Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
proj. Matylda Sałajewska
Powrót

Festiwal NInA Wersja Beta | Cyfrowe opowieści

Weź udział w nowym, cyklicznym święcie kultury audiowizualnej! Jego pierwsza edycja będzie poświęcona nowym strategiom narracyjnym, opowiadaniu historii w mediach cyfrowych i archiwom widzianym z perspektywy osobistej i emocjonalnej. Poza debatami i warsztatami, będzie można obejrzeć wystawę interaktywnych instalacji i webdoców, a także wziąć udział w lokalnym projekcie artystycznym oraz pikniku audiowizualnym.
Wprowadzenie
Program
Sekcje tematyczne
Wydarzenia
Goście
Partnerzy
Zespół
Kontakt

Dziś, zamiast mówić o kolejnych wersjach kultury, przyjmujemy, że znajduje się ona w fazie beta – stanie ciągłej płynności i niegotowości do przyjęcia ustalonej postaci. Chcemy być blisko zmian technologicznych, ale ciekawi nas przede wszystkim, jak wpływają one na kształt życia artystycznego i społecznego – jakie otwierają możliwości komunikacyjne i jak poszerzają nasze doświadczenie.

W tym roku – szczególnym dla Instytutu ze względu na otwarcie nowej siedziby – rozpoczynamy nowy rozdział myślenia o festiwalu, będącego kontynuacją cyklu Kultura 2.0, który przez wiele lat realizowaliśmy jako PWA i NInA. Festiwal NInA Wersja Beta to nowe wydarzenie artystyczno-społeczne, które co roku będzie poświęcone wybranemu tematowi i którym będziemy inaugurować sezon działań programowych NInA w budynku przy Wałbrzyskiej 3/5.

Przygodę z festiwalem rozpoczynamy od tematu bliskiego nam wszystkim. Chcemy wspólnie z artystami, intelektualistami i widzami przyjrzeć się znaczeniu narracji w kulturze cyfrowej oraz zastanowić się nad sposobem, w jaki budujemy opowieści o świecie i nad rolą nowoczesnych technologii w tym procesie. Przyjrzymy się archiwom od innej niż zwykle, bardzo osobistej strony. Będziemy rozmawiać o bazach danych i o tym, jak przetwarzać masy informacji, które przechowujemy na serwerach. Zastanowimy się nad tym, jak zmieni się film dokumentalny i dziennikarstwo pod wpływem nowych, transmedialnych formatów.

Zaprosimy Państwa również na koncerty, audiowizualny piknik i wystawy pozwalające za pomocą multimedialnych narzędzi przenieść się na drugi koniec świata, albo – jeśli wolimy horyzont bliższy – zapoznać się z archiwami należącymi do naszych służewskich sąsiadów. Wierzymy, że każdy z nas ma do opowiedzenia ważne historie, a festiwal jest najlepszą okazją, żeby się w nie wsłuchać.

Do zobaczenia w NInA!

Michał Merczyński
Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego

 

Spot promocyjny festiwalu