Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Koncert Jubileuszowy PWM, fot. Michał Ramus
Powrót

Premiera „Sanctus Adalbertus” Góreckiego i „Pasji wg św. Łukasza” Pendereckiego na 1050-lecie chrztu Polski w NInA

Już 26 i 27 kwietnia w siedzibie NInA będzie można premierowo zobaczyć rejestracje dwóch wyjątkowych koncertów: prawykonania ostatniego z pośmiertnie odnalezionych dzieł Góreckiego - „Sanctus Adalbertus” i zarejestrowanej przed miesiącem „Pasji wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego. Projekcjom w systemie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos będą towarzyszyły spotkania z gośćmi m.in. z Krzysztofem Pendereckim.

Na dwa dni muzycznego świętowania jubileuszu chrztu Polski z dziełami wybitnych polskich kompozytorów, Narodowy Instytut Audiowizualny zaprasza 26 i 27 kwietnia. W nowocześnie wyposażonej sali kinowej Instytutu będzie można zobaczyć i posłuchać w systemie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos niewykonywanego wcześniej dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego i jednego z najbardziej znanych utworów Krzysztofa Pendereckiego. Wstęp wolny.

 

Góreckiego hołd dla św. Wojciecha - „Sanctus Adalbertus”  

We wtorek, 26 kwietnia o godz. 18.00 premierowo zaprezentowana zostanie rejestracja prawykonania ostatniego z pośmiertnie odnalezionych dzieł Henryka Mikołaja Góreckiego - „Sanctus Adalbertus” op. 71. Utwór po raz pierwszy zabrzmiał 4 listopada 2015 roku w Krakowie z okazji 70-lecia istnienia Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Projekcji będzie towarzyszyło spotkanie z Danielem Cichym, redaktorem naczelny PWM, które poprowadzi Agata Kwiecińska.

O kompozycji mówiło się latami, choć tak naprawdę do ubiegłego roku nikt jej nie słyszał. Została napisana już w 1997 roku by upamiętnić tysiąclecie śmierci świętego Wojciecha. Premiera utworu miała początkowo odbyć się podczas papieskiej pielgrzymki do Polski, „Sanctus Adalbertus” jest przecież następcą „Beatus Vir” – kompozycji na cześć św. Stanisława zamówionej przez ówczesnego biskupa krakowskiego, Karola Wojtyłę. Ostatecznie oratorium musiało na swoją światową premierę poczekać ponad piętnaście lat.

Czteroczęściowy utwór bazuje na tekstach autorstwa samego Góreckiego oraz na Księdze Psalmów. Jak zauważa wybitny znawca twórczości kompozytora, Adrian Thomas, w tym niezwykłym oratorium pojawiają się nawiązania zarówno do późnoromantycznego stylu Edwarda Elgara, jak i do zabytku polskiej muzyki dawnej – „Bogurodzicy”.

Podczas premiery „Sanctus Adalbertus”, którego rejestrację pokaże NInA, partie solowe wykonywali światowej sławy soliści: sopranistka Wioletta Chodowicz oraz baryton Artur Ruciński, towarzyszył im Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Krakowskiej oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Jacka Kaspszyka.

Oratorium „Sanctus Adalbertus” jest pierwszą produkcją zarejestrowaną na zlecenie NInA w standardzie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos.

Organizator: Polskie Wydawnictwo Muzyczne; koproducenci: Narodowy Instytut Audiowizualny, Polskie Radio SA

 

„Pasja wg św. Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego w 50. rocznicę pierwszego wykonania

Dzień później, w środę 27 kwietnia o godz. 18.00 odbędzie się premierowy pokaz rejestracji tegorocznego wykonania „Pasji wg św. Łukasza” Pendereckiego, które miało miejsce miesiąc temu,podczas 20. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Projekcję poprzedzi spotkanie z Krzysztofem Pendereckim, które poprowadzi Anna S. Dębowska.

Najbardziej znany, obok „Trenu – Ofiarom Hiroszimy”, utwór kompozytora obchodzi w tym roku 50. rocznicę swego prawykonania, które odbyło się w katedrze w Münster w 1966 roku i powstało z okazji 700-lecia jej istnienia.

Podczas zarejestrowanego koncertu partie solowe wykonała sopranistka Johanna Rusanen, baryton David Pershall oraz bas Nikolay Didenko. Solistów, chóry oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Narodowej prowadził Krzysztof Penderecki.  

Projekcja odbędzie się w standardzie dźwięku wielokanałowego Dolby Atmos.

Organizator: Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, koproducenci rejestracji: Narodowy Instytut Audiowizualny, Polskie Radio SA

Pokazy koncertów odbędą się w kinowej, wielofunkcyjnej sali Instytutu Ziemia obiecana, jedynej niekomercyjnej tego typu przestrzeni w Polsce, która umożliwia projekcje w formacie 4K i z wykorzystaniem systemu dźwiękowego Dolby Atmos, w najwyższej możliwej obecnie jakoś obrazu i dźwięku.

Więcej o pokazach na stronie: www.nina.gov.pl

http://www.nina.gov.pl/projekty/1050-lecie-chrztu-polski-w-nina/