Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
kadr z filmu Szlaban, reż. Jerzy Kucia
Powrót

60 lat polskiej animacji | Obchody jubileuszu

W roku 2008, ogłoszonym Rokiem Polskiej Animacji, NInA była koordynatorem obchodów jubileuszu 60-lecia polskiej animacji.

Inauguracja obchodów odbyła się w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu. Podczas uroczystej gali Minister Kultury Bogdan Zdrojewski wręczył  medale Zasłużonych Kulturze Gloria Artis wybitnym twórcom – Witoldowi Gierszowi, Zbigniewowi Rybczyńskiemu, Jerzemu Kuci, Ryszardowi Czekale i Piotrowi Dumale. Do fragmentów słynnych polskich animacji, w tym nagrodzonego Oscarem Tanga Rybczyńskiego zagrał zespół Małe Instrumenty. Wystąpiła też Urszula Dudziak z zespołem. Uwieńczeniem wydarzenia były pokazy współczesnych filmów animowanych: Drzazgi Wojtka Wawszczyka i Piotrusia i wilka Suzie Templeton.  

W ramach obchodów jubileuszu w całej Polsce powstało wiele nowych publikacji i odbył się szereg imprez, festiwali i spotkań, w tym kilka pokazów animacji poza granicami Polski (między innymi w Brukseli). Dla sporej części publiczności, szczególnie tej młodszej, imprezy te były pierwszym kontaktem z rodzimym filmem animowanym, innym niż produkcje dla dzieci. Dlatego tak istotna była dla nas warstwa edukacyjna każdego przedsięwzięcia, w postaci warsztatów, publikacji, wykładów i wprowadzeń poprzedzających każdy seans. 

Wydarzenie zamykające obchody miało miejsce w Teatrze Studio w Warszawie. W programie dwudniowej imprezy znalazły się pokazy filmów animowanych, także dla najmłodszych widzów, performance Wilkanoc VI (czyli pokaz animacji tworzonej na żywo przez Mariusza Wilczyńskiego z towarzyszeniem muzyki zespołu Pink Freud) oraz koncert słynnego Balanescu Quartet, który zaprezentował improwizacje do filmów animowanych między innymi Zbigniewa Rybczyńskiego i Daniela Szczechury. 

 

Balanescu Quartet, fragment koncertu na zakończenie obchodów 60-lecia polskiej animacji.

Akcja Animacja

W ramach obchodów zorganizowany został konkurs Akcja Animacja na projekt wydarzenia kulturalnego związanego z polską animacją. W jego ramach zrealizowano następujące projekty:

Z filmem animowanym za pan brat 

Przegląd filmów zorganizowany przez stowarzyszenie Inicjatywa z Katowic odbył się w dziesięciu miastach województwa śląskiego. Celem przeglądu była popularyzacja filmu animowanego wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym. Pokazy wybranych filmów animowanych poprzedzały warsztaty prowadzone przez wykładowców i nauczycieli z przygotowaniem filmowym i pedagogicznym, a także przez osoby związane z realizacją filmu (scenografowie, scenarzyści, kompozytorzy, animatorzy). Zaproszeni eksperci oraz specjaliści przybliżali warsztat filmu animowanego, wskazywali różne sposoby jego realizacji oraz wyjaśniali role poszczególnych osób zaangażowanych w produkcję. 

Festiwal Animacji i Nowych Mediów Pole Widzenia 

Festiwal zorganizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej Znaki czasu w Toruniu, poświęcony twórczym poszukiwaniom nowej formuły dla sztuki animacji, zarówno w zakresie rozwiązań formalnych, jak i sposobu prezentacji. 

Animuj Warszawę! 

W ramach projektu realizowanego przez Instytut Stefana Starzyńskiego (oddział Muzeum Powstania Warszawskiego) odbył się konkurs na najlepszy film animowany o Warszawie. Hasłem konkursu było Warszawa wczoraj i dziś. Pokaż swój obraz miasta. W konkursowym jury zasiedli przedstawiciele Muzeum Powstania Warszawskiego, teoretycy oraz praktycy zajmujący się sztuką animacji i nowych mediów: Dariusz Gawin, Witold Giersz, Jerzy S. Majewski, Marek Skrobecki, Robert Turło, Mariusz Wilczyński. Zwycięskim filmem okazał się obraz 1000 wiader wody Tomasza Popakula, a wyróżnienia otrzymali Aniela Fidler-Wieruszewska (Warszawa wczoraj i dziś) oraz  Maciej Szymczuk (Sen o Warszawie). 

Animacja wakacji 

Pod tym hasłem odbyły się warsztaty filmowe zorganizowane przez fundację filmową Se-ma-for w Łodzi. W rezultacie warsztatów powstały cztery krótkometrażowe filmy animowane zrealizowane w całości przez uczniów oraz reportaż dokumentujący pracę młodych filmowców. Atrakcją warsztatów były spotkania z wybitnymi twórcami filmowymi. Uczestnicy poznali wszystkie etapy powstawania filmu lalkowego: pisanie scenariusza, sporządzanie scenopisu, rysowanie projektów, wykonanie dekoracji i lalek, ich animację na planie zdjęciowym oraz udźwiękowienie nagranego materiału. 

Zobacz również