Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
15 stron świata, reż. Zuzanna Solakiewicz
Powrót

15 stron świata

Dokument muzyczny Zuzanny Solakiewicz o historii Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia pozwala zanurzyć się w alternatywnej rzeczywistości stworzonej z abstrakcyjnych form, dźwięków i obrazów.

Przewodnikiem po tym świecie jest Eugeniusz Rudnik, człowiek, który z pomocą pary nożyczek i taśmy magnetycznej, zrewolucjonizował muzykę. Dźwięk to dla niego kawałek taśmy magnetycznej, który można dotknąć, uciąć, skleić. Odkrył wartość kryjącą się w urwanych, odrzuconych dźwiękach na długo przed nastaniem epoki DJ’ów.

 

null
15 stron świata, reż. Zuzanna Solakiewicz

Eksperymentalny dokument Zuzanny Solakiewicz zbudowany jest tak jak muzyka Rudnika - na zasadzie kolażu. Jest hołdem złożonym epoce analogowej i muzyce komponowanej ze ścinków rzeczywistości akustycznej, która nas otacza: dźwięków zwyczajnych, niechcianych lub odrzuconych. Wizualizacje muzyki, współczesne i archiwalne materiały użyte jako tkanka filmowa poszerzają percepcję i otwierają świat muzyki eksperymentalnej nawet dla najbardziej opornego ucha.

Dokument, współprodukowany przez NInA, wygrał sekcję Tydzień Krytyki Filmowej (La Semaine de la Critique) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno i został nagrodzony na Nowych Horyzontach we Wrocławiu. 

Zobacz również