Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Weekend z NInA w Mieście i Ogrodzie

Już w najbliższą sobotę i niedzielę, 6 i 7 września, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) zaprasza do udziału w inicjatywie Miasto i Ogród na audiowizualne atrakcje w przyjaznej miejskiej przestrzeni. Na najmłodszych będą czekały warsztaty muzyczne, na trochę starszych pokazy odrestaurowanych cyfrowo filmów prosto z archiwum NInA i cieszące się największą popularnością koncerty z serwisu Ninateka.pl. Weekend z NInA dopełni Akcja! Digitalizacja – doskonała okazja do utrwalenia i zachowania dla przyszłych pokoleń rodzinnych archiwów filmowych i doświadczenia, na czym polega digitalizowanie materiałów.

 

 

Na terenie dawnej Fabryki Norblina, przy ul. Żelaznej 51/53 w Warszawie, z inicjatywy stowarzyszenia ArtAnimacje i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” powstało Miasto i Ogród – zielona przestrzeń upraw roślin w centrum miasta oraz miejsce warsztatów uczących, jak żyć w zgodzie ze środowiskiem. W dniach 6-7 wrześniaNInA również weźmie udział w tej inicjatywie.

Najmłodsi goście, wraz z Muzykoteką Szkolną będą mogli wyruszyć w muzyczną podróż do świata natury. Dowiedzieć się, czy szum morza jest muzyką, czy melodie i rytmy mogą naśladować zwierzęta i czy ptaki tak naprawdę śpiewają? Warsztaty dla dzieci w wieku od 3 do 8 lat prowadzone przez Aleksandrę Endzelm odbędą się w sobotę i niedzielę o godz. 11.00.

W godzinach 10.00-16.00 będzie miała miejsce kolejna odsłona znanej już Warszawiakom inicjatywy Narodowego Instytutu Audiowizualnego – Akcja! Digitalizacja. W jej ramach każdy odwiedzającyMiasto i ogród będzie mógł przynieść swoje historie, opowieści i rozmowy z interesującymi ludźmi nagrane na kasety wideo i audio, a następnie odebrać je w cyfrowej formie. Kasety w formatach VHS, VHS-C, miniDV, S-VHS oraz magnetofonowe zostaną przeniesione bezpłatnie na nośniki cyfrowe i zwrócone właścicielom.

Zainteresowani będą mogli również podzielić się audiowizualnymi narracjami z internautami. Materiały zostaną dodane do archiwum NInA i NINATEKI EDU i staną się świadectwem minionej epoki. Razem będziemy mogli zobaczyć jak zmieniało się nasze miasto, jego mieszkańcy, czasy i my sami. O tajnikach procesu digitalizacji, a także o idei cyfryzacji opowiedzą przedstawiciele NInA. Partnerem akcji jest Muzeum Woli.

Muzeum Woli zaprasza na stoisko poświęcone nieprofesjonalnym filmom na taśmach 8 mm, Super8 lub 16 mm. Na stoisku programu Lokalna pamięć filmowa będzie można dowiedzieć się, jak dbać o celuloidy przechowywane w domu oraz jak przekazać filmy do muzeum, będzie można zobaczyć i zapoznać się z działaniem analogowego sprzętu filmowego sprzed lat. W trakcie akcji odbędą się również projekcje filmów rodzinnych i amatorskich oraz starych filmowych reklam wolskich fabryk!

W sobotę zapraszamy na spotkanie z klasycznymi filmami Wojciecha Hasa i Andrzeja Wajdy zdigitalizowanymi w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, zaś w niedzielę zapraszamy na dwa koncerty, zarejestrowane w ramach cyklu Made in Polska.

 

Program:

Sobota 6 września:

10:00 – 16:00 – „Akcja! Digitalizacja” – zbiórka kaset magnetofonowych i wideo

11:00 –  „Tajemniczy ogród dźwięków” – warsztaty muzyczne dla dzieci

13:00 – pokaz filmu „Jak być kochaną” Wojciecha Jerzego Hasa

15:15 - pokaz koncertu zespołu Hey w ramach cyklu Made in Polska

Niedziela 7 września:

10:00 – 16:00 – „Akcja! Digitalizacja” – zbiórka kaset magnetofonowych i wideo

11:00 –  „Tajemniczy ogród dźwięków” – warsztaty muzyczne dla dzieci

13:00 – pokaz filmu „Wszystko na sprzedaż” Andrzeja Wajdy

14:50 – pokaz koncertu Meli Koteluk w ramach cyklu Made in Polska