Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Kadr z rejestracji (A)pollonii Krzysztofa Warlikowskiego
Powrót

Scena i ekran. Jesień teatralna w NInA

Od 11 października w każdą niedzielę, w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) będzie można oglądać rejestracje wybitnych spektakli i filmy poświęcone wielkim teatralnym twórcom i ich pracy m.in. Jarockiemu, Warlikowskiemu, Białoszewskiemu, Grzegorzewskiemu czy Kantorowi. Jesień teatralna w NInA potrwa do połowy grudnia. Wstęp na wszystkie pokazy wolny.

W związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem 250-lecia teatru publicznego w Polsce, Narodowy Instytut Audiowizualny przygotował specjalny jesienny program teatralny w swojej zmodernizowanej siedzibie na warszawskim Służewie, skupiający się na znaczeniu audiowizualnego medium w teatrze - zarówno w procesie twórczym jak i w momencie udostępniania dzieła w formie audiowizualnej.

Na dużym ekranie zaprezentowane zostaną teatralne i okołoteatralne obrazy: rejestracje uznanych spektakli teatralnych, takich jak „Życie jest snem” Jerzego Jarockiego, „(A)pollonia” Krzysztofa Warlikowskiego, „Wymazywanie” Krystiana Lupy czy „Umarła klasa” Tadeusza Kantora w rejestracji Andrzeja Wajdy oraz filmy portretujące postaci polskiego teatru i ich dorobek artystyczny m.in. dokument Krzysztofa Rzączyńskiego, który z kamerą towarzyszył Jerzemu Jarockiemu przy przygotowaniach do jego ostatniej premiery „Sprawy” wg Juliusza Słowackiego; kulisy powstawania „(A)pollonii” Warlikowskiego w obiektywie francuskiej dokumentalistki Manuelle Blanc czy film Jerzego Kaliny poświęcony Krystianowi Lupie.

Cykl „Scena i ekran. Jesień teatralna w NInA” otworzy dokument Pawła Kocambasiego „Teatr bez widzów”, którego bohaterem jest  Andrzej Wirth, jeden z najbardziej wpływowych teatrologów ostatnich lat, człowiek o trzech biografiach: polskiej, amerykańskiej i niemieckiej. Po projekcji odbędzie się spotkanie z Andrzejem Wirthem i reżyserem filmu. Partnerem rozmowy z twórcami filmu jest Robert Bosch Foundation & Literarisches Colloquium Berlin. Pokaz i spotkanie odbędą się w niedzielę, 11 października o godz. 18.00.

Tydzień później (18 października o godz. 18.00) organizatorzy zaproszą na pokaz dokumentu Krzysztofa Rzączyńskiego „W sprawie ducha” i spektaklu „Życie jest snem” Jerzego Jarockiego, na podstawie dramatu Calderona de la Barca, w jego telewizyjnej rejestracji z 1987 roku.  

Wprowadzenie do cyklu i więcej informacji o projekcie na stronie:

http://www.nina.gov.pl/projekty/scena-i-ekran-jesien-teatralna-w-nina/pokazy/

Narodowy Instytut Audiowizualny od początku swojego istnienia stara się dokumentować najważniejsze zjawiska polskiej sceny, używając do tego celu najnowszych technologii i angażując wybitnych realizatorów telewizyjnych, zgodnie z koncepcją, że teatr audiowizualny to autonomiczne dzieło sztuki widowiskowej. NInA współprodukuje spektakle w reżyserii m.in. Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Mariusza Trelińskiego oraz wielu młodych reżyserów. Digitalizuje archiwalne nagrania Teatru Telewizji. Monitoruje najciekawsze zjawiska współczesnej polskiej sceny oraz prezentuje je w serwisie www.ninateka.pl wciąż poszerzającemu się kręgowi odbiorców.

Pokazy odbywają się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA), ul. Wałbrzyska 3/5 w Warszawie (metro Służew).

 

Program*:

Scena i ekran. Jesień teatralna w NInA

 

11 października, godz. 18.00

film dokumentalny: „Teatr bez widzów”, reż. Paweł Kocambasi, 74’

Jeden z najbardziej wpływowych teatrologów ostatniego półwiecza, człowiek o trzech biografiach: polskiej, amerykańskiej i niemieckiej - Andrzej Wirth - w obiektywie Pawła Kocambasiego.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z Andrzejem Wirthem i Pawłem Kocambasim.

