Zostałeś zalogowany. Za X sek. strona zostanie przeładowana.

Na naszej stronie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmian ustawień oznacza, że akceptują Państwo otrzymywanie tych plików. Wyłącz komunikat
Logo NInA
fot. Marcin Soto
Powrót

Nowe otwarcie NInA - ruszyło wielkie odliczanie!

Już za 25 dni na kulturalnej mapie Polski pojawi się nowe miejsce. Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) 29 maja otwiera swoją zmodernizowaną siedzibę. NInA, znana do tej pory przede wszystkim jako twórca serwisów internetowych, wydawca m.in. cyklu „Polska Szkoła Dokumentu”, a także producent filmów i wydarzeń kulturalnych, rozpocznie stałą działalność offline. Od początku czerwca w otwartej dla publiczności siedzibie na warszawskim Służewie na odwiedzających będą czekały projekcje filmowe, warsztaty edukacyjne, koncerty, wystawy, konferencje, debaty i archiwum z dostępem do 15 000 materiałów audiowizualnych.

29 maja 2015 r. Narodowy Instytut Audiowizualny rozpocznie nowy etap w swojej trwającej już ponad dekadę historii. Dotychczas NInA koncentrowała się głównie na upowszechnianiu i promocji polskiego dziedzictwa audiowizualnego w internecie, działalności wydawniczej, produkowaniu filmów i programów telewizyjnych oraz organizowaniu wydarzeń kulturalnych. W ciągu dziesięciu lat istnienia NInA stworzyła rodzinę portali internetowych, w skład której wchodzą: Ninateka wraz z kolekcjami: muzycznymi, sztuki współczesnej oraz Archiwa Transformacji ’89, a także Muzykoteka Szkolna, dwutygodnik.com, biweekly.pl oraz Internetowy Polski Słownik Biograficzny.

Wraz z nowym otwarciem NInA rozszerzy zakres swojej działalności o całoroczny, zróżnicowany program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w siedzibie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Do dyspozycji użytkowników zostaną oddane: nowoczesna sala wielofunkcyjna z systemem dźwiękowym Dolby Atmos, dostosowana  do projekcji kinowej 4K, spektakli i koncertów, pracownie do rekonstrukcji obrazu i dźwięku, sale konferencyjne i edukacyjne, klubokawiarnia, dziedziniec z plenerowym kinem oraz wideoteka z dostępem do bogatego archiwum NInA.

Dzięki modernizacji nowa NInA będzie jedynym w Polsce centrum różnorodnych działań, których wspólnym mianownikiem jest audiowizualność, miejscem spotkań twórców kultury audiowizualnej z odbiorcami - uzyskają oni nie tylko możliwość kreatywnego korzystania z zasobów NInA, ale zostaną także zaproszeni do współpracy.

Koszt modernizacji wyniósł ponad 54 mln zł i był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

OTWARCIE (29-30 MAJA 2015)

Oficjalne otwarcie zmodernizowanej siedziby Narodowego Instytutu Audiowizualnego nastąpi w piątek 29 maja. Dwudniowemu otwarciu będzie towarzyszył program artystyczny: koncerty wybitnych muzyków, maraton filmowy pod hasłem „Amatorzy/Debiutanci/Marzyciele” oraz dansing międzypokoleniowy.

Klubokawiarnia w NInA
Klubokawiarnia

PROGRAM CAŁOROCZNY

Od czerwca NInA będzie otwarta dla wszystkich: dzieci, osób starszych, badaczy, studentów, profesjonalistów zajmujących się szeroko rozumianą audiowizualnością. Będą oni mogli uczestniczyć w pokazach filmowych, warsztatach edukacyjnych, koncertach,  wystawach i debatach. Wydarzenia organizowane w przestrzeni przy Wałbrzyskiej będą przenikały się z projektami online.

Dzięki modernizacji siedziby, w ramach programu filmowego, NInA zaprosi na pokazy filmów i maratony w kinie i w plenerze na dziedzińcu. Będą to zarówno najnowsze tytuły, w których produkcję lub rekonstrukcję w ostatnich latach zaangażowana była NInA, jak i obrazy z bogatego archiwum. Letni program filmowy będzie skupiał się na filmach związanych z muzyką.

Planowany jest również program muzyczny. Już wkrótce w NInA odbędzie się Noc z teledyskami, czyli przegląd młodych twórców polskich teledysków, a latem koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej.

Bogaty program edukacyjny skierowany jest do dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dla najmłodszych NInA przygotowuje Akademię Dzieci, czyli cykl warsztatów związanych z powstawaniem filmu, muzyki oraz samodzielnej kreacji. Młodzież będzie mogła skorzystać z indywidualnych zajęć interdyscyplinarnych przygotowujących do matury. W pracowni 2.0 znajdzie się miejsce dla profesjonalistów i nauczycieli, którzy będą mogli poznać nowe narzędzia multimedialne w edukacji.

