nowej fali seriali autorskich.
Wstęp
Program
Wydarzenia
Goście
Partnerzy
Zespół
Podziękowania
Katarzyna Boratyn
kuratorka i producentka
Organizatorka wydarzeń z zakresu filmu i nowych mediów, badaczka współczesnego dokumentalizmu. Przez szereg lat związana z Kino.Lab CSW Zamek Ujazdowski (w latach 2010–2012 była jego kuratorką). Obecnie jako wolny strzelec współpracuje z instytucjami kultury i organizacjami w zakresie programowania i realizacji wydarzeń (między innymi wystaw „Opowiedz to sam” i „Przechwycenie” w ramach festiwalu Przemiany w 2014 roku oraz sekcji KRK Interactive na 55. Krakowskim Festiwalu Filmowym). Publikuje między innymi w „Obiegu”. Autorka bloga „Love the Doc”. Stypendystka MKiDN i m. st. Warszawy. W Instytucie Kultury Polskiej UW przygotowuje doktorat o współczesnym filmie dokumentalnym. Wspólnie z projektantką Małgorzatą Jurko realizuje dokument interaktywny „Linia 9”.

Francesco Capurro
koordynator forum Séries Mania
Koordynator największego festiwalu serialowego w Europie – Europejskiego Forum Koprodukcyjnego Séries Mania. W latach 2010-12 pracował w zespole odpowiedzialnym za koordynację targów Marché du Film na Międzynarodowym Festiwalu w Cannes. Pracował także przy festiwalach: Les Arcs European Film Festival, Paris Cinéma, Le Festival de Cinéma Européen des 4 Ecrans i Premiers Plans.

Maciej Chmiel
dyrektor TVP2, dziennikarz
Dziennikarz radiowy i telewizyjny, producent programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych, dyrektor TVP2. W latach 1985–90 był managerem zespołu Dezerter. Publikował w „Gazecie Wyborczej", prowadził programy w TVP i w Radiowej Trójce.

Anna Desponds
menedżerka kultury, kuratorka
Menedżerka kultury, kuratorka filmowa i edukatorka. Wieloletnia współtwórczyni festiwalu Planete+ Doc (obecnie Millenium Docs Against Gravity). Z wykształcenia socjolożka i antropolożka, absolwentka warszawskiego MISH. Interesuje się przyszłością audiowizualności, dokumentalistyką i projektowaniem doświadczeń.
Dj Dook
DJ
Kolekcjoner płyt winylowych i didżej, koneser dobrych dźwięków. Czerpie inspiracje ze złotej ery disco i muzyki house z czasu narodzin kultury klubowej. Receptą na udaną imprezę jest według niego łączenie gatunków: soulu, disco, starej muzyki house i współczesnej elektroniki. W 2015, nakładem oficyny Transatlantyk, ukazała się jego debiutancka płyta „Edity EP".

Marcin Gotowiec
senior insight specialist w MEC Global
Marcin Gotowiec jest starszym badaczem (senior insight specialist) w domu mediowym MEC Global. W branży badawczej pracuje od ponad pięciu lat. Specjalizuje się w badaniach o tematyce mediowej i konsumenckiej. Absolwent Instytutu Socjologii UW.

Grandioso
orkiestra dęta
Czołowa młodzieżowa orkiestra dęta w Polsce, jedyna która aż 12-krotnie wygrała Ogólnopolski Festiwal Młodzieżowych Orkiestr Dętych w Inowrocławiu. Zespół powstał w 1978 roku. Działa w Młodzieżowym Domu Kultury w Radomiu, skupia dzieci i młodzież w wieku od 8 do 22 lat. W repertuarze Grandioso znajdują̨ się̨ dzieła wielkich symfoników, muzyka współczesna i popularna. Dyrygentem orkiestry jest Dariusz Krzysztof Krajewski, zaś kierownikiem organizacyjnym Renata Maciejewska.
Mateusz Halawa
teoretyk kultury
Mateusz Halawa pracuje jako asystent w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz jako kierownik Zespołu Humanistyki i Nauk Społecznych w School of Form w Poznaniu. Studiował socjologię i antropologię, jest doktorantem The New School for Social Research w Nowym Jorku.

