Janusz Różewicz, brat Tadeusza

15 lutego odbędzie się premiera nowej płyty polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA List do Ciebie. Słynąca z łączenia folkloru z muzyką elektroniczną grupa, sięgnęła po twórczość zapomnianego poety - Janusza Różewicza, brata Tadeusza. Partnerem premiery i tournee jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

okÄÄ‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„…‚adka pÄÄ‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„…‚yty List do Ciebieokładka płyty List do Ciebie 

Poeta, brat poety

Janusz Różewicz, zmarły przedwcześnie i zapomniany, starszy brat poety Tadeusza i reżysera Stanisława, jest bohaterem nowej płyty zespołu DAGADANA zatytułowanej List do Ciebie .

Tadeusz, jedna z największych postaci kultury polskiej XX wieku, mówił o starszym bracie, że był najzdolniejszy z rodzeństwa. W 2005 r. dedykował mu tom Nasz starszy brat. Stanisław nakręcił film o tym tytule w 1994 r.

Zobacz dokument o dziedzictwie Tadeusza Rożewicza. Polecamy w NINATECE

Janusz Rożewicz był podporucznikiem AK. Aresztowany w czerwcu 1944 r. przez gestapo, został stracony 7 listopada 1944 r. Pierwsze wiersze zaczął pisać, gdy chodził do Gimnazjum im. Feliksa Fabianiego w Radomsku.

W przeddzień matury wygrał Ogólnopolski Konkurs Poetycki magazynu Polska Zbrojna. Prenumerował czasopisma literackie, korespondował ze znanymi pisarzami dwudziestolecia wojennego.

Był przewodniczącym komitetu redakcyjnego oraz współtwórcą biuletynu Jednodniówka, który wydawano podczas Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy Piechoty w 27. Pułku Piechoty w Częstochowie. W numerze z lipca 1939 r. znalazło się kilka wierszy Janusza.To on wprowadził młodszych braci w świat kina i sztuki.

Po wybuchu II wojny światowej, działał w wywiadzie łódzkiego okręgu II Armii Krajowej pod pseudonimami Gustaw i Zbyszek.

Rówieśnik Baczyńskiego

Prawie pół wieku temu zginął młody poeta, o którym nie wiedzielibyśmy nic, gdyby nie był bratem Stanisława i Tadeusza Różewiczów. Janusz był oficerem podziemia. Przypadł mu los taki, jak innym z jego pokolenia: Baczyńskiemu, Gajcemu, Stroińskiemu… Pozostało kilkadziesiąt wierszy, kilka opowiadań, dziennik. Ta ocalona garść utworów świadczy, kim mógł być. Mówi o niespełnieniu. A młodzieniec miał siłę charakteru i zadatki na pisarza - czytamy w nocie redakcyjnej książki Nasz starszy brat opracowanej przez Tadeusza Różewicza.Książka jest zbiorem literackich pamiątek po Januszu Różewiczu. Odnajdujemy w niej jego wiersze, próby prozatorskie, fragmenty dziennika i listy. Zagłębiając się w twórczość tego człowieka i w słowo pisane, które po sobie zostawił, stopniowo można poznać, jaki był, czego pragnął. Jego utwory liryczne, niekoniecznie dopracowane, nieco sentymentalne, świadczą o wielkim potencjale.

Przywołuje w nich takie nazwiska jak Tuwim, Wierzyński, Norwid. Poezja była dla Janusza bardzo ważna, pisał nie tylko wiersze, ale też „wprawki literackie”, które miały mu pomóc w tworzeniu coraz to lepszych utworów.

Oto próbka poezji Janusza Różewicza, fragment wiersza Tęsknię:
pierwszy śnieg, stanąłem w oknie, patrzę:

- liliowy spływa zmrok,
tak pusto na ulicach -
za oknem cicho legł
najbielszy, pierwszy śnieg...
...i chciałem Ci powiedzieć,
że dziś, że dziś, jak wtedy
|stoi Sorakte w śniegu
i w lasach leży śnieg...
...dorzucę drew na ogień
usiądę tu, przy Tobie,
będzie nam dobrze z sobą...

Teraz dzięki muzycznemu projektowi DAGADANA, poezja Janusza Różewicza dotrze do masowej widowni, w tym do młodego pokolenia.

Wydawcami albumu DAGADANA są Narodowe Centrum Kultury, Etnoteka.pl. Płyta powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020. Partnerem wydawnictwa i trasy koncertowej jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA).

Kartoteka rozrzucona Tadeusza Róźewicza w cyklu Finezje literackie. Zobacz w NINATECE

Trzy dni przed premierą płyty zespół wyruszy w trasę koncertową. Grupa odwiedzi nie tylko duże ośrodki m.in. Białystok, Poznań, Szczecin, Warszawę czy Wrocław, ale także mniejsze miasteczka na przykład. Strumień.

Kalendarz trasy koncertowej

12.02 - Wrocław, Firlej

13.02 - Kalisz, Pod Muzami

15.02 - Pszczyna, Bugsy Jazz Club

05.03 - Szczecin, Rocker Club

06.03 - Gdynia, Ucho

07.03 - Bydgoszcz, Węgliszek

08.03 - Białystok, Fama

09.03 - Toruń, Lizard King

15.03 - Strumień, Gimnazjum

29.03 - Poznań, Teatr Nowy

Opublikowano: 10.02. 2014 04:08

Zobacz także

 • Premiera EKRANU 2.0 dla gimnazjalistów

  Premiera EKRANU 2.0 dla gimnazjalistów

  Już dziś o godz. 15.00 w kinie Muranów odbędzie się premiera EKRANU 2.0 dla szkół gimnazjalnych. Głównym tematem dyskusji będzie rola nowych mediów w procesie nauczania. Internetowy pakiet lekcji filmowych dostępny jest po zalogowaniu na stronie Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej oraz w bibliotece multimedialnej NINATEKA EDU.
 • Odszedł reżyser 'Długu'

  Odszedł reżyser 'Długu'

  Zmarł reżyser i scenarzysta filmowy Krzysztof Krauze. Krauze był twórcą takich filmów jak Dług, Mój Nikifor, Papusza, Plac Zbawiciela. Miał 61 lat. Przegrał z chorobą nowotworową. Zbierał materiały do filmu o Jedwabnem i masakrze w Rwandzie. Polecamy Dług z audiodeskrypcją w NINATECE.
 • Przyszłość sztuk performatywnych

  Przyszłość sztuk performatywnych

  W finale 27. Kongresu Sztuk Performatywnych ISPA we Wrocławiu moderatorem piątkowej debaty o kondycji sztuk scenicznych w Polsce będzie Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Wyjazdowy panel odbędzie się w Zamku Książ. Początek o godz. 11.20.
Narodowy Instytut Audiowizualny

All Rights Reserved 2011 Narodowy Instytut Audiowizualny