Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

EUscreenXL

Projekt EUscreenXL to ponad 30 instytucji, które współtworzą portal EUscreen gromadzący dziesiątki tysięcy materiałów audiowizualnych i milion metadanych. Umożliwia legalne i bezpłatne przeglądanie cyfrowej biblioteki archiwalnych programów telewizyjnych, zdjęć i artykułów.

NInA jest członkiem europejskiej sieci nadawców i archiwów skupionej wokół portalu i uczestniczy w realizacji projektu EUscreenXL. Dodatkowym rezultatem projektu będzie udostępnienie platformie cyfrowej Europeana miliona metadanych filmów, spektakli, audycji, programów telewizyjnych, dokumentów – europejskiego dziedzictwa audiowizualnego. 

EUscreenXL to także atrakcyjna prezentacja zbiorów archiwalnych. Dzięki stworzonym w czasie trwania projektu narzędziom web 2.0 użytkownicy mają możliwość kontekstualizacji zgromadzonych zasobów poprzez komentarze, tagowanie oraz tworzenie wirtualnych wystaw. Wreszcie, EUscreen to wyjątkowa sieć łącząca wybitnych przedstawicieli nadawców audiowizualnych, archiwów, partnerów technicznych oraz badaczy historii mediów z 22 państw Europy. 

Koordynatorem projektu jest Uniwersytet w Utrechcie, a wśród instytucji partnerskich znalazły się holenderskie Sound and Vision, francuska INA, Telewizja Czeska, Europejska Unia Nadawców i inni. NInA wnosi do projektu ponad tysiąc fragmentów audio i wideo, a także siedem tysięcy metadanych. Zespół NInA odpowiada także za działania komunikacyjne całego konsorcjum, w tym prowadzenie oficjalnego bloga oraz profilu na Facebooku, budowanie nowych partnerstw promujących EUscreen oraz organizację dwóch międzynarodowych konferencji – w Rzymie (30-31 października 2014) i Warszawie (3-4 grudnia 2015).

Konferencja EUscreenXL w Rzymie | 30-31 października 2014

W rzymskim Casa del Cinema odbyła się, współorganizowana przez NInA oraz włoski  Istituto Luce Cinecittà (LUCE), konferencja Od widza do użytkownika. Angażując poprzez audiowizualne dziedzictwo dostępne online. Tematem konferencji były strategie zachęcania użytkowników internetu do kreatywnego korzystania z materiałów audiowizualnych. Wydarzenie zgromadziło ponad stu ekspertów, którzy debatowali nad skuteczną promocją wartości intelektualnych zgromadzonych online.

Podczas konferencji uruchomiona została nowa odsłona współtworzonego przez zespół NInA, portalu EUscreen.eu. Po raz pierwszy zostały w nim udostępnione materiały z NINATEKI. Jak mówił Johan Oomen, koordynator techniczny EUscreenXL:

,,
Sieć EUscreen oferuje dostęp do perełek z bogatych zasobów europejskich nadawców, tworzonych przez wiele dekad. Portal w nowej odsłonie jest imponującym kamieniem milowym naszej działalności.
,,

Zapoznaj się z pełną relacją z konferencji (w języku angielskim) lub wejdź na oficjalny blog projektu.

 

Konferencja EUscreenXL w Rzymie, 30-31 października 2014, fot. Erwin Verbruggen, Maria Drabczyk, Quirijn Backx.

Freedom Express

W czerwcu 2014 EUscreenXL został partnerem międzynarodowej kampanii społeczno-edukacyjnej Freedom Express, która upamiętniła 25-lecie upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jednym z elementów projektu Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność  była multimedialna wystawa, prezentująca różne drogi do wolności w środkowej i wschodniej Europie. W instalacji złożonej z ośmiu przestrzennych bloków zaprezentowane zostały zdjęcia, dokumenty oraz inne materiały historyczne z lat 1939-1991, ze szczególnym podkreśleniem przemian roku 1989.

NInA wraz z Video Studio Gdańsk i sześcioma europejskimi partnerami: niemiecką Deutsche Welle, litewskim Narodowym Archiwum, słoweńską RTV, Czeską Telewizją, węgierskim Narodowym Archiwum Audiowizualnym, holenderskim Instytutem Sound and Vision stworzyła spot, będący kolażem ukazującym najważniejsze wydarzenia sprzed 25 lat, które odmieniły obraz Europy i świata. To pierwsza fizyczna prezentacja zbiorów międzynarodowego konsorcjum: 

 

Film jest częścią podróżującej po Europie wystawy, która dotychczas została pokazana w Berlinie, Brukseli i Warszawie i w ciągu najbliższych dwóch lat będzie gościć w kolejnych europejskich miastach. Jej wirtualna wersja jest dostępna na specjalnie stworzonej stronie

Zobacz również