Agnieszka Holland
reżyserka, członek Rady NInA
Reżyserka, scenarzystka, tłumaczka literatury czeskiej i znawczyni czeskiego kina, przewodnicząca Rady Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Europejskiej Akademii Filmowej. Absolwentka Akademii Sztuk Scenicznych (FAMU) w Pradze. Jest autorką kilkudziesięciu filmów, spektakli telewizyjnych oraz seriali. Została odznaczona najważniejszymi nagrodami w świecie filmowym, m.in. Złotym Globem i nagrodą FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Błażej Hrapkowicz
Krytyk, dziennikarz radiowy i telewizyjny
Krytyk filmowy, kulturoznawca. Absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzi program „Kino Mówi” w Ale kino+ i audycję „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce. Członek zespołu Narodowego Centrum Kultury Filmowej w Łodzi. Współpracuje z miesięcznikiem „Kino” i portalami Dwutygodnik.com oraz Filmweb.pl. Współautor książek „Seriale. Przewodnik Krytyki Politycznej” (red. Jakub Bożek), „Wunderkamera. Kino Terry’ego Gilliama” (red. Kuba Mikurda) i „Eastern Promises” (red. Matthieu Darras). Laureat Grand Prix Konkursu im. Krzysztofa Mętraka, trzykrotnie nominowany do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2014). Podziwia Joela i Ethana Coenów, Stevena Spielberga, Jeana-Luca Godarda, Bruce’a Springsteena i Jona Stewarta. Fan Manchesteru United i angielskiego futbolu.

Anna Jaroch-Okapiec
producentka telewizyjna
Producentka telewizyjna i kierowniczka projektów – pracowała m.in. przy serialach „Artyści" (2016), „Rodzinka.PL" (2011-16) i „Baron" (2014).

Justyna Jaworska
kulturoznawczyni, adiunkt w IKP UW
Kulturoznawczyni, adiunkt w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej UW. Zajmuje się historią kultury polskiej XIX i XX wieku w ujęciu obrazu, antropologią wizualności, historią obyczaju, kulturą popularną, historią i teorią mody. Interesuje ją polskie kino lat siedemdziesiątych z perspektywy sockonsumeryzmu. Autorka książki „Cywilizacja «Przekroju». Misja obyczajowa w magazynie ilustrowanym" (2008, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii eseju).

Magda Klimczak
blogerka kulinarna
Blogerka kulinarna, od 2013 prowawdzi bloga daretocook.pl. W swojej pracy łączy pasję do gotowania i fotografii. Publikowała m.in. w „Kukbuku” i „Spring Plate”, przygotowała zdjęcia do książki „Łódzka Kuchnia Czterech Kultur”.
Kaja Klimek
tłumaczka i dziennikarka
Tłumaczka i dziennikarka, pracuje nad doktoratem na temat zjawiska remiksu w kulturze popularnej. Tłumaczy filmy, czasem o nich pisze, m.in. na łamach Dwutygodnik.com, Filmwebu i w „Filmie". Prowadzi programy edukacji filmowej NHEF i PISF, a także Hashtag Warsztat– YouTube'owego vloga poświęconego popkulturze i filmom.
Agnieszka Kruk
scenarzystka, organizatorka festiwalu Script Fiesta
Zderzacz scriptneuronów, czyli... scenarzystka, wykładowczyni scenariopisarstwa, organizatorka największego w Polsce festiwalu dla scenarzystów Script Fiesta, tłumaczka wybitnego podręcznika Lindy Aronson "Scenariusz na miarę XXI wieku", jedyny w Polsce certyfikowany script coach, założycielka StoryLab.pro. Pracuje jako konsultant ze scenarzystami, producentami, reżyserami oraz powieściopisarzami.

Kuba Korczak
szef kuchni, doradca kulinarny
Poszukiwacz smaków, szef kuchni, doradca kulinarny. Ekspert kulinarny stacji TVN 24 i wykładowca trójmiejskiej Akademii Kulinarnej Fumenti. Wieloletni działacz Slow Food Polska i członek Polskiej Akademii Smaku. Pomysłodawca innowacyjnego, projektu kulinarnego „food for friends” oraz rodzinnego festiwalu GOOD FOOD FEST.
Maciej Kubicki
producent kreatywny, story edytor
Wspólnik i członek zarządu w firmie TELEMARK. Producent kreatywny, story edytor i prowadzący zespoły scenariuszowe wielu fabularnych seriali telewizyjnych (m.in. Londyńczycy, Instynkt, Bez tajemnic, Pakt) oraz filmów i seriali dokumentalnych (m.in. Uwikłani, Mów do mnie, Teen Mom Poland). Od czterech lat prowadzi warsztat poświęcony pracy nad serialem telewizyjnym w Szkole Filmowej w Łodzi. Fotografia: HBO/Karolina Paryzało

