Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
Powrót

Pakiet premier na Boże Narodzenie na ninateka.pl i świąteczne zestawy DVD

Na Boże Narodzenie swój repertuar powiększa Ninateka. Od 16 do 30 grudnia w portalu będzie można obejrzeć „Ki” Leszka Dawida, „Mojego Nikifora” Krzysztofa Krauzego i „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik, a także poświęcony kultowej gdańskiej grupie jazzowo-yassowej dokument „Miłość” Filipa Dzierżawskiego oraz spektakl Piotra Fronczewskiego „Ja, Feuerbach”. Ten ostatni zagości w Ninatece na stałe. Oprócz tego NInA przygotował cztery świąteczne pakiety filmowych, teatralnych i operowych DVD dostępnych w specjalnych cenach!

NInA przygotował specjalne zestawy płyt DVD, które doskonale sprawdzą się jako kulturalne prezenty świąteczne. Znalazły się w nich polskie filmy animowane oraz spektakle teatralne i operowe. Do wyboru są cztery pakiety:

  1. Polski Szekspir Współczesny: 3 wydania („H”.; „Burza”; „2007: Macbeth”)
  2. „Akcja Animacja. Filmy najnowsze” w pakiecie z „Antologią polskiej animacji eksperymentalnej” (wydania DVD)
  3. „Polska animacja” (wydanie DVD) w pakiecie z książką „Polski film animowany”
  4. Opery w reżyserii Mariusza Trelińskiego: „Król Roger” i „Orfeusz i Eurydyka”

Pakiet Polski Szekspir Współczesny jest dostępny w cenie 70 zł, pozostałe zestawy kosztują 60 zł.

Świąteczne paczki w specjalnych cenach są dostępne w sklepie internetowym NInA do końca roku. 

Święta to doskonały czas do narobienia teatralnych oraz filmowych zaległości. Zapraszamy do obejrzenia w Ninatece (ninateka.pl) czterech polskich filmów, które różni wszystko – tematyka, stylistyka, tempo i ciężar gatunkowy, ale łączy wysoki poziom artystyczny. Warto je obejrzeć zarówno po raz pierwszy, jak i kolejny, szukając nowych sensów, znaczeń i smaczków. Doskonałym zakończeniem świątecznego maratonu, i niejako pointą, będzie spektakl „Ja, Feuerbach”. Grany przez Piotra Fronczewskiego (także reżysera przedstawienia), starzejący się aktor snuje przejmującą opowieść o swoim fachu, sztuce i zmianach, jakie w niej nieuchronnie zachodzą. Sztuka autorstwa niemieckiego dramatopisarza Tankreda Dorsta to niemal monodram, stanowi nie lada wyzwanie dla aktora występującego w głównej roli. Piotr Fronczewski daje tu popis swojego aktorskiego kunsztu, którym będzie można się delektować bez końca – zarejestrowany spektakl będzie od 16 grudnia w stałej ofercie Ninateki.  

Filmy fabularne: „Ki”, „Boisko bezdomnych”, „Mój Nikifor” oraz dokument „Miłość”

W trakcie Świąt w Ninatece zagoszczą dwa intrygujące i oczekiwane debiuty - „Boisko bezdomnych” oraz „Ki”. Autorka tego pierwszego filmu, Kasia Adamik, zwróciła uwagę krytyków i widzów krótkim metrażem „Szczek!” („Bark!”) pokazywanym w 2002 roku na festiwalu w Sundance. „Boisko bezdomnych” to ciepły komediodramat, którego bohaterowie, drużyna piłkarska złożona z tytułowych bezdomnych, gra nie tylko o zwycięstwo na murawie, ale też o godność. Kapitanem zespołu jest Jacek Mróz, dawniej świetnie zapowiadający się zawodnik, obecnie życiowy rozbitek, kapitalnie i z wyczuciem grany przez Marcina Dorocińskiego. Do aktorskiej „drużyny” Kasia Adamik zaprosiła też Jacka Poniedziałka, Bartłomieja Topę,  Eryka Lubosa, Krzysztofa Kiersznowskiego i znanego krytyka kulinarnego i teatralnego Macieja Nowaka.  

