Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Kadr z "Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora" w zapisie filmowym A. Wajdy
Powrót

Premiera wydawnictwa DVD „Umarła klasa. Seans Tadeusza Kantora” po rekonstrukcji cyfrowej

W 101. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora, Cricoteka we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym wydaje DVD ze zrekonstruowanym cyfrowo zapisem jednego z najsłynniejszych spektakli artysty. „Umarła klasa” w zapisie filmowym Andrzeja Wajdy będzie miała swoją premierę 6 kwietnia.

W środę, 6 kwietnia o godz. 18.00 NInA zaprasza do swojej siedziby na krótkie spotkanie z Andrzejem Wajdą wokół wydawnictwa. Rozmowa z reżyserem poprzedzi seans jego filmu „Człowiek z żelaza”, który odbędzie się w ramach kinowego cyklu w NInA: Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema. Wstęp wolny.

„Umarła klasa” jest autorską rejestracją wyjątkowego spektaklu Kantora, zrealizowanego w 1976 roku w krakowskiej Galerii Krzysztofory.

6 kwietnia premierowo zaprezentowane zostanie i trafi do sprzedaży wydawnictwo DVD, dzięki któremu najgłośniejsze dzieło Tadeusza Kantora zyskało nową cyfrową jakoś obrazu i dźwięku. Spektakl będzie dostępny w 10 wersjach językowych.

Widz uzyskuje jakiś inny rodzaj dostępu do dzieła teatralnego, niejedno przy tym tracąc, a nieraz coś zyskując. W wypadku zapisu Umarłej klasy doszło do współdziałania mistrzów, indywidualności, co nadało filmowi wyjątkową jakość. Mimo kolejnych rejestracji „Umarłej klasy” cały świat po czterdziestu latach ogląda ciągle ten właśnie zapis.

Małgorzata Dziewulska, „Spotkanie dwóch realności”

W grudniu 2015 roku w NInA szeroka publiczność mogła oglądać rejestrację spektaklu po rekonstrukcji cyfrowej. 6 kwietnia o godzinie 18.00 na seans w Krakowie zaprasza Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Płytę będzie można nabyć w sklepie internetowym NInA: http://www.nina.gov.pl/Sklep oraz w Café Gorączka w siedzibie Instytutu.