Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
kadr z filmu Zew morza, reż. Henryk Szaro

Partnerzy zagraniczni

Łączymy siły z najważniejszymi instytucjami europejskimi, działającymi w obszarze kultury audiowizualnej.

Jesteśmy członkiem wielu międzynarodowych sieci współpracy, a naszymi partnerami strategicznymi są instytucje o znaczącym dorobku dla europejskiego dziedzictwa audiowizualnego, takie jak Holenderski Instytut Sound&Vision i francuska Ina. Cieszymy się, że możemy współpracować z tak znakomitymi autorytetami w dziedzinie digitalizacji, archiwów i udostępniania.

 

Sieci współpracy międzynarodowej

 

Logo FIAT IFTA

FIAT/IFTA

Międzynarodowa Federacja Archiwów Telewizyjnych FIAT/IFTA powstała w 1977 roku i zrzesza ponad 250 instytucji z całego świata.  Organizuje seminaria tematyczne służące profesjonalizacji środowiska, a także – raz do roku – światową konferencję, na której spotykają się zrzeszone organizacje i na której rozdawane są nagrody FIAT IFTA w trzech kategoriach: Najlepsze zastosowanie archiwów, Najbardziej innowacyjne zastosowanie archiwów oraz Najlepszy projekt służący zabezpieczeniu archiwów.

Jesteśmy członkiem FIAT/IFTA od 2010 roku. Pozwala to nam czerpać z najlepszych wzorców i wymieniać doświadczenia w zakresie digitalizacji, archiwizacji, udostępniania i ponownego wykorzystywania materiałów audiowizualnych. W 2012 roku w Londynie dzieliliśmy się modelem naszej współpracy z nadawcami publicznymi, a w 2013 roku w Dubaju prezentowaliśmy założenia serwisu Trzej Kompozytorzy, za który rok później zostaliśmy nominowani do nagrody The Most Innovative Use of Archive.

 

Logo BAAC

BAAC

Bałtycka Rada Archiwów Audiowizualnych to międzynarodowa organizacja, której celem jest wpieranie współpracy na szczeblu publicznym, prywatnym i międzysektorowym w zakresie pozyskiwania archiwów i ich wykorzystywania w celu poszerzania świadomości historycznej i kulturowej regionu bałtyckiego i Skandynawii. Jesteśmy członkiem Rady od 2011 roku, a nasi przedstawiciele regularnie zabierają głos na dorocznych, jesiennych konferencjach BAAC.

 

Logo PrestoCentre

PrestoCentre

PrestoCentre to sieć zrzeszająca prywatne i publiczne organizacje i podmioty zajmujące się branżą audiowizualną i archiwami, wspierana zarówno z środków publicznych jak składek członkowskich. Presto pełni rolę europejskiego centrum kompetencji w zakresie profesjonalizacji środowiska, które w ramach organizowanych spotkań, warsztatów i seminariów oraz przez publikacje magazynów branżowych może dzielić się doświadczeniami, nawiązywać współpracę i uczyć się do siebie. Jesteśmy członkiem sieci od momentu jej stworzenia, czyli od marca 2011 roku.

 

Logo EUNIC Warszawa

EUNIC

EUNIC Warszawa to międzynarodowa sieć europejskich instytucji kultury z siedzibą w Warszawie, której celem jest wzmacnianie dialogu międzykulturowego i wymiana doświadczeń w ramach wydarzeń współorganizowanych przez członków sieci. EUNIC Warszawa jest jednym z 90 rozsianych po wszystkich kontynentach klastrów międzynarodowej organizacji z siedzibą w Brukseli. Warszawski oddział organizuje liczne konferencje (Thinking in Visual Communication, Ala ma kota), festiwale (Wiersze w Metrze, Spoke’n’World) i debaty, często we współpracy z lokalnymi partnerami i przy wsparciu europejskiej dyplomacji.

 

Logo Europeana

Europeana

Fundacja Europeana jest organem zarządzającym cyfrową platformą Europeana.eu. Jej członkami są przedstawiciele kluczowych europejskich instytucji pamięci. Stworzona w 2008 roku dzięki zabiegom państw członkowskich UE, Europeana jest unikalnym narzędziem dającym dostęp do ponad 40 milionów zbiorów bibliotek, archiwów i muzeówz całej Europy. Gromadzona kolekcja zawiera obrazy (obrazy, rysunki, mapy, zdjęcia i zdjęcia obiektów muzealnych), teksty (książki, gazety, listy, pamiętniki i dokumenty archiwalne) oraz materiały audio i audiowizualne (nagrania muzyczne, filmy, programy telewizyjne oraz kroniki filmowe). Platforma jest wciąż wzbogacana o nowe treści pochodzące z wielu źródeł, między innymi od nadawców radiowych i telewizyjnych, muzeów, bibliotek i filmotek europejskich. Serwis jest także stopniowo uzupełniany o treści przetwarzane przez młodych i kreatywnych użytkowników.

Dowiedz się więcej o projektach FINA realizowanych pod parasolem Europeany - EUscreenXL oraz Europeana Awareness oraz przeczytaj o polskich instytucjach współpracujących z Europeaną na specjalnej stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Międzynarodowa współpraca bilateralna 

 

Logo Ina

Ina | l’Institut National de l’Audiovisuel

Francuski Instytut Audiowizualny powstał w 1974 roku. Jako światowy lider w dziedzinie archiwizacji cyfrowej i wykorzystania zasobów audiowizualnych Ina stała się dla innych podobnych organizacji punktem odniesienia w zakresie innowacji technologicznych. Jej know how promieniuje dzisiaj na wszystkie kontynenty. Poza digitalizacją i archiwizacją INA udostępnia swoje archiwa różnorodnymi kanałami, także internetowymi. Równolegle INA prowadzi stałą działalność edukacyjną dla ponad 5000 studentów rocznie w zakresie mediów, produkcji audiowizualnej, digitalizacji i udostępniania w ramach pierwszego europejskiego ośrodka kształcenia zawodowego w dziedzinie sztuk audiowizualnych i cyfrowych. Główna siedziba INA znajduje się w Bry-sur-Marne, pod Paryżem, ale ma też 6 delegatur regionalnych w największych miastach Francji.

 

Logo Beeld En Geluid

Holenderski Instytut Sound And Vision | Nederlands Instituut Voor Beeld En Geluid

Sound and Vision jest jednym z największych archiwów audiowizualnych w Europie. Przechowuje i udostępnia większość audiowizualnego dziedzictwa kultury Niderlandów. Jego kolekcja obejmuje ponad siedemset tysięcy godzin nagrań radiowych, telewizyjnych, muzycznych i filmowych. Ale Sound and Vision, znajdujące się w Hilversum pod Amsterdamem, to więcej niż kolekcja materiałów. Sam jego budynek to dzieło sztuki architektonicznej, którego sercem jest niezwykle atrakcyjne muzeum mediów, które każdego dnia odwiedzają setki gości oraz przestrzeń spotkań i wymiany myśli na temat mediów i archiwów. Prezes S&V, Jan Müller był członkiem Rady Programowej NInA, prezydentem FIAT/IFTA i PrestoCentre.