Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Blog NInA - Internetowa soczewka

Narodowy Instytut Audiowizualny skupia jak w soczewce to, co najważniejsze w naszej kulturze. Łączy real z Internetem. Przeszłość z przyszłością. Zobaczmy co jest „pomiędzy”. Jakie są konteksty? Kulisy.
Posty
O autorze

Zobacz Strzępkę i Demirskiego z bliska

Zapraszamy na dokument o najgłośniejszym polskim duecie teatralnym - Monice Strzępce i Pawle Demirskim. Premierę filmu Magdy Mosiewicz będzie można obejrzeć w siedzibie NInA 16 listopada o godz. 19:00

Wyjątkowa szansa

Ustalenia, które zostały ustalone
, koprodukcję NInA, warto zobaczyć jeszcze zanim Monika Strzępka i Paweł Demirski zyskają również masową, pozateatralną popularność. Ta perspektywa nie jest wcale odległa, ani niemożliwa. Strzępka i Demirski wchodzą bowiem na plan autorskiego serialu telewizyjnego o teatrze, w którym zagrają największe gwiazdy polskiego kina oraz sceny. Emisja w telewizyjnej Dwójce już w przyszłym roku.

Film Magdy Mosiewicz trzeba obejrzeć, ponieważ pokazuje reżyserkę i dramatopisarza w ogniu prób, niezwykle emocjonalnych, jakich zwykły bywalec teatru nigdy nie będzie miał szansy zobaczyć.

Walka z mitami

Strzępka, chłopka z pod Tarnowa, udowodniła to, co pisał jaśniepanicz Gombrowicz, pokazując, że Rzeczpospolita to wcale nie sama szlachta i inteligenci, lecz także bosonogi parobek. I to w gromadzkiej przewadze.

Strzępka chłopskie korzenie wywiesiła na sztandarze i dokonała w szlacheckim dworku polskiego teatru ideologicznej rabacji jak jej krajan Jakub Szela - zamiast kosy ustawionej na sztorc, mając do dyspozycji ostro naostrzone pióro Pawła Demirskiego.
W Niech żyje wojna!, szyderczej wariacji na motywach Czterech pancernych, Tomek Czereśniak z czarną gębą niewolnika-górnika powiedział prosto jak krowie na miedzy, że mit AK oraz powstania warszawskiego to tylko sprawa inteligencji. I to mocno zmitologizowana.

Strzępka uwielbia kompromitować publiczne kłamstwa podszywając się aktorów pod publiczne postaci i każąc im mówić ze sceny to, co naprawdę myślą. Sama wybrała rolę gniewnej reporterki Agnieszki i dokończyła za nią teatrze cykl Człowieka z…, pokazując jak ideały Solidarności zostały pogrzebane przez jej twórców. Zorganizowała też symboliczny pogrzeb Andrzejowi Wajdzie, z udziałem Krystyny Jandy, Leszka Balcerowicza i Kazimierza Kutza, przekonując że elity, które zdradziły robotników muszą odejść.

Kataklizm

Ciemne strony polskiego kapitalizmu oraz rzeczywistość równie zakłamaną jak w okresie realnego socjalizmu napiętnowała w W imieniu Jakuba S., spektaklu, którego bohaterowie kontynuują pańszczyźnianą orkę w wielkomiejskich korporacjach. W Tęczowej Trybunie 2012 zapowiedziała katastrofę propagandy związanej z Euro i skrytykowała wykluczenie Polaków w ich własnym kraju. W serialu Klątwa poszła jeszcze dalej, pokazując rozpad obecnego systemu władzy opartego na zblatowaniu władzy, służb specjalnych i mediów, które prędzej czy później doczekają się kataklizmu.

Niesprawiedliwość ekonomiczną diagnozuje i wieści krwawą rewolucję NIE-BOSKA KOMEDIA. wszystko powiem bogu!

Pokaz będzie oficjalną premierą dokumentu. Po projekcji zapraszamy na dyskusję z udziałem Magdy Mosiewicz, Doroty Buchwald, Pawła Soszyńskiego i Kingi Dunin.