Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Blog NInA - Internetowa soczewka

Narodowy Instytut Audiowizualny skupia jak w soczewce to, co najważniejsze w naszej kulturze. Łączy real z Internetem. Przeszłość z przyszłością. Zobaczmy co jest „pomiędzy”. Jakie są konteksty? Kulisy.
Posty
O autorze

101 mln euro na digitalizację

Minister kultury Małgorzata Omilanowska zakończyła uroczyście pięcioletnią odsłonę programu Kultura+ . Na nowe projekty jest ponad 100 mln euro.

02/10/2015

Tylko przez ostatnie pięć lat dzięki Programowi Wieloletniemu Kultura+, Priorytet  Digitalizacja, którego operatorem jest Narodowy Instytut Audiowizualny, wydano 120 mln zł, realizując 187 zrealizowanych projektów.

Skala i zasięg tych przedsięwzięć doskonale ilustruje aktywność instytucji współczesnej Polski, również tej samorządowej. Efekty mogliśmy podziwiać na ostatnim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie prezentowana była przez NInA kolekcja zdigitalizowanych klasycznych polskich filmów, których ambasadorem na świecie jest wielki Martin Scorsese.

Fenomen digitalizacji polega na tym, że w wielu ufundowanych za pieniądze programu Kultura+ pracowniach - praca odbywa się każdego dnia, żmudnie, jak zauważyła minister Małgorzata Omilanowska, jednak konsekwentnie. Tylko w Bibliotece Narodowej digitalizowanych jest codziennie 2 tysiące woluminów. Papier jest odsiarczany, a zawartość stron skanowana.

Zapisywana jest w cyfrowym formacie cała zabytkowa Polska. Na filmie oglądanym podczas uroczystości w NInA mogliśmy poznać kulisy. Choćby na rynku Starego Miasta, gdzie przebudowywane jest obecnie Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy, stanęła digitalizacyjna kamera, która zeskanowała najmniejszy detal fasad konserwowanych kamienic. To samo dzieje się z zabytkami ruchomymi – mapami, rzeźbami.

Co najważniejsze, zabytki udostępniane w Internecie nie tylko nie zubożają ruchu turystycznego, ale zwiększają liczbę zwiedzających, którzy chcą zobaczyć dzieła sztuki na żywo.

Digitalizacja rozwija się. Minister kultury Małgorzata Omilanowska zapowiedziała podczas uroczystości rozdania pamiątkowych statuetek dla uczestników programu Kultura +, że w nowej perspektywie unijnej, która potrwa do 2020 roku, z unijnych środków na digitalizację przeznaczonych będzie aż 101 mln euro.

Ale to nie wszystko. Wzrosną kwoty przeznaczana na digitalizację w każdym centrum kompetencji, odpowiadającym za digitalizację w różnych segmentach polskich archiwów. Każde z nich posiadać będzie na ten cel 2 mln złotych. Wnioski można składać do stycznia.