Janusz Różewicz, brat Tadeusza

15 lutego odbędzie się premiera nowej płyty polsko-ukraińskiego zespołu DAGADANA List do Ciebie. Słynąca z łączenia folkloru z muzyką elektroniczną grupa, sięgnęła po twórczość zapomnianego poety - Janusza Różewicza, brata Tadeusza. Partnerem premiery i tournee jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

okÄÄ‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„…‚adka pÄÄ‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„…‚yty List do Ciebieokładka płyty List do Ciebie 

Poeta, brat poety

Janusz Różewicz, zmarły przedwcześnie i zapomniany, starszy brat poety Tadeusza i reżysera Stanisława, jest bohaterem nowej płyty zespołu DAGADANA zatytułowanej List do Ciebie .

Tadeusz, jedna z największych postaci kultury polskiej XX wieku, mówił o starszym bracie, że był najzdolniejszy z rodzeństwa. W 2005 r. dedykował mu tom Nasz starszy brat. Stanisław nakręcił film o tym tytule w 1994 r.

Zobacz dokument o dziedzictwie Tadeusza Rożewicza. Polecamy w NINATECE

Janusz Rożewicz był podporucznikiem AK. Aresztowany w czerwcu 1944 r. przez gestapo, został stracony 7 listopada 1944 r. Pierwsze wiersze zaczął pisać, gdy chodził do Gimnazjum im. Feliksa Fabianiego w Radomsku.

W przeddzień matury wygrał Ogólnopolski Konkurs Poetycki magazynu Polska Zbrojna. Prenumerował czasopisma literackie, korespondował ze znanymi pisarzami dwudziestolecia wojennego.

Był przewodniczącym komitetu redakcyjnego oraz współtwórcą biuletynu Jednodniówka, który wydawano podczas Dywizyjnego Kursu Podchorążych Rezerwy Piechoty w 27. Pułku Piechoty w Częstochowie. W numerze z lipca 1939 r. znalazło się kilka wierszy Janusza.To on wprowadził młodszych braci w świat kina i sztuki.

Po wybuchu II wojny światowej, działał w wywiadzie łódzkiego okręgu II Armii Krajowej pod pseudonimami Gustaw i Zbyszek.

Rówieśnik Baczyńskiego

Prawie pół wieku temu zginął młody poeta, o którym nie wiedzielibyśmy nic, gdyby nie był bratem Stanisława i Tadeusza Różewiczów. Janusz był oficerem podziemia. Przypadł mu los taki, jak innym z jego pokolenia: Baczyńskiemu, Gajcemu, Stroińskiemu… Pozostało kilkadziesiąt wierszy, kilka opowiadań, dziennik. Ta ocalona garść utworów świadczy, kim mógł być. Mówi o niespełnieniu. A młodzieniec miał siłę charakteru i zadatki na pisarza - czytamy w nocie redakcyjnej książki Nasz starszy brat opracowanej przez Tadeusza Różewicza.Książka jest zbiorem literackich pamiątek po Januszu Różewiczu. Odnajdujemy w niej jego wiersze, próby prozatorskie, fragmenty dziennika i listy. Zagłębiając się w twórczość tego człowieka i w słowo pisane, które po sobie zostawił, stopniowo można poznać, jaki był, czego pragnął. Jego utwory liryczne, niekoniecznie dopracowane, nieco sentymentalne, świadczą o wielkim potencjale.

Przywołuje w nich takie nazwiska jak Tuwim, Wierzyński, Norwid. Poezja była dla Janusza bardzo ważna, pisał nie tylko wiersze, ale też „wprawki literackie”, które miały mu pomóc w tworzeniu coraz to lepszych utworów.

Oto próbka poezji Janusza Różewicza, fragment wiersza Tęsknię:
pierwszy śnieg, stanąłem w oknie, patrzę:

- liliowy spływa zmrok,
tak pusto na ulicach -
za oknem cicho legł
najbielszy, pierwszy śnieg...
...i chciałem Ci powiedzieć,
że dziś, że dziś, jak wtedy
|stoi Sorakte w śniegu
i w lasach leży śnieg...
...dorzucę drew na ogień
usiądę tu, przy Tobie,
będzie nam dobrze z sobą...

Teraz dzięki muzycznemu projektowi DAGADANA, poezja Janusza Różewicza dotrze do masowej widowni, w tym do młodego pokolenia.

Wydawcami albumu DAGADANA są Narodowe Centrum Kultury, Etnoteka.pl. Płyta powstała w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014-2020. Partnerem wydawnictwa i trasy koncertowej jest Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA).

Kartoteka rozrzucona Tadeusza Róźewicza w cyklu Finezje literackie. Zobacz w NINATECE

Trzy dni przed premierą płyty zespół wyruszy w trasę koncertową. Grupa odwiedzi nie tylko duże ośrodki m.in. Białystok, Poznań, Szczecin, Warszawę czy Wrocław, ale także mniejsze miasteczka na przykład. Strumień.

Kalendarz trasy koncertowej

12.02 - Wrocław, Firlej

13.02 - Kalisz, Pod Muzami

15.02 - Pszczyna, Bugsy Jazz Club

05.03 - Szczecin, Rocker Club

06.03 - Gdynia, Ucho

07.03 - Bydgoszcz, Węgliszek

08.03 - Białystok, Fama

09.03 - Toruń, Lizard King

15.03 - Strumień, Gimnazjum

29.03 - Poznań, Teatr Nowy

Opublikowano: 10.02. 2014 04:08

Zobacz także

 • Przełomowa transmisja w NINATECE

  Przełomowa transmisja w NINATECE

  Heavy Mental, głośny już pełnometrażowy debiut Sebastiana Buttnego, odbiorcy NINATEKI obejrzą równocześnie z gośćmi i VIP-ami Festiwalu Filmowego w Gdyni. Pokaz odbędzie się w czwartek 18 września o godzinie 19.00 . Wtedy też zapraszamy do naszego portalu NINATEKA.
 • Joanna nagrodzona w Czechach

  Joanna nagrodzona w Czechach

  Joanna, dokument Anety Kopacz, wyprodukowany przez Wajda Studio i NInA, dostał nagrodę Silver Eye na 10. East Silver Market w Jihlavie w kategorii dokumentów średniometrażowych. Wcześniej otrzymał wyróżnienie na 10. Planete + Doc Film Festival.
 • Niesamowity powrót Róbrege

  Niesamowity powrót Róbrege

  Róbrege, legendarny festiwal muzyczny z lat 80-tych, przeżyje 6 października swoją reaktywację w namiocie przed Pałacem Kultury. Gwiazdami będą Twinkle Brothers, Izrael & Goście,Tymon & the Transistors, Deuter & Future Folk. Partnerem tego wydarzenia jest Narodowy Instytut Audiowizualny.
Narodowy Instytut Audiowizualny

All Rights Reserved 2011 Narodowy Instytut Audiowizualny