Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Ruszył konkurs Europeana Challange - fashion!

Projektanci, artyści, twórcy, osoby zajmujące się dziedzictwem kulturowym oraz edukatorzy mogą wziąć udział w międzynarodowym konkursie największej Europejskiej Biblioteki Cyfrowej - Europeana Second Europeana Challenge 2016 – fashion na pomysł na biznes, produkt cyfrowy lub usługi wykorzystujące w kreatywny sposób otwarte zasoby Europeany i Europeany Fashion. Zwycięskie projekty zostaną nagrodzone kwotą do 20 000 euro na ich realizację!

Do 31 października osoby indywidualne lub zespoły kreatywne zainteresowane projektowaniem inspirujących produktów cyfrowych i usług wykorzystujących zasoby kulturowego dziedzictwa cyfrowego Europeany i Europeany Fashion mogą wziąć udział w międzynarodowym konkursie, w którym na zwycięzców czeka 20 000 euro na dofinansowanie projektu. Zwycięzcy otrzymają również wsparcie biznesowe i promocyjne w ramach realizacji swoich pomysłów.

Cyfrowe projekty związane z modą, wykorzystując otwarte zasoby Europeany przyjmowane są na różnych etapach produkcji - od konceptu przez produkt we wczesnym stadium aż po istniejące projekty, o ile mają dalszy potencjał biznesowy i są związane z tematem konkursu. Zgłoszenia przyjmowane są do 31 października.

Konkurs jest realizowany przez Fundację Europeana we współpracy z Europeana Fashion, i ma na celu promocję wśród osób związanych ze światem mody i wielbicieli cyfrowego dziedzictwa wykorzystania zebranych na platformie Europeana kolekcji.

Uwaga: Aby wziąć udział w konkursie należy posiadać osobowość prawną.

Więcej informacji o konkursie:

http://labs.europeana.eu/incubation/challenges/second-challenge-2016-fashion

oraz

http://labs.europeana.eu/incubation/challenges/challenges-frequently-asked-questions

Konkurs odbyła się w ramach międzynarodowego projektu Tu Europeana, którego celem jest zwiększenie widoczności i przedstawienie potencjału największej europejskiej platformy cyfrowej Europeana - jej bogatej kolekcji zbiorów (ponad 50 milionów zdigitalizowanych dzieł sztuki, książek, filmów czy obiektów!), ale także funkcjonalności i sposobów ponownego wykorzystania archiwów. Europeana oferuje pod jednym adresem internetowym (www.europeana.eu) dostęp do ogromnej liczby polskich obiektów, udostępnionych w rozbudowanym, europejskim kontekście. Projekt koncentruje się na trzech głównych obszarach: edukacji, przemysłach kreatywnych i instytucjach udostępniających cyfrowe kolekcje archiwalne. W jego ramach w Polsce, w październiku odbędą się dwa bezpłatne warsztaty: dla środowiska edukacyjnego oraz dla przedstawicieli instytucji i organizacji udostępniających własne zbiory.

Więcej informacji o projekcie: www.tueuropeana.pl

 

O Europeanie

Platforma Europeana (www.europeana.eu) jest największą europejską kolekcją obiektów cyfrowych ze świata sztuki, kultury i nauki. Europeana umożliwia dostęp do materiałów, zarówno z najsłynniejszych, jak i tych mniej znanych bibliotek, muzeów, galerii i archiwów Europy - przeszło pięćdziesiąt milionów zdigitalizowanych książek, dzieł sztuki i filmów.

Już ponad dwa miliony książek i manuskryptów, zdjęć i obrazów, rzeźb, nut, filmów i utworów muzycznych, pamiętników i map w Europeanie pochodzi z kolekcji polskich instytucji. Polskie zbiory cyfrowe udostępniane do portalu Europeana pochodzą m.in. z Biblioteki Narodowej, Federacji Bibliotek Cyfrowych (Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe), Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Muzeów Narodowych w Warszawie i Krakowie, Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz Narodowego Instytutu Audiowizualnego.

Więcej: www.europeana.eu