Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Spektakl Skutki uboczne już od 5 września do obejrzenia na www.ninateka.pl

Autorski spektakl i jednocześnie debiut Leszka Dawida na scenie Teatru Telewizji, już od 5 września, będzie można zobaczyć w NINATECE. Spektakl wyprodukowany przez Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) i Telewizję Polską zdobył Grand Prix na Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie, w kategorii „Najlepszy spektakl telewizyjny”.

 

 

Skutki uboczne (fot. Jan Bogacz/TVP)

 

Sztukę czeskiego dramaturga Petra Zelenki wyreżyserował twórca kinowego hitu Jesteś BogiemLeszek Dawid. Autorką przekładu jest Krystyna Krauze, a zdjęć – Łukasz Grunt.

Petr Zelenka (ur. 1967) zalicza się w Polsce do grona twórców, o których zwykło się mówić: kultowy. To artysta wszechstronny - dramaturg, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny, autor słynnychSamotnych, Guzikowców i Opowieści o zwykłym szaleństwie. Wśród swoich filmowych mistrzów wymienia Pedro Almodóvara i Woody'ego Allena, a jego fascynacje, przyprawione specyficznym czeskim poczuciem humoru, sprawiły że stworzył niepowtarzalny, tragikomiczny styl.

Dramat Zelenki ukazuje ostry obraz współczesnego świata, wraz z jego bezwzględną wojną o bogactwo na skalę globalną. Autor w swojej sztuce zadaje zasadnicze pytania: czy kręgosłup moralny człowieka jeszcze istnieje? Czy w ustroju demokratycznym możliwy jest bunt, a jeśli tak, to za jaką cenę? Co stało się z ideałami działaczy dawnej opozycji, skupionej wokół Karty 77? Dzięki tym kardynalnym pytaniom Zelenka zbliża się do dramaturgii Vaclava Havla, wyrastającej z poczucia moralnego niepokoju. Czasy i systemy się zmieniły – pokusy pozostały.

Głównym bohaterem przedstawienia jest Jerzy (Krzysztof Stroiński), wybitny fotograf, którego zdjęcia cechuje nie tylko wysoki poziom artystyczny, ale i zaangażowanie 
społeczno – polityczne. Prowadzi skromne i szczęśliwe życie z żoną Janą (Anna Radwan). Jerzy ma za sobą zaszczytną przeszłość działacza na rzecz wolności i nadal znany jest ze swoich niezłomnych zasad moralnych – z dala od wszelkich układów, i przez to jest człowiekiem nieprzekupnym i lojalnym.

Pewnego dnia, namówiony przez młodych pracowników agencji reklamowej: Ewę (Magdalena Czerwińska) i Pawła (Bartłomiej Kotschedoff), zgadza się nakręcić spot reklamowy dla koncernu farmaceutycznego, który wprowadza na rynek nowy lek.

Przyjmuje tę ofertę ze szlachetnych pobudek – chce zapewnić lepszą opiekę ojcu żony w domu spokojnej starości. Jednak dla debiutującej na rynku agencji reklamowej, aby dostać zlecenie, niezbędna okaże się interwencja u szefa marketingu firmy farmaceutycznej. Okazuje się, że jest nim przyjaciel Jerzego z czasów młodości – Jan (Adam Ferency). Zamożny, u szczytu kariery, spełniony wydawałoby się człowiek, ma jednak wyrzuty sumienia z powodu zdrady ideałów, a przez to czuje, że przegrał swoje życie.

Całą opowieść wzbogacają barwne i wyraziste drugoplanowe role, takie jak Hanka (w tej roli Dawid Ogrodnik, filmowy partner Jana), który wieczorami występuje wcielając się w rolę słynnej czeskiej piosenkarki.

Pewnego dnia sprawy zaczynają się mocno komplikować, gdy Jerzy dowiaduje się, że jeden ze składników nowego leku okazuje się być bardzo szkodliwy dla pacjentów…