Jak to działa - czyli przygotuj własną animację!

Przekonaj się, że przygotowanie filmu animowanego wcale nie musi być trudne. Wydrukuj przygotowane przez nas rysunki, pokoloruj je i stwórz własną animację!

Najsłynniejsze animacje powstawały latami i pracował nad nimi cały zespół rysowników. Chcielibyśmy jednak pokazać, że aby przygotować własną, prostą animację wystarczy dobry pomysł, kredki i odrobina cierpliwości. Zachęcamy najmłodszych, żeby na chwilę zamienili się w twórców filmów animowanych. Zadanie, które dla nich przygotowaliśmy pozwoli im zrozumieć jak powstają animacje i – być może – zachęci ich do dalszego, samodzielnego eksperymentowania.

Wydrukuj zamieszczone na stronie rysunki. Na każdym z nich zobaczysz postać w kolejnej fazie ruchu – pokażemy Ci jak ją ożywić. Wszystkie obrazki należy pokolorować, ułożyć w kolejności i sfotografować, a fotografie przesłać mailem na adres edukacja@nina.gov.pl. Przy użyciu programu komputerowego przygotujemy z nich krótkie filmy rysunkowe, które zamieścimy na naszej stronie internetowej. Szczegółowa instrukcja wyjaśniająca jak przygotować animację znajduje się w dalszej części artykułu oraz w poniższej prezentacji.

PrzykÄÄ‚„‚„‚„‚„‚„‚„‚„…‚ad gotowej animacji, rys. Daniel de LatourPrzykład gotowej animacji, rys. Daniel de Latour

Zamieszczone tu rysunki autorstwa Daniela de Latour pozwalają na stworzenie bardzo krótkiej i prostej kreskówki, która pokaże w jaki sposób sprawić, żeby narysowane postacie zaczęły się poruszać. Praca nad dłuższym filmem animowanym jest bardzo czasochłonna i wymaga wykonania wielu obrazków. Aby postacie zaczęły się poruszać należy bowiem narysować każdą fazę ich ruchu – im więcej szczegółowych rysunków tym ruch ten jest płynniejszy. Zazwyczaj przyjmuje się jednak, że jedna sekunda filmu animowanego wymaga dwudziestu czterech rysunków, czyli tzw. klatek. Przy użyciu specjalnych programów komputerowych rysunki wprawiane są w ruch – w Internecie można również znaleźć darmowe programy do tworzenia animacji.


Jak przygotować własną animację?
Poniżej znajdziesz instrukcję w wersji obrazkowej, tekstowej oraz PDF.

[[gallery#galeria-jak-zrobic-animacje]]    

1. Przygotuj:
-wydrukowane rysunki dostępne na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego
-kredki, flamastry, farby – wszystko co może Ci się przydać do pokolorowania rysunków
-cyfrowy aparat fotograficzny
-nożyczki

Pamiętaj, żeby używać nożyczek tylko w obecności kogoś dorosłego!
Być może podczas pracy nad Twoją animacją będziesz potrzebować pomocy osoby dorosłej.

2. Wydrukuj i pokoloruj rysunki zamieszczone na stronie Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

3. Możesz je również pokolorować w programie komputerowym (np. GIMP) i wydrukować już pomalowane.

Pamiętaj!
Każdy z nich będzie stanowił część Twojego filmu animowanego. Jeśli główna postać będzie miała na każdym rysunku inny kolor, będzie to potem widoczne na filmie.

4. Ułóż pokolorowane rysunki kolejno jeden obok drugiego. Możesz je ułożyć zgodnie z numeracją lub w innej kolejności.

Pamiętaj!
Kolejność obrazków jest bardzo ważna. Jeśli ułożysz zdjęcia według numeracji, ruch na ekranie będzie płynny, w innym wypadku będzie on „rwany”.

