Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Festiwal NInA Wersja Beta | Nowa Fala Seriali | 19–22 maja

Seriale HBO, mroczne szwedzkie kryminały i nowości prosto z Cannes. Do tego premiera serialu duetu Strzępka/Demirski, dyskusje, warsztaty, koncerty, a nawet parada. W dniach 19–22 maja w NInA: pierwsze wydarzenie w Polsce, które w tak kompleksowy sposób zaprezentuje fenomen nowej fali seriali autorskich.
Wstęp
Program
Wydarzenia
Goście
Partnerzy
Zespół
Podziękowania

W XXI wieku seriale przestały być synonimem obciachu i kojarzyć się z ruchomym tłem dla prania i prasowania. Stały się pełnoprawną formą wypowiedzi artystycznej, jednocześnie wciąż oferując widzom to, co zawsze je wyróżniało – narkotyczną przyjemność śledzenia historii. Ich twórcy potrafią z sukcesem pogodzić wymogi kina gatunkowego z wizją artystyczną (Top of the Lake, Olive Kitteridge), krytyką polityczną (The Wire, Mr. Robot) czy dekonstrukcją norm kulturowych (Transparent, Girls, Broad City). 

Jednak seriale to nie tylko dobrze opowiedziane historie i ciekawa ilustracja przemian obyczajowych – ich oglądanie w sieci samo w sobie staje się fascynującym zjawiskiem społecznym. Wokół serialowych haseł kluczy jak #bingewatching tworzy się praktyka jednocześnie masowa, jak i intymna, dziejąca się w domowym zaciszu, z dala od oficjalnego obiegu instytucji kultury czy oka krytyków. 

Festiwal będzie przestrzenią spotkania fanów, krytyków i twórców – przyjrzymy się najciekawszym artystycznie produkcjom, pokażemy kilka premier, rzucimy światło na polską publiczność, pochylimy się nad kondycją polskich seriali, przeprowadzimy warsztaty dla scenarzystów, powspominamy stare polskie seriale i posłuchamy niskobudżetowego rock’n’rolla i nowoorleańskich standardów.

 

– Jakub Zgierski

 

Spot festiwalu NInA Wersja Beta | Nowa Fala Seriali