Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
„Krótki film o zabijaniu”, mat. promocyjne
Powrót

Dekalog Kieślowskiego | Dziesięć pokazów i spotkań

Rok Krzysztofa Kieślowskiego zakończymy pokazem dziesięciu odcinków „Dekalogu”. Seansom kinowym będą towarzyszyć dyskusje etyków, filozofów, kulturoznawców i religioznawców, które poprowadzi Paweł Dobrowolski. Zapraszamy w każdy czwartek od 27 października do 29 grudnia.
O cyklu
Pokazy
Kontakt

Krzysztof Kieślowski powtarzał, że stara się tworzyć uniwersalne historie. Ten wyjątkowy cykl filmowy Telewizja Polska emitowała na przełomie 1989 i 1990 roku. Krzysztof Kieślowski wraz z Krzysztofem Piesiewiczem – swoim wieloletnim współpracownikiem i współautorem scenariuszy kilkunastu filmów – podjął próbę spojrzenia na sens dziesięciu przykazań z perspektywy współczesnego człowieka.

Reżyser w każdym z odcinków konfrontuje bohaterów z sytuacjami życiowymi, które stanowią tło dla eschatologicznych i etycznych dylematów wyłaniających się z tego zbioru nakazów moralnych. Z codzienności – rutyny pracy czy życia rodzinnego – wyłaniają się pytania o istnienie siły wyższej, sens życia i śmierci, wierność zasadom i innym ludziom. Scenerią dla egzystencjalnych i etycznych zmagań bohaterów jest wielkomiejskie blokowisko. Występują m.in. Artur Barciś, Krystyna Janda, Olgierd Łukaszewicz, Daniel Olbrychski, Joanna Szczepkowska czy Janusz Gajos.

 

Prowadzący | Paweł Dobrowolski

Dyrektor festiwalu NOWE EPIFANIE/Gorzkie Żale. Pracował w kilku stołecznych teatrach jako kierownik literacki, manager i dramaturg (TR Warszawa, Teatr Studio, Teatr Polski, Teatr Wielki – Opera Narodowa). Jest jednym z trzech współtwórców kampanii Przekażmy sobie znak pokoju.