Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Panele i dyskusje, interaktywna wystawa i teledyski, pokazy webdoców. Trwa Festiwal NInA Wersja Beta

Wczoraj rozpoczął się Festiwal NInA Wersja Beta. Podczas otwarcia wydarzenia została pokazana premierowo unikatowa sekwencja amatorskich filmów z początku XX w. z udziałem Witkacego. W dyskusjach udział wzięli Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, prof. Lev Manovich, Dominique Willième z telewizji Arte i prof. Shannon Mattern. Wieczorem odbył się wernisaż wystawy „Opowiadanie na nowo” oraz pokazy interaktywnych teledysków i filmów.
undefined
Film nagrany przez rzeźbiarza Augusta Zamoyskiego na początku XX w. na taśmie 9,5 mm ujrzał światło dzienne po 90 latach. August Zamoyski filmował wiele znanych postaci międzywojnia m.in. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Do Narodowego Instytutu Audiowizualnego trafiło 110 taśm ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie. We współpracy z Muzeum Literatury NInA rozpoczął digitalizację tej niezwykłej kolekcji w rozdzielczości 4K. Uzyskany cyfrowy materiał został również poddany procesom rekonstrukcji tj. stabilizacji obrazu, usuwaniu rys i zabrudzeń oraz korekcji kontrastu, które pozwoliły przybliżyć nam oryginalną postać materiału.

 
Archiwa to nie przeszłość, to przyszłość
undefined

„Serwery przechowują bity, które układają się w obrazy i dźwięki. Czy to zmienia świat? Na pewno" - mówiła podczas piątkowego otwarcia wydarzenia minister kultury Małgorzata Omilanowska. - „Korzystając z baz danych każdy może opowiedzieć swoją własną historię"- dodała szefowa resortu kultury. Dyrektor Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński, otwierając festiwal, powiedział, że „archiwa to nie przeszłość, to przyszłość”.
 
Nazwa i program festiwalu NInA Wersja Beta zostały zainspirowane książką Mirosława Filiciaka „Media, wersja beta”. Jej autor powiedział podczas wykładu omawiającego ideę pojęcia beta i ramy programowe festiwalu: „Wydawało nam się, że instytucje kultury są skazane na marginalizację. Teraz już zupełnie tak nie myślę. Wierzę w system”.

 
Między opowieścią i bazą danych


Podczas panelu otwarcia „Między opowieścią i bazą danych” goście, w tym Lev Manovich, Jeremy Mendes, Małgorzata Omilanowska i Dominique Willième, odpowiadali na pytania: Czy baza danych może być punktem wyjścia do stworzenia opowieści? Jakie strategie wobec zbiorów treści budują indywidualni odbiorcy? Jak zmieniają się standardy konsumpcji kultury? Czy tęsknimy za tradycyjnymi opowieściami? Po co nam tyle danych?
 
„Nauczyliśmy się,  że najważniejsze są treści,  content - technologia ma tylko służyć ich przekazaniu" - powiedział Dominique Willième z telewizji Arte. Lev Manovich z kolei powiedział, że „nie ma już baz danych – mamy tylko przepływ danych”.

 
Żywe archiwa kultury

undefined
Następnie odbył się panel dyskusyjny „Żywotność archiwów”. Paneliści, w tym Lev Manovich, Shannon Mattern i Jesse de Vos i prowadzący Mateusz Halawa, dyskutowali o tym, jaki archiwa mają potencjalny wpływ na współczesność. „Archiwum” w naszym ujęciu jest raczej procesem niż miejscem i tyleż przechowuje przeszłość, co kształtuje przyszłość. W jaki sposób zmieniająca się materialna organizacja treści kształtuje formy „żywotności archiwów”? Jaka jest polityka nośników i formatów? Do czego materialność współczesnych archiwów nas zachęca, a na co nie pozwala? Jesse de Vos z holenderskiego instytutu Sound and Vision powiedział: „Warunkiem żywotności archiwum jest jego dostępność – bez publiczności każde archiwum jest martwe”.

 
Wystawa „Opowiadanie na nowo”, interaktywne teledyski i filmy

undefined

Wieczorny program wypełniła wystawa „Opowiadanie na nowo”, która skupia się na zagadnieniach audiowizualności, opowieści, przyszłości mediów i metod narracyjnych. Stanowi ona próbę zdefiniowania „interaktywnego storytellingu”, znalezienia sposobu opowiadania historii w czasach ciągłej bitwy o uwagę oraz stworzenia odpowiednich warunków dla skupionego odbioru długich historii w środowisku wolnym od zbędnych bodźców. Te założenia zostały odzwierciedlone w trzech ścieżkach tematycznych wystawy: Interaktywny storytelling, Ekonomia uwagi i Powolna sieć.  Uczestnicy wystawy mieli okazję zobaczyć najważniejsze interaktywne dokumenty i formy multimedialne ostatnich lat oraz przenieść się do wirtualnej rzeczywistości za pomocą okularów Oculus.
  
Drugim punktem wieczoru było cieszące się dużym zainteresowaniem publiczności, spotkanie z twórcami i producentami nowych audiowizualnych form tzw. webdoców. Swoje prace zaprezentowali Dominique Willième z Arte, Jeremy Mendes z National Film Board of Canada oraz polski duet Maciek Hamela i Bartek Gliński, pracujący nad projektem „In Search of Mux Hudon”. Spotkanie, po którym odbyła się żywa dyskusja, poprowadził Benjamin Hoguet.


Sobota: Filmy na śniadanie, seminarium, koncert WOR

Sobotnie przedpołudnie przyciągnęło młodocianych wielbicieli kina i ich opiekunów. Podczas gdy najmłodsi z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów pięciu najlepszych krótkometrażowych filmów z całego świata i uczestniczyli w przygotowanych z myślą o nich kreatywnych zabawach, rodzice cieszyli się rodzinnym śniadaniem w przestrzeni Cafe Gorączka. Wszystko w ramach „Filmów na śniadanie” organizowanych wspólnie z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej. Niemal równocześnie, o godz. 11.00 rozpoczęły się warsztaty programowania w język Scratch dla dzieci od 8 do 13 roku życia. O godz. 12 wystartowała gra miejska „Miasto Stereo".

Również od rana, prof. Ryszard Kluszczyński, Anna Konik, Aleksandra Przegalińska, Jan Simon, Łukasz Zaremba uczestniczyli w seminarium moderowanym przez Katarzynę Bojarską. Spotkanie pt. „Afekt w epoce cyfrowej” było poświęcone m.in. temu, czy nowe media stworzyły własne sposoby wytwarzania i przekazywania „wrażeń” i „emocji”.
 
Jeszcze dzisiaj o godz. 18.00 na dziedzińcu Instytutu odbędzie się koncert Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej, która zaprezentuje największe przeboje z polskich seriali.


Niedziela: Ninówka, akcja społeczna, koncerty

Z kolei w niedzielę sąsiedzi i sympatycy NInA spotkają się na pikniku Ninówka, poprzedzonym śniadaniem sąsiedzkim od 11.00 na zbudowanym od podstaw zielonym dziedzińcu. Jutrzejszy dzień będzie też okazją, żeby zdigitalizować domowe rodzinne nagrania, zobaczyć rezultaty lokalnej akcji artystycznej „Muzeum społeczne”, uczestniczyć w warsztatach „Historia jednej fotografii” i posłuchać na żywo 3275 kg Orchestra oraz rejestracji koncertu Zbigniewa Wodeckiego i Mitch&Mitch.