Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
mat. promocyjne
Powrót

Artyści | Serial duetu Strzępka-Demirski

Koprodukowany przez TVP i NInA serial „Artyści” opowiada o losach fikcyjnego warszawskiego Teatru Popularnego. Pierwszy odcinek zaczyna się od tajemniczej śmierci dotychczasowego dyrektora. Jego ciało zostaje odnalezione podczas przedstawienia – wisi na sztankiecie nad sceną.

Serial jest pierwszą polską produkcją telewizyjną przedstawiającą kulisy współczesnego teatru – miejsca, w którym spotykają się ludzie z rozmaitych klas społecznych – od artystów (o różnym stopniu uznania) przez pracowników biurowych i administrację, po pracowników technicznych, portierów i sprzątaczki. Pojawiają się też duchy dawnych dyrektorów, między innymi Wojciecha Bogusławskiego, założyciela Teatru Narodowego.  Serial przedstawia losy kolejnych premier teatralnych, konfliktów pomiędzy pracownikami, a także ich zmagań z biurokracją. Jednocześnie jest to opowieść o codziennych problemach współczesnych Polaków, takich jak strach przed utratą pracy, perspektywa niskiej emerytury czy zawiedzione aspiracje materialne.

Serial Artyści nawiązuje do najlepszych tradycji – polskiego Domu i amerykańskiego Mad Man. Grają w nim między innymi Ewa Dałkowska, Agnieszka Glińska, Dorota Segda, Edward Lubaszenko, Jerzy Trela, Tadeusz Huk, Marcin Czarnik, Tomasz Karolak, Maciej Nowak, Andrzej Seweryn i Jan Klata.

Pilotowy odcinek serialu przedpremierowo można było obejrzeć 19 maja 2016 w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego podczas otwarcia Festiwalu NInA Wersja Beta. Po projekcji reżyserka serialu Monika Strzępka mówiła:

,,
W czasach, gdy grupy społeczne odgradzają się od siebie, zależało nam na tym, żeby pokazać takie miejsce, gdzie spotykają się ludzie o różnym pochodzeniu klasowym: takim właśnie miejscem jest teatr.
,,

Paweł Demirski dodał:

,,
Mieliśmy szczęście pracować z aktorami, którzy wcześniej grali w naszych spektaklach, dlatego rozumieliśmy się w lot.
,,

Strzępka i Demirski to najgłośniejszy polski duet teatralny. Każdym przedstawieniem (Boska Komedia. Wszystko powiem Bogu!, Bitwa warszawska 1920, Tęczowa Trybuna 2012) elektryzują widownię i media, prowokując dyskusje o współczesnej Polsce. Teraz debiutują w najpopularniejszej obecnie formie, jako twórcy serialu z gwiazdorską obsadą.

Pierwszy odcinek serialu wyemituje TVP2 w piątek, 2 września o godzinie 22.20.

Strzępka i Demirski o serialu Artyści

 

Zobacz również