Aneta Kyzioł
dziennikarka „Polityki”, krytyczka teatralna i filmowa
Od ponad dekady w dziale kultury „Polityki” pisze o teatrze i (trochę krócej) o serialach. Tęskni za „Breaking Bad” i „Sześć stóp pod ziemią”, nie wciągnęła się w „Mad Menów” i „Grę o tron”, płakała po „Doktorze House’ie”, wzruszała się na „Spojrzeniach”, kibicowała „Żonie idealnej” i „The Killing” (pomimo koszmarnego trzeciego sezonu), czeka na kolejne sezony „Rectify” i – pełna obaw - „Miasteczka Twin Peaks”, planuje wspólną starość z „Przyjaciółmi” i „Prawem ulicy”.
Vincent Lannoo
reżyser, scenarzysta
reżyser, scenarzysta i producent. Twórca serialu „Trepalium” (Arte), gośc specjalny spotkania StoryCode Warsaw.
Magdalena Łazarkiewicz
reżyserka i scenarzystka
scenarzystka, reżyserka filmowa i telewizyjna, młodsza siostra Agnieszki Holland. Współautorka m.in. seriali „Odjazd" (1995), „Ekipa” (2007) i „Głęboka woda" (2011) – zdobywcy nagrody Prix Italia dla najlepszego serialu telewizyjnego roku (2012). Od 2011 roku dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy" w Warszawie. fot. Ja Fryta, wikimedia Commons, CC BY SA
Ian Macdonald
medioznawca
medioznawca, wykładowca Uniwersytetu w Leeds. Pracował m.in. dla BBC, British Film Institute i London Weekend Television. Twórca Screenwriting Research Network (www.screenwritingresearch.com), inicjator serii wydawniczej Palgrafe Studies in Screenwriting i współzałożyciel pisma "Journal of Screenwriting". Miłośnik seriali.

Jakub Majmurek
krytyk filmowy i publicysta
Filmoznawca, eseista, publicysta. Absolwent krakowskiego filmoznawstwa, oraz Szkoły Nauk Społecznych przy IFiS PAN w Warszawie. Współautor i redaktor wielu książek filmowych m. in. „Nie chcę spać sam. Kino Tsai-Ming Lianga”, „Dzieje grzechu. Surrealizm w kinie polskim” i „Kino dokumentalne 1989-2009. Historia polityczna”. Krytyk filmowy publikujący m. in. w „Dzienniku Opinii Krytyki Politycznej” „Kinie”, „Dwutygodniku”, „Aspen Review” i „Gazecie Wyborczej”.

Marcin Marczyk
producent filmowy i telewizyjny
Producent filmowy i telewizyjny, entuzjasta nowych mediów i technologii, zainteresowany ich wpływem na sposoby opowiadania historii. Uczestnik The Pixel Lab, Transmedia Next, Multi Platform Business School. Rozwija platformę Udyssey (www.udyssey.com), wspierającą turystykę filmową i literacką, służącą do przenoszenia opowieści na tkankę miejską.

Michał Merczyński
manager kulturalny, dyrektor NInA
Manager, producent, inicjator wielu wydarzeń artystycznych. Absolwent kulturoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz European Diploma in Cultural Art Management Fundacji Marcela Hictera. Jest założycielem i dyrektorem Malta Festival Poznań (od 1991 roku), był dyrektorem Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu (1997–2002), Teatru Rozmaitości w Warszawie (2002–2005) i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (2005).

Anna Nagler
Script Development Executive w HBO Polska
Script Development Executive HBO Polska, producentka seriali telewizyjnych, m.in. wyprodukowanych przez HBO seriali „Wataha” i „Pakt”. Fotografia: HBO/Karolina Paryzało

Joanna Nowakowska
specjalistka ds. komunikacji i analiz rynku
Manager ds. komunikacji i analiz rynku w domu mediowym MEC Global, od 10 lat związana z rynkiem reklamy. Odpowiada za komunikację zewnętrzną i prowadzenie projektów badawczych związanych z rynkiem wideo. Po godzinach prowadzi blog o telewizji i VOD – Screenlovers.pl.

Michał Oleszczyk
krytyk filmowy, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni
Dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, doktor filmoznawstwa UJ. Krytyk filmowy i tłumacz –publikuje w w Polsce i w USA, w periodykach takich jak "Kino", "Dwutygodnik" i na RogerEbert.com. Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka i stypendysta miesięcznika "Polityka". Członek międzynarodowego stowarzyszenia krytyków filmowych FIPRESCI oraz Koła Piśmienictwa Filmowego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich. Autor książki Gorycz wygnania: Kino Terence'a Daviesa.