W siedzibie NInA będą się również odbywały warsztaty dubbingowe, półkolonie dla dzieci, warsztaty z digitalizacji prywatnych archiwów VHS, a także seminaria audiowizualne, wykłady, spotkania i konferencje. Kulminacją całorocznych działań będzie organizowany co roku pod innym hasłem festiwal NInA Wersja Beta, który odnosi się do najistotniejszych zjawisk kultury współczesnej. Tematem tegorocznej edycji są „Cyfrowe opowieści”.

Sala wielofunkcyjna w NInA
Sala wielofunkcyjna

PATRZĄC WSTECZ - HISTORIA NInA

Otwarcie zmodernizowanej siedziby to nowy rozdział w historii istnienia Instytutu, który rozpoczął działalność w 2005 r. pod nazwą Polskie Wydawnictwo Audiowizualne (PWA). Dzięki pracom digitalizacyjnym oraz rekonstrukcyjnym, wydano 15 albumów z dziełami polskiego kina dokumentalnego w serii „Polska Szkoła Dokumentu”. Oprócz filmów dokumentalnych PWA wydało również klasykę polskiej animacji, zapisy spektakli oraz przedstawień operowych; zajmowało się także inicjowaniem wydarzeń kulturalnych, które zwracały uwagę na artystyczne fenomeny, takie jak twórczość Pawła Szymańskiego czy Józefa Robakowskiego. Z czasem zakres obowiązków i obszar działania PWA rozszerzał się, a potrzeba archiwizowania i upowszechniania polskiego dziedzictwa audiowizualnego stawała się coraz bardziej paląca. W perspektywie tych zmian i potrzeb 1 kwietnia 2009 r. Polskie Wydawnictwo Audiowizualne decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało przemianowane na Narodowy Instytut Audiowizualny.

Misją statutową NInA było i jest utrwalanie, archiwizacja, i upowszechnianie najbardziej wartościowych przejawów kultury filmowej, muzycznej oraz teatralnej. Instytut prowadzi działania z zakresu edukacji medialnej oraz kultury 2.0, współpracuje z ekspertami w zakresie nowych mediów, prawa autorskiego i archiwizacji. Instytut inicjuje i wspiera festiwale, koncerty, konferencje i wystawy, podejmując współpracę zarówno z uznanymi jak i alternatywnymi twórcami rodzimymi i zagranicznymi.

W 2011 roku Narodowy Instytut Audiowizualny odpowiadał za koncepcję i realizację Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, stymulując pejzaż kulturalny Polski i zachęcając mieszkańców do aktywnego udziału w interdyscyplinarnym programie poszczególnych projektów, m.in. Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. Instytut jest również operatorem Programu Wieloletniego Kultura +, priorytet Digitalizacja, którego celem jest poszerzenie i ułatwienie dostępu do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego, w tym mniejszości narodowych i etnicznych, za pośrednictwem internetu dla mieszkańców Polski, zwłaszcza wsi i małych miast. W latach 2011-2015 odbyło się 5 naborów, dofinansowanych zostało 186 projektów, wydanych zostanie 120 mln zł.

Od początku swojej działalności NInA realizuje projekty wykorzystujące możliwości internetu. Ninateka (www.ninateka.pl) to biblioteka audiowizualna, w której zgromadzono ponad 5025 materiałów, w tym filmy fabularne (np. „Dług” Krzysztofa Krauze), wybitne dokumenty (np. „Z punktu widzenia nocnego portiera” Krzysztofa Kieślowskiego, „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego), zapisy spektakli (np. „(A)pollonia” Krzysztofa Warlikowskiego), oper (np. „Król Roger” w reżyserii Mariusza Trelińskiego), a także animacji, słuchowisk, audycji radiowych i telewizyjnych.

Muzykoteka Szkolna (www.muzykotekaszkolna.pl) to serwis kształcący świadomych odbiorców muzyki. Na stronie znajdują się filmy, gry, wywiady, biogramy twórców, a przede wszystkim rzetelnie opisane utwory muzyczne. Muzykoteka Szkolna we współpracy z gronem ekspertów stworzyła Kanon – liczący ponad 130 utworów przewodnik po najważniejszych utworach muzyki europejskiej od średniowiecza aż po współczesność.

Dwutygodnik.com to jedno z najważniejszych opiniotwórczych czasopism internetowych w Polsce – na bieżąco relacjonuje i opiniuje życie kulturalne i społeczne. Wydawany przez NInA od 2009 roku, niezmiennie trzyma stronę kultury.

Pliki do pobrania
PDF
Otwarcie NInA już za miesiąc - informacja prasowa.pdf