Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Powrót

Premiera płyty Marcina Maseckiego „Beethoven: ostatnie sonaty fortepianowe” już 28 czerwca!

Marcin Masecki, znany pianista jazzowy i klasyczny, znów zaskakuje. Po eksperymentach z mazurkami i polonezami, Masecki bierze na warsztat sonaty fortepianowe Beethovena. Artysta interpretuje klasyczne utwory na małym, 6-oktawowym pianinie z lat 60., świadomie rezygnując z perfekcji na rzecz odkrywania nowych brzmień i ekspresji. Dzieła Beethovena Masecki gra w specjalnych słuchawkach i z zatyczkami w uszach, dzięki czemu zbliża się do perspektywy niesłyszącego kompozytora. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) jest partnerem albumu, który ukazuje się nakładem wydawnictwa Lado ABC. Premierowy koncert odbędzie się 28 czerwca na Malta Festival Poznań

Na swojej najnowszej płycie „Beethoven – ostatnie sonaty fortepianowe” Marcin Masecki po raz kolejny, dzięki swojej oryginalnej interpretacji, nadaje klasycznym utworom nowy wymiar. Uznany pianista, laureat m.in. Paszportu Polityki w kategorii „Muzyka Popularna”, gra Beethovena z zatyczkami w uszach i w specjalnych słuchawkach wygłuszających, zbliżając się tym samym do perspektywy wielkiego kompozytora, który w trakcie komponowania sonat był już od wielu lat głuchy. Jak mówi sam Masecki: „Paradoksalnie umożliwiło mu to tworzenie niezwykle oryginalnych i abstrakcyjnych form, często ledwie mieszczących się w tradycyjnych możliwościach percepcyjnych”.

 

Pianista idzie jednak w swoich eksperymentach jeszcze dalej. Masecki wykonuje sonaty na małym, dalekim od ideału fortepianie 6-oktawowym, zrywając tym samym z tradycją grania wielkich utworów wyłącznie na perfekcyjnych i precyzyjnych instrumentach. Prezentując klasykę w ten nowatorski sposób, pianista nadaje sonatom nowej ekspresji i burzy sztuczne granice między gatunkami.

 

Fragmentu nowej płyty można odsłuchać na portalu Ninateka. Krążek będzie dostępny w sklepach od 28 czerwca br. Tego samego dnia na Malta Festival Poznań odbędzie się premierowy koncert Marcina Maseckiego. Szczegóły dotyczące wydarzenia na stronie internetowej Festiwalu. Wstęp wolny.

 

Marcin Masecki (1982) - pianista klasyczny i jazzowy, kompozytor, absolwent prestiżowego Berklee College of Music w Bostonie. Laureat wielu nagród, w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie w 2005 roku, Grand Prix (z zespołem „Alchemik”) podczas Jazz Hoeilaart ’98 w Brukseli oraz Paszportu Polityki za płytę „Polonezy” (2013). Występował m.in. z Tomaszem Stańko, rodziną Waglewskich, Michałem Urbaniakiem, grupami Alchemik, Pink Freud czy Niewinni Czarodzieje.Prowadzi zespół „Profesjonalizm”, współtworzy Warszawską Orkiestrę Rozrywkową, jest członkiem międzynarodowych zespołów „Paristetris” i „Pictorial Candi”. „Beethoven – sonaty fortepianowe”  jest jego ósmą solową płytą.

 

W NINATECE (www.ninateka.pl) - multimedialnej bibliotece on-line prowadzonej przez Narodowy Instytut Audiowizualny, znaleźć można poprzednie albumy Marcina Maseckiego „Die Kunst der Fuge” oraz „Polonezy”.