Ola Salwa
Krytyczka i dziennikarka filmowa
Krytyczka i dziennikarka filmowa. Przez wiele lat związana z pismami Film i Przekrój. Obecnie publikuje na łamach Polityki, Kina, Magazynu Filmowego SFP. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i FIPRESCI, od 2012 roku jest ekspertką Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Bartosz Staszczyszyn
dziennikarz, krytyk filmowy
Dziennikarz, krytyk filmowy, redaktor portalu Culture.pl. Ukończył filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Polityce" i "Dwutygodniku". Jeden z autorów serialowego bloga "Polityki" pt. "Seryjni".
Monika Strzępka
reżyserka teatralna
Reżyserka teatralna, studiowała na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutowała w 2004 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy spektaklem Z twarzą przy ścianie według tekstu Anny Bednarskiej. Później wystawiła m.in. Prezydentki Wernera Schwaba (Scena Polska w czeskim Cieszynie, 2006) i Dziady Ekshumację Pawła Demirskiego wg Dziadów Adama Mickiewicza (Teatr Polski we Wrocławiu, 2007). Wraz z Demirskim, jako dramaturgiem, przygotowała m.in. Niech żyje wojna!!! (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, 2009), W imię Jakuba S. (Teatr Dramatyczny w Warszawie, 2011), Courtney Love (Teatr Polski we Wrocławiu, 2012), Bitwa warszawska 1920 (Narodowy Stary Teatr w Krakowie, 2013).
The Stubs
zespół rockowy
Warszawski zespół brzmi, jakby teleportował się z lat siedemdziesiątych: w jego muzyce słychać zarówno bluesa z amerykańskiego Głębokiego Południa, jak i punk rocka dojrzewającego na nowojorskiej scenie klubowej. Jest więc brudno, szybko i z przytupem, choć nie brakuje też wpadających w ucho rock’n’rollowych melodii. Wiarygodność Stubsów buduje nie tylko grany z pasją punk, ale także zasłużony, niezależny wydawca i niezliczone koncerty grywane w skłotach. Frontman zespołu, Tomek Szkiela, wyrósł w ostatnich latach na jednego z najbardziej charyzmatycznych wokalistów w Polsce.

Kaja Szafrańska
dziennikarka, producentka wideo
Dziennikarka z wykształcenia, producentka wideo z wyboru. Dla Gazeta.pl tworzyła pierwszy polski serwis o serialach Popcorner i pisywała dla Gazety Telewizyjnej. W HBO Polska odpowiedzialna była za internetową promocję brandu AXN. Od 2014 roku prowadzi kanał YouTube’owy Jakbyniepaczeć, poświęcony tematyce serialowej i telewizyjnej.

Kamil Śmiałkowski
scenarzysta telewizyjny i komiksowy, badacz kultury popularnej
Badacz kultury popularnej, publicysta, scenarzysta telewizyjny i komiksowy. Redaktor naczelny portalu naEKRANIE.pl. Jego teksty drukowano w ponad siedemdziesięciu tytułach prasowych. Opublikował m.in. „Bond. Leksykon”, „Wampir. Leksykon”, „Przedwiośnie żywych trupów” (wspólnie ze Stefanem Żeromskim).

Beata i Piotr Walesiak
właściciele repliki TARDIS
Małżeństwo fanów serialu "Doctor Who", które w prezencie ślubnym otrzymało skonstruowaną przez rodziców pełnowymiarową replikę TARDIS, a swoją historią doktorowego ślubu zatytułowaną "Bigger on the inside" zawojowało marcowy konwent "Whomanikon 2016". Na co dzień Piotr pracuje jako informatyk, a Beata naukowo i zawodowo zajmuje się nauczaniem wymowy języka angielskiego.

Christian Wikander
scenarzysta i producent telewizyjny
kierownik redakcji filmowej w szwedzkiej telewizji STV, scenarzysta i producent telewizyjny, odpowiedzialny m.in. za „Most nad Sundem” i „Prawdziwych”.
Joanna Ostrowska
filmoznawczyni
Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, absolwentka Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedry Judaistyki UJ i Gender Studies na UW, studiowała również produkcję filmową i telewizyjną na PWSFTv i T w Łodzi. Wykładowczyni Katedry Judaistyki UJ, Gender Studies UJ, UW i IBL PAN, Pracowni Pytań Granicznych UAM i Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego. fot. Agata Kubis

Marcin Kubawski
scenarzysta, story edytor
Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Współscenarzysta oraz story edytor serii „Pakt” dla HBO Polska. Nominowany do nagrody im. Jana Machulskiego za scenariusz filmu „Dzień Babci”.