Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Davidlohr Bueso, flickr, CC BY 2.0
Powrót

Wieczór z polskimi oscarowymi filmami w kinie NInA

Niedzielny wieczór 28 lutego, tuż przed rozdaniem najsłynniejszych nagród filmowych w Los Angeles, Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza na pokaz polskich filmów, które zdobyły lub były nominowane do Oscara. Wieczór otworzy premiera „Tanga” Zbigniewa Rybczyńskiego w wersji po rekonstrukcji cyfrowej, pierwszego polskiego zdobywcy nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Błysk fleszy, selfies, czerwony dywan, olśniewające kreacje i wielkie emocje, a przede wszystkim magia kina i walka o najsłynniejszą filmową nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej – Oscara – co roku z końcem lutego przykuwają uwagę widzów przed telewizorami na całym świecie. W niedzielny wieczór, 28 lutego w Narodowym Instytucie Audiowizualnym nadarza się wyjątkowa okazja by przypomnieć sobie polskich laureatów Oscara, ale także filmy nominowane do tej nagrody.

Wszystko w kameralnej, liczącej 120 miejsc sali audiowizualnej „Ziemia obiecana”, nazwanej na cześć nominowanego do Oscara filmu Andrzeja Wajdy. Wieczór otworzy wyjątkowy premierowy pokaz „Tanga” Zbigniewa Rybczyńskiego z 1980 roku w nowej, zrekonstruowanej cyfrowo przez Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej wersji i w formacie 4K. To pierwszy polski film, który dostał Oscara, a nagrodę przyznano w kategorii najlepszy krótkometrażowy film animowany. Partnerem pokazu „Tanga” jest Filmoteka Narodowa.    

Sekcję animacji kontynuować będzie nominowana do Oscara „Katedra” Tomasza Bagińskiego, a następnie nagrodzony przez Amerykańską Akademię Filmową „Piotruś i Wilk” w reż. Suzie Templeton, wyprodukowany przez brytyjską firmę BreakThru Films i polskie Studio Semafor.

W kolejnej, dokumentalnej części wieczoru obejrzymy nominowane do Oscara „89 mm do Europy” Marcela Łozińskiego, „Królika po berlińsku” Bartka Konopki, a na koniec współną produkcję Wajda Studio i NInA – poruszający film „Joanna” Anety Kopacz.

Filmowy przegląd zamknie sekcja filmu fabularnego z nominowaną do nagrody krótkometrażową „Męską sprawą” Sławomira Fabickiego i zeszłorocznym zwycięzcą w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny - „Idą” Pawła Pawlikowskiego.

W przerwach Café Gorączka zaserwuje tego wieczoru wyjątkowo filmowe menu, zabrzmi tu też muzyka pochodząca z filmów nominowanych do Oscara. W Archiwum NInA będzie można zgłębiać audiowizualną historię polskich filmów, które otarły się o tę nagrodę.

Wszystkich spragnionych splendoru oscarowej gali zaprosimy na spacer po czerwonym dywanie – zachęcamy do przyjścia w przebraniach postaci z filmów, aktorów, bohaterów filmowej popkultury. Z tymi, którzy zostaną z nami do końca filmowego wieczoru, zrobimy sobie słynne Kodak photo i wyślemy wszystkim, którzy zgłoszą chęć i podadzą nam swoje adresy mailowe – zapraszają organizatorzy.

Przeżyj ten wieczór w NInA! Start o godzinie 18.00.

Więcej informacji na stronie: www.nina.gov.pl

 

Program

 

18:00–19:00 Animacja

Tango, reż. Zbigniew Rybczyński, 8 minut, film nagrodzony Oscarem w 1983 roku, premierowo w wersji zrekonstruowanej cyfrowo przez Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej. Partner pokazu: Filmoteka Narodowa.

Katedra, reż. Tomasz Bagiński, 7 minut, film nominowany do Oscara w 2002 roku.

Piotruś i wilk, reż. Suzie Templeton, 32 minuty, brytyjsko-polska koprodukcja nagrodzona Oscarem w 2007 roku.

 

19:00–21:00 Dokument

89 mm od Europy, reż. Marcel Łoziński, 12 minut, film nominowany do Oscara w 1994 roku.

Królik po berlińsku, reż. Bartek Konopka, 51 minut, film nominowany do Oscara w 2009 roku.

Joanna, reż. Aneta Kopacz, 40 minut, koprodukcja NInA nominowana do Oscara w 2015 roku.

 

21:00–22:45 Fabuła

Męska sprawa, reż. Sławomir Fabicki, 25 minut, film nominowany do Oscara w 2002 roku.

Ida, reż. Paweł Pawlikowski, 79 minut, film nagrodzony Oscarem w 2015 roku.