Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Projekty NInA nominowane do Gwarancji Kultury 2014

Trzejkompozytorzy.pl, Dwutygodnik.com to projekty Narodowego Instytutu Audiowizualnego, które otrzymały nominacje do prestiżowej nagrody Gwarancje Kultury przyznawanej corocznie przez TVP Kultura. Nominowano także album „Matka, Syn, Bóg” tria Waglewski/ Fish/ Emade, którego NInA jest partnerem. Laureatów poznamy podczas uroczystej gali 11 kwietnia 2014 roku.

 Narodowy Instytut Audiowizualny otrzymał dwie nominacje w kategorii „KULTURA W SIECI” za pionierski w skali światowej portal Trzejkompozytorzy.pl oraz za ukazujący się w internecie prestiżowy magazyn kulturalny Dwutygodnik.com.

Trzej kompozytorzy
W uzasadnieniu nominacji możemy przeczytać: Za stworzenie unikalnego na skalę światową kompletnego zbioru dzieł trzech polskich kompozytorów: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego i Krzysztofa Pendereckiego.

Pod adresami www.trzejkompozytorzy.pl (wersja polskojęzyczna) oraz www.threecomposers.pl (wersja anglojęzyczna) Narodowy Instytut Audiowizualny udostępnił pionierską w skali światowej muzyczną kolekcję internetową zawierającą niemal wszystkie utwory Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego, a także bogaty zbiór informacji o twórczości i życiu Trzech Kompozytorów. Obecnie jest to największy ogólnodostępny zbiór kompozycji Trzech Kompozytorów, zarówno wielkich utworów koncertowych i scenicznych, jak i muzyki komponowanej na potrzeby filmu czy spektakli teatralnych. Nagrania zostały starannie wyselekcjonowane pod kątem najwyższego poziomu artystycznego lub szczególnej wartości historycznej. Serwis w ponad 70 % powstał w oparciu o materiały archiwalne Polskiego Radia, zdigitalizowane na zlecenie Narodowego Instytutu Audiowizualnego w ramach Programu Wieloletniego Kultura+, priorytet Digitalizacja, którego NInA jest operatorem. Projekt łączy statutowe zadania Instytutu - digitalizację, archiwizację, rejestrację, udostępnianie i promocję narodowego dziedzictwa audiowizualnego.

Dwutygodnik.com
TVP Kultura nominowała Dwutygodnik.com za prowadzenie internetowego czasopisma, dostarczającego opiniotwórczych tekstów i znoszącego sztuczny podział na kulturę wysoką i popularną. Za autorski pazur i niezależność sądów, a w szczególności za przypominanie jak ważny dla życia kulturalnego jest wnikliwy esej krytyczny.

Ideą istniejącego od 2009 roku magazynu Dwutygodnik.com od początku było połączenie znanej z tradycji polskich periodyków kulturalno-literackich dbałości o słowo z technologią, która najpełniej we współczesnym świecie umożliwia uczestnictwo w kulturze i jej upowszechnianie. Dwutygodnik.com łączy rzadką w internecie dziennikarską rzetelność z nowoczesną formą i atrakcyjnym designem strony. W każdym kolejnym numerze jego twórcy starają się przekraczać tradycyjne podziały na dziedziny sztuki, wprowadzając autorskie rubryki, nowatorsko traktujące tematy związane z kulturą. Redaktor naczelną Dwutygodnik.com jest Zofia Król, związana z redakcją od 2009 roku.


Waglewski/ Fish/ Emade

W kategorii „JAZZ, ROCK I INNE” TVP Kultura nominowała album „Matka, Syn, Bóg” tria Waglewski/ Fish/ Emade za umiejętne połączenie różnych odcieni muzyki rockowej i bluesowej. Za pełne głębi, refleksji i ironii teksty oraz osobiste emocje zawarte w najbardziej dojrzałym materiale stworzonym przez Wojciecha, Piotra i Bartosza Waglewskich. NInA jest partnerem albumu, a także koncertów promujących płytę. Muzycy za album „Matka, Syn, Bóg” otrzymali Złotą Płytę, trzy nominacje do nagrody Fryderyka, a słuchacze radiowej Trójki uznali go za płytę roku.

Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema
Podczas tegorocznej gali Gwarancji Kultury, szczególnym wyróżnieniem - Supergwarancją, uhonorowany zostanie Martin Scorsese za przeprowadzoną z wielkim rozmachem akcję Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina, promującą najważniejsze polskie filmy w Stanach Zjednoczonych, a zarazem polską kulturę i sztukę. Za pasję z jaką śledzi i wspiera światową kinematografię, przywracając międzynarodowej publiczności zapomniane arcydzieła z najdalszych zakątków globu. NInA jest partnerem strategicznym tego projektu.
Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina (Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema), to przegląd klasyki polskiego kina w nowych zrekonstruowanych cyfrowo wersjach, który rozpoczął się 5 lutego 2014 roku w Nowym Jorku w Lincoln Center. Filmy, wybrane osobiście przez Martina Scorsese, pokazywane będą przez najbliższe dwa lata w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Dwadzieścia jeden filmów, odnowionych w ramach działań KinoRP i Narodowego Instytutu Audiowizualnego zostanie pokazanych w doskonałej jakości cyfrowej. Martin Scorsese przedstawia arcydzieła polskiego kina jest wydarzeniem bez precedensu; jeszcze nigdy polskie dziedzictwo filmowe nie zostało zaprezentowane na taką skalę poza granicami kraju.