Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Logo NInA
Paweł Mykietyn
Powrót

Paweł Mykietyn zdobywcą nagrody „Koryfeusz Muzyki Polskiej”!

Kompozytor Paweł Mykietyn został laureatem nagrody w kategorii „Osobowość Roku”. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) w serwisie Ninateka (www.ninateka.pl) udostępnia materiały audio i wideo poświęcone twórczości nagrodzonego kompozytora oraz nominowanym projektom.

Wczoraj, podczas uroczystej gali w Studio Koncertowym Polskiego Radia przyznano nagrody środowiska muzycznego „Koryfeusz Muzyki Polskiej”. Laureatem w kategorii „Osobowość Roku” został Paweł Mykietyn, jeden z najbardziej cenionych obecnie polskich kompozytorów.

 

Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA), który od lat współpracuje z twórcą, udostępnia online materiały audio i wideo poświęcone jego artystycznemu dorobkowi. Już teraz w kulturalnym serwisie Ninateka dostępnym na stronie www.ninateka.pl zapoznać się z dziełami kompozytora.

 

W kolekcji materiałów, specjalnie opracowanych w związku z przyznaną artyście nagrodą, nie zabrakło także „Burzy” Krzysztofa Warlikowskiego na podstawie Szekspira z muzyką kompozytora, stale komponującego dla teatru. Warto przypomnieć prawykonanie „Koncertu na flet i orkiestrę”Mykietyna, które odbyło się 29 listopada 2013 roku. „Akcja w utworze kilkakrotnie ulega pewnemu rozrzedzeniu, Mykietyn stara się przekonać słuchacza, że czas jest elastyczny i można go trochę porozciągać" – pisała o utworze Agnieszka Grzybowska. Szczególne miejsce w audiowizualnej pamięci Instytutu zajmuje także rejestracja wykonania III Symfoniiotwierającego Krajowy Program Kulturalny Polskiej Prezydencji w Radzie UE w 2011 roku. Utwór  zagrała orkiestra kameralna Aukso pod dyrekcją Marka Mosia, natomiast partię solową wykonała Jadwiga Rappé do tekstu aktora Mateusza Kościukiewicza.

 

NInA przypomina również wydawnictwa z muzyką artysty: „Pasję wg. św. Marka”na sopran, głos recytujący, chór i orkiestrę kameralną, stanowiącą już może nie tyle historię męki Chrystusa co uniwersalną opowieść o cierpieniu, a także utwór „3 for 13” pochodzący z DVD „Made in Polska” prezentującego dzieła siedmiu znanych polskich twórców muzyki współczesnej w wykonaniu najlepszych światowych zespołów muzycznych.  „3 for 13” to utwór dedykowany wybitnemu krytykowi muzycznemu Andrzejowi Chłopeckiemu. Nazwa odzwierciedla strukturę kompozycji – składa się ona z 3 części przeznaczonych dla 13 wykonawców. Dzieło jest zabawą z konwencjami, swoistą łamigłówką, szczególnie dla tych, którzy z muzyką są obyci i potrafią ją rozszyfrować.

 

O swoich muzycznych poszukiwaniach, o inspiracji hip-hopem i potrzebie nazywania dzieł muzycznych symfoniami opowiadał kompozytor podczas w dostępnym w Ninatece wywiadzie. Z kolei w rozmowie z muzykologiem Marcinem Gmysem Krzysztof Penderecki nazywa Pawła Mykietyna największym kompozytorem nowego pokolenia.


Po pierwszej monograficznej płycie „Speechless Song” w 2012 roku kompozytor wrócił do inspiracji wątkami szekspirowskimi i napisał utwór wokalno-instrumentalny do libretta Piotra Gruszczyńskiego, dramaturga warszawskiego Teatru Nowego. Tekst osnuty jest wokół dramatu z 1964 roku „Rey Lear” hiszpańsko-argentyńskiego dramatopisarza Rodriga Garcii, w które wplecione zostały wątki z dramatu Szekspira. Utwór zabrzmiał podczas festiwalu Sacrum Profanum. Rok później, w 2013 roku Mykietyn pracował nad kompozycją „Wax Music”, w której godzi ze sobą analogowe nośniki z cyfrowym komunikatem. Każdorazowe wykonanie tego 23-minutowego utworu jest niepowtarzalne, fonografy odgrywają bowiem dźwięk z woskowych wałków (skąd nazwa utworu), które podlegają stopniowej degradacji za każdym razem, gdy dotyka ich igła maszyny Edisona. O pracy przy tym szczególnym projektem w reportażu Cezarego Ciszewskiego opowiadali artyści i kuratorki. 


O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii „Wydarzenie Roku” walczyły m.in. koncert i album „Requiem ludowe” w wykonaniu Adama Struga i zespołu Kwadrofonik
, wydany nakładem Polskiego Radia i Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W Ninatece można posłuchać utworu z tej właśnie płyty – „Niebo” („Na smętarzu mieszkać będę”), tradycyjnej pieśni pogrzebowej w nowatorskim ujęciu.

 

Wśród nominowanych do nagrody znalazł się także spektakl „Agrippina” G.F. Haendla w reż. Natalii Kozłowskiej w Teatrze Stanisławowskim w Łazienkach Królewskich w Warszawie, zrealizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Sztuki Barokowej „Dramma per musica”. NInA partnerował temu wydarzeniu, a rejestrację przedstawienia można oglądać w Ninatece.

Pliki do pobrania
JPG
mykietyn.jpg