Weekend z muzyką Pawła Mykietyna

22 - 24.03.2013 | NINATEKA |

Podczas ninatekowego Weekendu z muzyką Pawła Mykietyna prezentujemy i przypominamy rozmowy z artystą oraz utwory kompozytora, m.in. Pasję wg św. Marka, III Symfonię oraz utwory z płyty speechless song. W tym mini-przeglądzie dostrzec można różnorodność, zmienne fascynacje, ciągłe eksperymenty, poszukiwania, które podejmuje Mykietyn w każdym kolejnym dziele.

Wydaje mi się, że jest mu z sobą, jako kompozytorem, trudno. Ale jednocześnie też euforycznie tym bardziej, im jest trudniej. (…). Odrzucenie (…) łatwych dróg przez Mykietyna powoduje, że mam do niego niepomierny szacunek. Jeśli artysta stawia sobie nieustannie bariery i utrudnienia, jeśli po skomponowanym utworze zdaje się przed tworzeniem następnego ścierać tablicę swych dotychczasowych tricków, jest artystą, a nie (tylko) rzemieślnikiem – pisał w 2011 roku Andrzej Chłopecki w dwutygodnik.com.Na początek prezentujemy wczesny utwór kompozytora – ...choć doleciał Dedal.... Paweł Mykietyn napisał go w 1990 roku dla zespołu, w którym sam występował jako klarnecista. W utworze wiolonczela i klarnet stają się symbolami dwóch mitologicznych postaci – Dedala i Ikara. Tło dla tych dwóch instrumentów-postaci stanowi partia fortepianu.3 for 13 to utwór dedykowany Andrzejowi Chłopeckiemu. Nazwa odzwierciedla strukturę utworu – składa się on bowiem z 3 części przeznaczonych dla 13 wykonawców. Jak twierdzi Marcin Gmys, materiał utworu wywiedziony został „ze struktury prekompozycyjnej, którą jest napisana przez [Mykietyna] fuga. Fuga czterogłosowa, utrzymana w bachowskim stylu, której nigdy nie będzie nam dane usłyszeć w postaci pierwotnej, ale której kształtu z wielu fragmentów 3 for 13 – przy zaangażowaniu wyobraźni i intelektu – możemy się domyślać.” (Marcin Gmys, O muzyce Pawła Mykietyna, komentarz do płyty speechless song).

Z płyty speechless song pochodzą Sonety Szekspira, a także Ładnienie, w którym kompozytor wykorzystuje tekst Marcina Świetlickiego, pełen zmiennych emocji i ironii. Ładnienie powstało z myślą o głosie barytonowym, klawesynie w stroju mikrotonowym i kwartecie smyczkowym, w którym drugie skrzypce oraz wiolonczela przestrojone są o ćwierć tonu w stosunku do pozostałych smyczków. Również ostatni utwór z płyty, Sonata, oparty jest na mikrotonach. Dzieło zadedykowane zostało znakomitemu wiolonczeliście – Andrzejowi Bauerowi.Tradycyjne instrumenty naśladujące brzmienia perkusji, beaty i synkopy, Jadwigę Rappé rapującą miejską poezję aktora młodego pokolenia Mateusza Kościukiewicza – to wszystko można usłyszeć w III Symfonii, która powstała na zamówienie NInA z okazji Inauguracji Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Symfonii można posłuchać w wykonaniu Jadwigi Rappé oraz doskonałej orkiestry AUKSO pod batutą Marka Mosia.

Prezentujemy również Pasję według świętego Marka Pawła Mykietyna, która uznawana jest za jedną z najciekawszych kompozycji w ramach tego gatunku w muzyce współczesnej. Jest to jednak interpretacja przewrotna, gdyż mykietynowska Pasja,choć opowiada historię ostatnich godzin życia Chrystusa opisaną przez ewangelistę Marka, choć przywołuje prorocze zdania z księgi Izajasza, właściwie nie jest dziełem religijnym. Rockowy zespół z gitarami elektrycznymi obok mikrotonowo strojonych instrumentów smyczkowych, „rozstrojona” tuba obok saksofonów, perkusyjny zestaw, klasyczny sopran, chór chłopięcy i śpiewaczka rockowa, recytator i do tego jeszcze „ekologiczne” interludia między częściami(…) – wciąż jesteśmy zaskakiwani zmianami muzycznych poetyk, strzępami wydarzeń, kontekstami, mieszaniem czasów. W końcu dochodzimy do wniosku, że nie chodzi tu wcale (tylko?) o mękę Chrystusa...