U Adamik potyczki z życiem prowadzi grupa facetów, u Leszka Dawida, który przed fabularnym debiutem był  wyróżniającym się talentem i wrażliwością dokumentalistą, o siebie walczy samotna matka dwuletniego synka. Mówi na niego „Pio”, a na siebie „Ki”, bo lubi zmieniać świat na mniej zwyczajny, bardziej własny. Ki (popisowa, nagrodzona na festiwalu w Gdyni rola Romy Gąsiorowskiej) chce żyć kolorowo, na przekór stereotypom; nie ma kłopotu z proszeniem o pomoc bliskich i dalszych znajomych, w tym dryfującego po codzienności Miko (Adam Woronowicz). Niech was nie zwiedzie hasło reklamujące film, „Ki – nie polubisz jej”, bo chcąc nie chcąc urokliwa bohaterka znajduje klucz do każdego serca i zostaje w nim na dłużej.  

„Mój Nikifor”to z kolei przejmująca, subtelna i przenikliwa opowieść o świadomej alienacji, ale i pokorze wobec własnego losu. Krzysztof Krauze opowiada tu o Nikiforze Krynickim (genialna rola „mistrzyni drugiego planu” Krystyny Feldman), malarzu-prymitywiście i jego niezwykłej relacji z malarzem Marianem Włosińskim, który dla niego poświęca własną karierę. Rozłożona na siedem lat (1960-1967) historia trudnej i pięknej przyjaźni dwóch artystów zdobyła trzy nagrody na festiwalu w Karlowych Warach: dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera oraz dla najlepszej aktorki.

Nie zawsze łatwe relacje między artystami to jeden z tematów wyśmienitego pełnometrażowego dokumentu Filipa Dzierżawskiego. „Miłość” to jazzowo-yassowa grupa założona w 1988 roku, w której skład weszli Tymon Tymański, Mikołaj Trzaska, Leszek Możdżer, Jacek Olter i Maciej Sikała. Eksplorujący granice jazzu i muzyki awangardowej zespół był jednym z najciekawszych zjawisk muzycznych lat 90. Przez piętnaście lat jego istnienia zmieniał się skład i estetyka, ale Miłość trwała. Zespół ostatecznie rozwiązano w 2002 roku, po śmierci Jacka Oltera. Dokument Filipa Dzierżawskiego powstał dekadę później; kierując kamerę na czterech muzyków z pierwszego składu zadaje nieuchronne pytanie o to, czy powrót do wspólnego grania jest jeszcze możliwy. W 2013 roku film „Miłość” wygrał Złotego Lajkonika, czyli Grand Prix Krakowskiego Festiwalu Filmowego, a rok później otrzymał prestiżową Gwarancję Kultury, przyznawaną przez TVP Kultura.

Wszystkie cztery filmy będą dostępne w Ninatece od 16 do 30 grudnia 2016, natomiast spektakl „Ja, Feuerbach” zostanie włączony do portalu na stałe. Szczegóły kolejnych premier na www.ninateka.pl

W prowadzonym przez Instytut serwisie Ninateka dostępnym online na www.ninateka.pl można korzystać już z ponad 6200 rozmaitych materiałów audio i wideo dotyczących kultury. Są tam m.in. etiudy filmowe wybitnych polskich reżyserów - absolwentów łódzkiej „Filmówki” - Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Skolimowskiego, Marka Piwowskiego, Krzysztofa Zanussiego, czy Agnieszki Osieckiej; klasyka polskiej animacji - filmy animowane m.in. Jerzego Kuci, Ryszarda Antoniszczaka, Juliana Antonisza, Stefana Szwakopfa, Witolda Giersza; a także krótkie formy debiutujących na przestrzeni ostatnich lat polskich reżyserów związanych ze Studiem Munka m.in. Agnieszki Smoczyńskiej, Michała Wnuka, Adriana Panka; dokumenty, które portretują znamienite osobowości polskiej kultury, m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Tadeusza Borowskiego, Sławomira Mrożka, Adolfa Dymszę oraz te autorstwa wybitnych dokumentalistów takich jak Andrzej Titkow, Marcel Łoziński, Paweł Łoziński, Marcin Koszałka. W Ninatece znaleźć można ponadto rejestracje koncertów, spektakli teatralnych czy audycje publicystyczne i reportaże.