Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Europeana

Platforma Europeana udostępnia zbiory bibliotek, archiwów i muzeów z całej Europie – przeszło czterdzieści milionów zdigitalizowanych książek, dzieł sztuki i filmów.

Europeana Jam | Warsztat Design Thinking | Wrzesień 2015

W ramach festiwalu NInA Wersja Beta: Cyfrowe opowieści odbyły się warsztaty prowadzone przez ekspertów z Design Thinking Poznań i BrightMedia. Podczas spotkania, wraz z praktykami zajmującymi się kreatywnymi działaniami w sieci, wypracowywaliśmy pomysły, komunikaty i narzędzia interaktywne służące popularyzacji zbiorów Europeany. Zobacz krótki reportaż:

 

 

Projekt Europeana Awareness

NInA, w ramach projektu Europeana Awareness (2012-2014), była odpowiedzialna za przeprowadzenie różnorodnych działań angażujących użytkowników Europeany i zachęcających zarówno instytucje kultury, jak i internautów do udostępniania własnych archiwów.

Hackaton Hack4Europe | Maj 2012

 48-godzinny maraton programowania, podczas którego powstało sześć aplikacji bazujących na cyfrowych zasobach Europeany. 

Hack4europe w Warszawie był jednym z kilku hackatonów odbywających się w Europie (inne miasta goszczące to między innymi Leuven i Ryga). Aplikacje powstałe we wszystkich tych miastach zostały ocenione w czterech kategoriach: 

- najbardziej innowacyjna aplikacja,
- aplikacja o największym potencjale społecznym,
- aplikacja o największym potencjale komercyjnym,
- nagroda publiczności.

 

Hackathon Hack4Europe.

Europeana 1989 | Czerwiec 2013

Fotografie z demonstracji Solidarności, kartki na mięso, amatorskie filmy obrazujące upadek muru berlińskiego… Wszystkie te domowe archiwalia, w których zatrzymane są wspomnienia przełomu w 1989 roku, mogły być za darmo zdigitalizowane podczas otwartych zbiórek w kilku miastach Polski – w ramach projektu Europeana 1989

W czerwcu 2013 r. NInA zaprosiła mieszkańców Warszawy, Poznania i Gdańska do podzielenia się prywatnymi archiwami z całą Europą. Cyfrowe obiekty są udostępnione na stronie www.europeana1989.eu, wraz z ich dokładnymi opisami i opowieściami z nimi związanymi. 

Analogiczne zbiórki w ramach projektu Europeana 1989 odbyły się w wybranych krajach byłego Bloku Wschodniego: w Czechach, na Litwie, na Łotwie, na Węgrzech, w Estonii, w Niemczech. 

 

Krótki reportaż z inauguracji zbiórek zrealizowany przez Miasta w Komie.

Europeana Video Remix | Kwiecień-maj 2014

NInA ogłosiła międzynarodowy konkurs na najciekawszy montaż dokumentów dostępnych w Europeanie. Mogli w nim wziąć udział uczniowie w wieku 13-19 lat, indywidualnie lub zespołowo reprezentujący swoją szkołę. Otrzymali cztery tematy: 100. rocznica I wojny światowej, 25. rocznica transformacji w Europie Środkowo-Wschodniej, Historia mody i stylu oraz Historia technologii i mediów.

Zadanie polegało na dobraniu do jednego z tematów odpowiednich materiałów na portalach Europeana oraz zmontowanie ich w formie krótkiego, trwającego maksymalnie trzy minuty filmu. Prace konkursowe mogły być również uzupełnione animacją, grafiką, muzyką, fragmentami autorskich filmów i prywatnych zdjęć uczestników. 

W międzynarodowym jury konkursu znaleźli się przedstawiciele Fundacji Europeana, holenderskiego Instytutu Sound+Vision oraz NInA. Decyzją jury nagrodzono:

- Aleksandra Chojowskiego za Europeana Remix 2014
- Bartosza Aziewicza, Kubę Kalcowskiego, Magdalenę Ludwicką za Back to fun!
- Marcina Nowaka za Historyczny euro-mix
- Edytę Garstkowiak, Bartosza Aziewicza, Magdalenę Ludwicką za
Communication

Dodatkowo, Liceum Plastyczne z Olsztyna, którego uczniowie okazali się najbardziej aktywnymi uczestnikami konkursu, otrzymało nagrodę specjalną.
 

Akademia Ruchu | Pilotażowa platforma storytellingowa | Marzec 2015

Z myślą o Międzynarodowym Dniu Teatru, który świętowany jest 27 marca, uruchomiliśmy 19 marca 2015 platformę storytellingową, poświęconą polskiej eksperymentalnej grupie teatralnej Akademia Ruchu.

Pełny opis tego projektu znajduje się w osobnym artykule: Akademia Ruchu | Opowieść cyfrowa.

Konsorcjum Europeana Awareness

Narodowy Instytut Audiowizualny był jednym z 48 partnerów paneuropejskiego konsorcjum koordynowanego przez Fundację Europeana w ramach Programu na rzecz Wspierania Polityki w zakresie Technologii Informacyjnych i Operacyjnych (ICT-PSP), który jest częścią Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) przewidzianego na lata 2007–2013. Operatorem programu jest Komisja Europejska.

Zobacz również