O co więc chodzi?

 (…) łkanie i wycie z bólu, z rozkoszy, wyraziste, zawstydzające, jest najbardziej wstrząsającym doświadczeniem utworu – zarazem kluczem do jego zrozumienia. To wtedy ostatecznie przekonujemy się, że cierpiący Chrystus i Jego męka są tylko pretekstem do opowieści o losie człowieka, nie Boga-Zbawcy, lecz człowieka na ziemi. (Ewa Szczecińska, Obywatel Chrystus, dwutygodnik.com)I na koniec krótkie rozmowy oraz reportaż: Tomasz Cyz rozmawia z Pawłem Mykietynem o II Kwartecie smyczkowym napisanym dla Kronos Quartet, ale również o dylematach podczas komponowania oraz przyzwyczajeniach publiczności, które ciągle pozostają w tonalności dur-moll; Jadwiga Rappé, Marek Moś oraz kompozytor opowiadają o sposobie powstawania i swoim rozumieniu III Symfonii. W reportażu Cezarego Ciszewskiego (Miasta w komie) obserwujemy próby do prapremiery najnowszego dzieła Mykietyna – Wax Music – oraz dowiadujemy się jak działają woskowe wałki, skąd wziął się pomysł na taką formę utworu i jakie trudności napotkali wykonawcy.

Wszystkie wymienione materiały od 22 marca są na stałe i bezpłatnie dostępne w NINATECE.


Paweł Mykietyn (ur. 1971) ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie. Jako student debiutował podczas Festiwalu Warszawska Jesień. Jest laureatem wielu ważnych nagród kompozytorskich, m.in. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów. Laureat Paszportu Polityki, autor II Symfonii wyróżnionej Nagrodą Mediów Publicznych Opus. Pisze muzykę do filmów (33 sceny z życia Małgorzaty Szumowskiej, Tatarak Andrzeja Wajdy oraz Essential Killing Jerzego Skolimowskiego) i spektakli. Współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim, jest również kierownikiem muzycznym Nowego Teatru w Warszawie.  


miniatura: Paweł Mykietyn, fot. Albert Zawada

Opublikowano: 22.03. 2013 08:50

Zobacz także

 • Koncerty z cyklu Miłosz Sounds w TVP2

  Koncerty z cyklu Miłosz Sounds w TVP2

  TVP 2 wyemituje pięć koncertów inspirowanych twórczością Czesława Miłosza. Autorami prezentowanych utworów są młodzi polscy kompozytorzy: Paweł Mykietyn, Agata Zubel, Wojciech Ziemowit Zych, Aleksandra Gryka i Jagoda Szmytka. W niedzielę 12 lutego o godz. 23:20 – Wojciech Ziemowit Zych, „Postgramatyka Miłosza... Teraz szukajcie go w gajach i puszczach słownika”.
 • Rozpoczyna się festiwal Musica Polonica Nova

  Rozpoczyna się festiwal Musica Polonica Nova

  Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej Musica Polonica Nova w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia. Podczas jubileuszowe edycji odbędzie się jedenaście koncertów m.in. Muzyczne ogadywanie Rafała Wojaczka, koncert monograficzny dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego oraz finał z udziałem Agaty Zubel i Andrzeja Bauera.
 • Mecz Towarzyski | festiwal instalacji muzycznych

  Mecz Towarzyski | festiwal instalacji muzycznych

  23 i 24 czerwca park Królikarnia stanie się przestrzenią muzyczno-sportowych instalacji. Zespół Profesjonalizm rozegra na żywo muzyczny mecz. Usłyszymy również symfonię w wykonaniu 111 rowerzystów, mówiący fortepian oraz muzykę wydobywającą się z podziemi. W wieczornym kinie plenerowym zagra Zinedine Zidane. W selekcjonerów Meczu Towarzyskiego wcielą się Paweł Mykietyn oraz Wojtek Blecharz.

Narodowy Instytut Audiowizualny

All Rights Reserved 2011 Narodowy Instytut Audiowizualny