Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
fot. Marcin Oliva Soto

O zbiorach

Archiwum NInA przechowuje kilka tysięcy nośników analogowych i cyfrowych, zawierających dzieła kluczowe dla polskiej kultury, takie jak filmy Krzysztofa Kieślowskiego, spektakle Krystiana Lupy czy koncerty Krzysztofa Pendereckiego.

Pracownicy Archiwum stopniowo opisują i udostępniają te materiały, wykorzystując w tym celu specjalny system informatyczny. Znajduje się w nim już ponad 18000 materiałów. Część z nich znajdziesz w Ninatece. Inne, które z przyczyn prawnych nie mogą być udostępniane w internecie, możesz dowolnie przeglądać na jednym z szesnastu stanowisk terminalowych dostępnych w nowej siedzibie NInA.

Do archiwum NInA trafiają cyfrowe kopie materiałów audiowizualnych z takich instytucji jak Filmoteka Narodowa (przedwojenne kroniki filmowe), Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi (filmy edukacyjne), Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna (prace filmowe absolwentów), Studia Filmowe: Tor, Zebra i Kadr (cyfrowe rekonstrukcje kultowych pozycji polskiego kina, takich jak Amator, Bez znieczulenia, Ewa chce spać czy Krótki film o miłości), Polskie Radio, Video Studio Gdańsk (obrady Okrągłego Stołu) czy Fundacji Archeologia Fotografii (filmy Zofii Chomętowskiej).

Archiwum gromadzi też materiały wybitnych twórców filmowych, teatralnych i muzycznych, pozyskiwane przez NInA dla potrzeb NINATEKI i innych projektów internetowych. Na przykład serwis Trzej Kompozytorzy jest zbudowany na bazie zarchiwizowanego zbioru utworów trzech wybitnych polskich kompozytorów współczesnych – Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.

W archiwum znajdują się również zapisy audycji radiowych i telewizyjnych, festiwali, koncertów, filmów i spektakli, których NInA jest organizatorem, producentem i koproducentem. NInA współpracuje w tym zakresie między innymi z Telewizją Polską, Polskim Radiem, TR Warszawa i Studiem Miniatur Filmowych. Wśród koprodukcji warto wymienić na przykład koncert Krzysztofa Pendereckiego z Jonnym Greenwoodem, spektakle Krzysztofa Warlikowskiego i Grzegorza Jarzyny czy cykle telewizyjne Kocham kino i Wszystko o kulturze.

Archiwum NInA gromadzi także wydawnictwa multimedialne wydawane przez Instytut. Najcenniejsze to Polska Szkoła Dokumentu, Antologia Polskiej Animacji, Lutosławski/Świat i Polski Szekspir Współczesny.

W Archiwum znajduje się także dokumentacja projektów edukacyjnych NInA, w tym zapisy z konferencji Kultura 2.0, rejestracje konferencji, warsztatów, wydarzeń z dziedziny edukacji medialnej, audiowizualnej i kulturalnej.