 

18 października, godz. 18.00

film dokumentalny: „W sprawie ducha”, reż. Krzysztof Rzączyński, 45’

We wrześniu 2011 roku Jerzy Jarocki dał swoją ostatnią premierę – „Sprawę wg Samuela Zborowskiego”Juliusza Słowackiego. Rzączyński towarzyszy artyście z kamerą od początku prób do tego przedstawienia.

spektakl TV: „Życie jest snem”, reż. Jerzy Jarocki, 117’

 

25 października, 18.00

film dokumentalny:Krzysztof Warlikowski or The Legacy of Sacrifice”, reż. Manuelle Blanc, 60’

Francuska dokumentalistka pokazuje kulisy powstawania „(A)pollonii”Krzysztofa Warlikowskiego na festiwalu w Awinionie w lipcu 2009 roku.

spektakl TV: „(A)pollonia” wg scen. i w reż. Krzysztofa Warlikowskiego, 207’

 

15 listopada, godz. 18.00

film dokumentalny: „Prorok w teatrze”, reż. Jerzy Kalina, 54’

Lupa mówi: „Ciśnienie twórcy to jest jakiś wampir. To nie jest tak, że ja sobie postanawiam, tylko po prostu… coś we mnie siedzi, co mi każe w ten sposób żyć (…).” Kalina pokazuje słynnego reżysera w momentach, kiedy właśnie owo „ciśnienie twórcy” osiąga swój najwyższy poziom.

spektakl TV: Auslöschung/Wymazywanie”, reż. Krystian Lupa, 5h

 

22 listopada, godz. 18.00

film dokumentalny: „W pobliżu Mirona”, reż. Piotr Morawski, 49’

To jedyny w swoim rodzaju seans kinowy. Dawni przyjaciele Mirona Białoszewskiego siedzą na widowni i głośno komentują stare nagrania, których jest on centralną postacią. Twórca Teatru Osobnego w charakterystyczny dla siebie sposób, bez fanfar i oklasków, wyrasta w dokumencie Morawskiego na autentycznego koryfeusza teatralnej awangardy. Oglądane po latach archiwalia (film powstał w 2003 roku) uświadamiają, że Białoszewski w swoim zatłoczonym pokoju, wśród papierosowego dymu, wysłuchujący skarg administratorki domu, pozostawał artystą prawdziwie wolnym, z premedytacją działającym poza oficjalnym obiegiem.

film fabularny: Parę osób, mały czas”, reż. Andrzej Barański, 110’

Krystyna Janda i Andrzej Hudziak jako Jadwiga Stańczakowa oraz Miron Białoszewski w kameralnymi filmie poświęconym najbliższemu otoczeniu eksperymentującego z teatrem poety. Nagrodzony m.in. na festiwalu filmowym w Gdyni w 2005 roku obraz Andrzeja Barańskiego powstał w oparciu o „Dziennik we dwoje”autorstwa niewidomej poetki. Film opowiada o jej trudnej przyjaźni z Białoszewskim.

 

29 listopada, godz. 18.00

spektakl TV: „Sędziowie”, reż. Jerzy Grzegorzewski, 62’

W TVP premiera „Sędziów” (2007) uświetniała 100. rocznicę śmierci ich autora. Nie była to jednak nowa inscenizacja utworu Stanisława Wyspiańskiego, ale telewizyjna wersja przedstawienia, które Jerzy Grzegorzewski wystawił w Teatrze Narodowym w 1999 roku.

film dokumentalny: „Rozmowy warsztatowe”, reż. Barbara Sieroslawski, 22’

Tytułowe rozmowytoczą się wokół twórczości Jerzego Grzegorzewskiego. Ich uczestnikami są teatralni rzemieślnicy – osoby, które po skończonym widowisku nie wychodzą do ukłonów.

 

niedziela, 13 grudnia, g. 18.00

film dokumentalny: „Kantor”, reż. Duncan Ward i Gabriella Cardazzo, 35’

Cierpliwy rozmówca i ekstrawertyczny artysta – Tadeusz Kantor prowadzi widzów przez meandry swojego teatru. Bio-obiekty (tworzące nierozerwalną całość z aktorem), własna obecność na scenie (w charakterze świadka rozbijającego iluzję przedstawienia) – Kantor, krok po kroku, mówi o najważniejszych ideach swojego teatralnego uniwersum, które możemy lepiej zrozumieć, oglądając fragmenty jego spektakli.

film: „Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora”, reż. Andrzej Wajda, 75’

Najsłynniejsze przedstawienie w dorobku Tadeusza Kantora uwiecznione w filmie Andrzeja Wajdy.

 

*organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w programie

 

Pliki do pobrania
DOCX
Scena i ekran. Jesień teatralna w NInA.docx (1)