5. Jeśli chcesz, możesz urozmaicić swoją animację. Powycinaj postać z każdego rysunku i umieścić ją na jakimś tle, np. na przygotowanym wcześniej rysunku albo zdjęciu ulicy lub lasu – wszystko zależy od Twojego pomysłu! Pamiętaj aby poprosić osobę dorosłą o pomoc jeśli masz zamiar używać nożyczek. Uważaj, żeby się nie skaleczyć.

6. Zrób osobne zdjęcie każdego rysunku. Pojedyncze zdjęcie będzie stanowiło jedną klatkę Twojego filmu.

Pamiętaj!
Zdjęcia należy robić z góry, tak, aby rysunek wypełniał cały kadr. Postaraj się, żeby bohater rysunku znajdował się na środku zdjęcia. Jeśli zrobienie zdjęć jest dla Ciebie zbyt trudne poproś o pomoc kogoś dorosłego.

7. Wszystkie zdjęcia wyślij na adres e-mail edukacja@nina.gov.pl – stworzymy z nich film animowany, który będziesz mógł obejrzeć na stronie www.nina.gov.pl w zakładce Edukacja

8. Zachowaj swoje rysunki – jeśli wydrukujesz je w niewielkim formacie (np. mniejszym niż szkolny zeszyt), zszyjesz z jednej strony tak, żeby utworzyły książeczkę i zaczniesz je szybko przekartkowywać, zobaczysz, że Twoja postać się porusza. Możesz samodzielnie przygotowywać takie książeczki według własnego pomysłu.

Uwaga! Przesłanie do nas zdjęć jest równoznaczne ze zgodą ich autora na zamieszczenie powstałego na ich podstawie filmu w portalu Narodowego Instytutu Audiowizualnego.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do nieopublikowania filmu jeśli nie pozwoli na to jakość otrzymanych zdjęć.

Wydrukuj obrazki:

Rysunki do pobrania

Rysunki w mniejszym rozmiarze (możesz przygotować z nich książeczkę)

 

Instrukcja w wersji PDF

 

 

 

Opublikowano: 30.05. 2012 03:13

Zobacz także

 • Filmy młodych twórców ze Studia Munka w NINATECE

  Filmy młodych twórców ze Studia Munka w NINATECE

  Narodowy Instytut Audiowizualny nawiązał współpracę z działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiem Munka. W NINATECE są już dostępne pierwsze filmy młodych polskich twórców: dokumenty, krótkie fabuły i animacje.
 • Maska

  Maska

  Film animowany braci Quay, adaptacja opowiadania Stanisława Lema pod tym samym tytułem
 • NInA zaprasza na poznańskiego Animatora

  NInA zaprasza na poznańskiego Animatora

  Narodowy Instytut Audiowizualny jest partnerem merytorycznym Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator 2013. Najważniejszym motywem imprezy, która potrwa od 13 do 19 lipca będzie twórczość Franciszki i Stefana Themersonów, pionierów polskiego filmu eksperymentalnego. W tym roku przypada 25-ta rocznica ich śmierci.

Wkrótce

Sąsiedzka Akcja! Digitalizacja

02.06 - 28.07.2014 | Warszawa

Sąsiedzka Akcja! Digitalizacja

Kasety VHS odchodzą już do lamusa ale chcemy zachować Wasze wideo-wspomnienia. Od 2 czerwca zapraszamy mieszkańców Służewia do wzięcia udziału w akcji digitalizacji archiwów domowych.

czytaj dalej »

Polecamy

Dziecko przy komputerze – kilka słów o dziecięcym programowaniu

Dziecko przy komputerze – kilka słów o dziecięcym programowaniu

W ostatnim czasie głośniej jest o programowaniu ogólnie i o programowaniu wśród dzieci w szczególe. Warto przyjrzeć się tej dyskusji. Pierwszy powód, dla którego temat stał się taki popularny, bardzo pragmatyczny zresztą, dotyczy gospodarki i rynku pracy.

czytaj dalej »
Narodowy Instytut Audiowizualny

All Rights Reserved 2011 Narodowy Instytut Audiowizualny