Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Akademia Ruchu | Opowieść cyfrowa

Interaktywna opowieść, będąca próbą uchwycenia fenomenu Akademii Ruchu, polskiej grupy eksperymentalnej, działającej na pograniczu teatru, sztuk plastycznych i filmu.

Na opowieść składają się fragmenty spektakli i wypowiedzi członków grupy. Narratorem i przewodnikiem po twórczości Akademii Ruchu jest Wojciech Krukowski, założyciel grupy, mentor wielu pokoleń artystów, a także wieloletni dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Jak tłumaczył:

,,
Słowa „ruch” używało się w odniesieniu do alternatywy kulturowej, rodzącej się i rozwijającej w obszarze studenckiego ruchu kulturalnego. I teatr, który wyrastał z tego ruchu studenckiego, był głosem pokoleniowym. To bardzo determinowało każdego, który wchodził w tą przestrzeń, bo ten teatr musiał wypowiadać bardzo ważne, istotne prawdy, prawdy swojego środowiska, prawdy właśnie tego pokolenia.
,,

Punktem wyjścia dla stworzenia platformy poświęconej Akademii Ruchu był film dokumentalny Andrzeja Sapiji pod tym samym tytułem, a także Vidlink, interaktywna platforma storytellingowa opracowany przez holenderską firmę Videodock i Holenderski Instytut Sound and Vision, który nadzorował całość projektu. Praca kuratorska, tłumaczenia i dobór treści był realizowany przez NInA, której dyrektor, Michał Merczyński, tak komentował realizację projektu: 

,,
Cyfrowa narracja wokół Akademii Ruchu doskonale łączy kompetencje i zainteresowania NInA. Sieć jest naszym naturalnym środowiskiem działania, a film dokumentalny, rejestrowanie i upowszechnianie najistotniejszych zjawisk w kulturze polskiej - takim zaś z pewnością jest Akademia Ruchu, od lat wpisane są w program Instytutu. Cieszy mnie, że to kolejny projekt o wymiarze europejskim, który realizujemy wspólnie z Instytutem Sound and Vision uznawanym za lidera innowacyjności i badań projektów internetowych. Mam nadzieję, że efekt naszej współpracy dotrze do szerokiego grona miłośników kultury i cyfrowych opowieści .
,,

Znakomita większość wykorzystanych materiałów dostępna jest za pośrednictwem Europejskiej Biblioteki Cyfrowej Europeana. Więcej informacji o projekcie znajduje się tutaj.

Zobacz również