Internetowy Teatr dla Szkół

Transmisja Jasia i Małgosi wg tekstu Jana Brzechwy z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku - rozpoczyna 12 września nowy sezon Internetowego Teatru TVP dla szkół. Współtworzą go TVP i Narodowy Instytut Audiowizualny. Umowę w tej sprawie podpisali prezes Juliusz Braun i dyrektor Michał Merczyński.

Konkurs dla najlepszych

To nie wszystkie plany Telewizji Polskiej i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. Partnerzy będą również współpracować przy organizacji i przeprowadzeniu pierwszego w Polsce konkursu pod nazwą Internetowy Przegląd Szkolnych Zespołów Teatralnych. Będzie to prezentacja najlepszych uczniowskich kół teatralnych, wyłonionych w drodze eliminacji na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

Założeniem przeglądu jest promocja szczególnie uzdolnionych młodych ludzi oraz rozwijanie ich twórczych zdolności oraz kreatywności.
Szczegółowe informacje o projekcie i konkursie znajdują się na www.iteatr.tvp.pl oraz http://ninateka.pl/strona/edu-info.

Piernikowy kontrabas

Już pierwsze przedstawienie pokazane w nowym sezonie Internetowego Teatru TVP dla szkół, czyli Jaś i Małgosia w reżyserii Roberto Skolmowskiego, jest wydarzeniem.

To interaktywny spektakl skierowany do najmłodszych widzów, który wprowadza ich w świat opery i instrumentów. Zapoznaje z dziwnie brzmiącymi nazwami, oswaja z dźwiękami i ośmiela do wejścia na scenę oraz aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu sztuki.

Małgorzata Szostakowska stworzyła malarską, dopracowaną w szczegółach scenografię, dzięki której dzieci mają możliwość zaistnieć w prawdziwie bajkowym świecie. Drzewa są w kształcie trąb, zaś domek czarownicy - to piernikowy kontrabas. Pod stopami Małgosi rozkwitną leśne kwiaty, po trawie przemykać będą małe zwierzątka: lis, sowa, królik. W łosich łopatach - za zwierzęta te przebrana zostanie orkiestra - uwiją gniazda ptaszki. Całość emanować będzie kolorami, ciepłem, pogodą.

Głód teatru

Do podpisania umowy doszło 11 września w obecności członka Zarządu TVP Mariana Zalewskiego, który od początku koordynuje realizację projektu ze strony TVP.

Prezes Telewizji Polskiej dr Juliusz Braun podkreślił, że współpraca z Narodowym Instytutem Audiowizualnym trwa od wielu lat, a jej owocem jest wiele przedsięwzięć kulturalnych - przede wszystkim w teatrze.
Teraz nasza współpraca się zacieśnia. Teatr Telewizji to dziś znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. Stałe poniedziałkowe spektakle w TVP1, ale także coraz szerzej obecny w Internecie - teatr adresowany do szkół. (...) Rozpoczęliśmy od kilkudziesięciu szkolnych placówek. W tej chwili to już bardzo duży projekt, wykraczający poza granice kraju. (…) Jest to ogromny sukces TVP, bo w ciągu wielu miesięcy udało się zbudować kolejne po Teatrze TVP w TVP1 i Teatrze w TVP Kultura wielkie audytorium teatralne - powiedział prezes TVP dr Juliusz Braun.

Dyrektor Michał Merczyński poinformował, że w tym roku współpraca między Narodowym Instytutem Audiowizualnym a Telewizją Polską rozpoczęła się w szczególny sposób przy produkcji Teatru Telewizji.

Wspólnie realizujemy kilkanaście spektakli teatralnych, a podpisana właśnie umowa, dotyczy internetowych transmisji przedstawień niezwykle ważnych, bo skierowanych do młodych widzów w szkołach w całej Polsce. Dzięki takim przedsięwzięciom wychowujemy kolejne pokolenie odbiorców i miłośników teatru, a o tym, że głód polskiego teatru realnie istnieje, przekonujemy się codziennie w naszym portalu NINATEKA, gdzie udostępniamy najznakomitsze rodzime teatralne dzieła ostatnich lat - powiedział Michał Merczyński, dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Szerokopasmowy Internet

Internetowy Teatr TVP dla szkół to nowatorski projekt prowadzony przez Telewizję Polską od października 2012 r. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W szczególności tych, które są oddalone od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych.

Projekt zakłada wykorzystanie nowoczesnej technologii w celu dotarcia ze sztuką wysoką do masowej młodej widowni. Dzięki pośrednictwu kodowanej transmisji internetowej, grany na żywo spektakl odbierany jest przez wielotysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce.
Projekt umożliwia wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, służy edukacji artystycznej, w tym także pobudzaniu zainteresowania życiem kulturalnym na najwyższym poziomie. Warunkiem udziału w kodowanej, bezpłatnej transmisji jest dostęp do szerokopasmowego internetu.
Od września transmisje odbywają się równocześnie na stronach internetowych TVP i NInA - www.iteatr.tvp.pl oraz http://ninateka.pl/strona/edu-info.

Antygona i Calineczka

Podpisana umowa zakłada partnerstwo obu instytucji przy realizacji kodowanych transmisji internetowych spektakli teatralnych od 12 września do grudnia.

Repertuar obejmować będzie nie tylko kanon lektur szkolnych, ale też adaptacje teatralne arcydzieł polskiej i światowej literatury o dużych walorach edukacyjnych. Nie zabraknie oryginalnych sztuk współczesnych przygotowanych specjalnie z myślą o młodych widzach.

Poza wspomnianym już Jasiem i Małgosią z Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, młodzi widzowie będą mieli okazję zobaczyć Bajkę o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach z ARTENES Wrocławskiego Teatru Edukacji, Mikrokosmos z Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego, Calineczkę z Teatru im. J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Antygonę z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach i Opowieści zimowe z Teatru Polskiego w Bydgoszczy.

 

Opublikowano: 16.09. 2013 02:19

Narodowy Instytut Audiowizualny

All Rights Reserved 2011 Narodowy Instytut Audiowizualny