Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Polska Szkoła Dokumentu: spotkanie z Marcinem Koszałką i pokaz filmów

25 marca br. o godz. 18:00 w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, odbędzie się spotkanie z reżyserem Marcinem Koszałką. Spotkanie będzie połączone z pokazem filmów reżysera, które znalazły się na wydanym właśnie, przez Narodowy Instytut Audiowizualny, albumie DVD „Polska Szkoła Dokumentu. Marcin Koszałka”.

Marcin Koszałka, fot. Adam Golec

Marcin Koszałka, operator filmowy, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, jako dokumentalista zadebiutował w 1999 roku głośnym filmem „Takiego pięknego syna urodziłam”. W swoich dokumentach często podejmuje kwestie egzystencjalne, jak sam mówi: „Robię filmy o śmierci albo o relacjach rodzinnych, albo o miłości, albo o samotności. Dotykam zawsze pewnych tematów tabu, które są niespecjalnie lubiane przez ludzi, nie tylko w Polsce, ale w ogóle przez współczesnego człowieka”. Reżyser przyznaje również, że praca nad filmem jest dla niego pewnym rodzajem konfrontacji z własnymi lękami: „Poznając mojego bohatera, poznaję siebie. Film dokumentalny jest dla mnie autoterapią lęku, który mnie otacza”. 

W marcu br. Narodowy Instytut Audiowizualny wydał dwupłytowy album zawierający wybór filmów reżysera, w ramach wyjątkowej serii Polska Szkoła Dokumentu prezentującej filmy czołowych reprezentantów polskiego kina dokumentalnego. Jest to 14. album, który ukazał się w ramach tego cyklu, a zarazem 12. monografia (jedynie dwa wydawnictwa nie były poświęcone twórczości jednego wybranego dokumentalisty: „Czarna seria” – prezentujący filmy wielu twórców i „Dokumentalistki”, który zawierał filmy z dorobku Ireny Kamieńskiej, Danuty Halladin i Krystyny Gryczełowskiej). Tym samym reżyser dołączył do grona takich twórców jak: Andrzej Munk, Kazimierz Karabasz, Władysław Ślesicki, Krzysztof Kieślowski, Wojciech Wiszniewski, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Maciej Drygas, Marek Piwowski, Jacek Bławut i Maria Zmarz-Koczanowicz.

Spotkanie z Marcinem Koszałką odbędzie się 25 marca br. o godz. 18:00 w warszawskim Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20). W programie wydarzenia: rozmowa z reżyserem, którą poprowadzi Tadeusz Sobolewski, redaktor serii albumów DVD „Polska Szkoła Dokumentu” oraz pokaz filmów dokumentalnych Marcina Koszałki. Tego wieczoru odwiedzający Dom Spotkań z Historią będą mogli obejrzeć dokumentalny debiut reżysera z 1999r. „Takiego pięknego syna urodziłam” (25’) oraz film z 2007 roku, z udziałem aktora Jerzego Nowaka - „Istnienie” (69’).
Organizatorami spotkania są: Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Dom Spotkań z Historią 
Wstęp na wydarzenie wolny.

Od 4 kwietnia br. w portalu NINATEKA (www.ninateka.pl), prowadzonym przez Narodowy Instytut Audiowizualny, udostępnione zostaną dwa filmy Marcina Koszałki: wielokrotnie nagradzany film „Deklaracja nieśmiertelności” (2010r., 31’), którego bohaterem jest przyjaciel i mistrz Marcina Koszałki, alpinista – Piotr „Szalony” Korczak oraz dokumentalna komedia o barierach kulturowych „Cały dzień razem” (2006r., 25’).