Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Produkcje NInA na Festiwalu Filmowym w Gdyni

Filmy koprodukowane przez NInA, partnera głównego Festiwalu, znalazły się w programie 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni (19-24.09). Dwa z nich „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy oraz „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego zakwalifikowały się do Konkursu Głównego i będą walczyły o Złote Lwy. W ramach sekcji Pokazów Specjalnych zaprezentowane zostaną m.in. „Powidoki” – najnowszy film Andrzeja Wajdy, 2 pierwsze odcinki serialu „Artyści” oraz zdigitalizowane przez NInA dokumenty poświęcone Krzysztofowi Kieślowskiemu.

19 września rozpocznie się i potrwa do 24 września 41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Narodowy Instytut Audiowizualny jest partnerem głównym wydarzenia, a koprodukowane przez NInA filmy znalazły się w programie Festiwalu.

 

Konkurs Główny

„Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy i długooczekiwany „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego to najnowsze fabularne koprodukcje NInA. Oba filmy powalczą w Konkursie Głównym.

„Jestem mordercą” według scenariusza reżysera to thriller psychologiczny inspirowany prawdziwymi wydarzeniami z początku lat 70. Młody oficer milicji, po niepowodzeniach dotychczasowego śledztwa, zostaje szefem grupy dochodzeniowej mającej złapać seryjnego mordercę kobiet.

Akcja „Wołynia” toczy się w małej wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Rok 1939. Zosia Głowacka jest zakochana w ukraińskim chłopcu z tej samej wsi. Jednak ojciec postanawia wydać ją za najbogatszego gospodarza, Polaka Macieja Skibę, znacznie starszego od niej wdowca z dwójką dzieci. Życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a niemal dwa lata później niemiecki atak na ZSRR. Przez następny rok trwa polowanie i brutalne mordy na Żydach. Tymczasem ukraińskie aspiracje do stworzenia niepodległego państwa, choć nie zyskały poparcia Niemców, wciąż rosną. Rośnie też napięcie między polskimi i ukraińskimi sąsiadami. Dochodzi do zatargów, znikają ludzie. Do wsi docierają wieści o krwawych zdarzeniach na wschodzie Wołynia. W końcu, latem 1943 roku, wybucha pożoga mordów i okrucieństwa. Oddziały UPA atakują polskie osady, a Polacy niekiedy z równą bezwzględnością biorą odwet na Ukraińcach. Pośród tego morza nienawiści Zosia próbuje ocalić swoje dzieci. 

 

Pokazy specjalne

Wydarzeniem tegorocznej edycji Festiwalu będzie pokaz najnowszego filmu Andrzeja Wajdy. Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości przedstawia historię człowieka niezłomnego, wybitnego malarza Władysława Strzemińskiego, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia pioniera awangardy w Polsce lat 20. i 30. XX w. Głównym bohaterem jest artysta, który nie poddał się obowiązującemu socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła obdarzonego charyzmą, niepokornego człowieka. Wajda jak nikt, potrafi w uniwersalny, a jednocześnie subtelny sposób wydobyć z niemalarskiego świata niedostrzegalne obrazy i sycić nimi widza.

W sekcji Pokazów Specjalnych przypomniany zostanie film „Zazdrość i medycyna” Janusza Majewskiego, którego rekonstrukcja cyfrowa była współfinansowany przez NInA, a także dokument „(Nie)obecność” Magdaleny Łazakiewicz. Obraz nie jest klasyczną biografią zmarłego w 2008 roku reżysera Piotra Łazarkiewicza, ale mozaiką wspomnień rodziny i przyjaciół, archiwalnych wypowiedzi artysty, fragmentów jego filmów i spektakl.

Poza fabułami, wśród prezentowanych na Festiwalu koprodukcji NInA znalazł się zbierający świetne recenzje serial „Artyści” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Serial nawiązuje do najlepszych tradycji - polskiego „Domu” i amerykańskiego „Mad Man”. Akcja rozgrywa się w teatrze: fikcyjnym, ale mającym wiele wspólnego z dzisiejszą Polską, a także środowiskiem celebrytów oraz gwiazd sceny i kina. Grają m.in. Ewa Dałkowska, Agnieszka Glińska, Dorota Segda, Edward Lubaszenko, Jerzy Trela, Tadeusz Huk, Marcin Czarnik, Tomasz Karolak, Maciej Nowak, Andrzej Seweryn i Jan Klata. Po pokazie dwóch pierwszych odcinków w Gdyni odbędzie się spotkanie z twórcami.

Do sekcji Pokazów Specjalnych dołączyły także dwa filmy dokumentalne poświęcone Krzysztofowi Kieślowskiemu: „Siedem dni w tygodniu” w jego reżyserii (1988) oraz: „Begegnung mit Kieslowski’ (1995). Te dwa mało znane w Polsce tytuły, zaproponowane przez Tadeusza Sobolewskiego, zostały wyszukane, zdigitalizowane i z niemałym trudem sprowadzone na Festiwal przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Oba filmy po digitalizacji będą miały swoje polskie premiery.

„Begegnung mit Krzysztof Kieslowski” to niezwykły, 45-minutowy dokument, w którym Andreas Voigt i Lothar Kompatzki rozmawiają z reżyserem m.in. o powodach, dla których reżyser „Dekalogu” tworzył filmy o odpowiedzialności dokumentalisty i kamerze jako „bardzo niebezpiecznym narzędziu”. Jest to jedna z ostatnich zarejestrowanych rozmów z Krzysztofem Kieślowskim.

Natomiast „Siedem dni w tygodniu” to ostatni dokumentalny film Kieślowskiego. Reżyser, niemal zupełnie pozbawiając film słów, kamerą prowadzoną przez Jacka Petryckiego, pokazał żyjącą w latach   80. w Warszawie zwyczajną polską rodzinę. Śledzimy codzienne czynności kilkorga osób, ujęte w    tygodniowym rytmie. Autorem muzyki jest Zbigniew Preisner.

 

Gdynia Dzieciom

NInA od wielu lat wspiera animację, jest wydawcą unikatowej serii DVD „Antologia polskiej animacji”, koprodukuje cieszące się popularnością wśród młodych odbiorców i uznaniem środowiska animacje dla dzieci m.in. „Pamiętniki Florki”, „Agi Bagi” czy „Pan Toti”. Właśnie dwa odcinki: „Pan Toti i czarodziejski grzebień” oraz „Pan Toti i wielkie jajo”, tej koprodukowanej przez NInA serii, będą prezentowane w ramach sekcji Gdynia Dzieciom.

41. Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się w dniach 19-24 września 2016 roku.

Więcej o Festiwalu na: http://www.festiwalgdynia.pl/